Multi slot mortising-složna braća kuću grade

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:Imam jedan kasetofon, jeste star, al ne bi mu bas vadio crevca: Denon, 3 glave, direct drajv :)
Sluzi da se digitalizuju stare dobre pesme koj esu zaostale samo jos na kasetama.

Mada, kao ideja svidja mi se.
Denona da ne diras to je klasika.
Inace brojac mozes da nadjes u bilo kojem servisu ili kod komsija, sigurno imaju neki pokvareni ili nepokvaren kasetofon to ionako sadasnji klinci ne koriste, svi slusaju DVD.

Juce dok sam pisao dosli su mi prijatelji pa sam prekinuo, ali siguran sam mislim da si ukapirao ideju.
Posto imas strug za obradu metala ako napravis sajbnu u odnosu 1/1 sa sajbnom koja je na brojacu dobices 1mm preciznost, ako j odnos 10/1 onda ce preciznost biti 0.1mm sto je savim ok za drvo. Reset ce biti veoma koristan kad stavis glodalo u frezu, a drvo fiksiras na radu plocu. Kad ruckom priblizis freer sa glodalom na drvo za obradu resetiras brojac na 000 i dok obrada traje kontroliras dubinu busenja. ako stavis jos jedan brojac kontroliraces i duzinu glodanja Na ovaj nacin mislim da ce donji granicnici biti visak ( iako ja bi ih zdrzao).

Majke mu da zavrsim zavrsne racune pokusacu da Vas kopiram. Ova masinica mi se dopada odavno najvise zbog toga sto je freza sa strane i ostaje zasticenija od prasine nego kad je freza ispod stola.
Pozdrav
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

bole da razjasnimo zasto vece masine imaju levi navoj, ako bi se alat prilikom struganja ili glodanja vrteo u istoj strani kao sto ide i navoj doslo bi do odvijanja zato je on u kontra smeru i uvek tezi da zateze, da li ti se desilo da testeru na cirkularu ne zategnes dovoljno, sta se dogadja, sama se zategne i to toliko da je jedva otpustis, zar ne
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

dikar wrote:Reset ce biti veoma koristan kad stavis glodalo u frezu, a drvo fiksiras na radu plocu. Kad ruckom priblizis freer sa glodalom na drvo za obradu resetiras brojac na 000 i dok obrada traje kontroliras dubinu busenja. ako stavis jos jedan brojac kontroliraces i duzinu glodanja Na ovaj nacin mislim da ce donji granicnici biti visak ( iako ja bi ih zdrzao).
Na ovoj konkretnoj masinici, ta "relativna" podesavanja su skoro pa nepotrebna.
Prvo, jedino sto se podesava vretenom je visina no kojoj se nalazi glodalo. To podesavanje je tacno (veoma tacno), i nema potrebe da se odmerava tako sto dodirnes glodalom. Znas da je glodalo na tacno onoj distanci koju si podesio od povrsine stola. Posto komad lezi na stolu, to znaci da je glodalo na tacno toliko od povrsine komada.

Kad smo razmatrali kako da napravimo pokazivace visine, i onaj nazubljeni tocak koji ustvari samo pokazuje koliko je punih krugova (to jest celih milimetara) glodalo pomereno po vertikali, palo nam je na pamet da jednostavno zalepimo/zasrafimo milimetarsku podelu sa strane i stavimo jedan "klincic" na nosac glodalice. Visina glodala je ono sto procitas na toj mernoj traci + onoliko desetih koliko je na tocku koji okrece vreteno. Nazubljeni tocak je ostavljen posto moze i visina na mernoj traci ali samo u cm+ono sto pise na nazubljenom tocku + ono sto pise na tocku vretena.

Pomeranje levo-desno i napred-nazad za svrhu u koju je pravljena ova masina uopste nije kriticno po dimenzijama. Ako rupa za cep bude duza ili dublja za milimetar-dva uopste nije problem. To pokriva "rame" na onom delu koji ima cep. Bitna je sirina rupe da bude tacno koliko je sirina cepa, a to moze da se postigne jako precizno. Zato masinica u sustini uopste i nema neko podesavanje po sirini/dubini vec po dva obicna stop bloka, koji se podesavaju "odokativno", samo da ogranice kretanje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

pajja wrote:bole da razjasnimo zasto vece masine imaju levi navoj, ako bi se alat prilikom struganja ili glodanja vrteo u istoj strani kao sto ide i navoj doslo bi do odvijanja zato je on u kontra smeru i uvek tezi da zateze, da li ti se desilo da testeru na cirkularu ne zategnes dovoljno, sta se dogadja, sama se zategne i to toliko da je jedva otpustis, zar ne
Ako mislimo na istu stvar, odnosno na "flansu" koja drzi list testere, kod mene je recimo ona sa desnim navojem. Isto tako desni navoj je i na rucnoj brusilici. U tom slucaju da li ce navoj biti levi ili desni, zavisi sa koje strane osovine se nalazi flansa sa navojem a koja strana je fiksna.

Ja sam pricao o levom navoju na drugom mestu. Recimo na strugu za metal je navoj koji pomera noz ka i od obratka (normalno na osu okretanja komada) sa levim navojem. Znaci kad okreces rucku u smeru kazaljke na satu, noz se udaljava od rucke, odnosno ulazi dublje u materijal.
Isto tako je i na stonim glodalicama.
Ne pada mi trenutno na pamet neka od uobicajenih stolarskih masina koja ima odgovarajucu geometriju, ali nekako je uobicajeno da kad okreces rucku u smeru kazaljke na satu, alat ulazi dublje u materijal. Recimo na stonom cirkularu, kad okreces rucku tako onda se list podize. Na frezeru isto tako. Kolikko se secam i na abrihterima se okretanjem na desno postize veca dubina reza.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto sam obecao, evo crteza.
Mozda nisu bas po svim pravilima tehnickog crtanja, ali mislim da ce se majstorima dopasti, jer daju one mere koje su njima potrebne.

Ako se radi gruba varijanta, odnosno ona koja u gornjem delu ima obican navoj M10 (M10X1.5) tada su sve osim vretena i plasticne caure (koja ima navoj M10X1 kao i donji deo vretena) standardni delovi (matice, T-matice, podloske) koji mogu da se kupe u svakoj radnji.
Ako se radi fina varijanta, gde je gornji deo sa navojem M10X1 tada sve ovo mora da se pravi.
ja nisam radio grubu verziju, radio sam je za jedno drugo vreteno i nije mi se dopalo kako "lezi". Zato je ovo i pravljeno sa finim navojem i u gornjem delu. Ali opet, ja sam prilicna "picajzla", tako da ce nekome verovatno i gruba verzija savrseno raditi posao.

Za neke delove tacne dimenzije zavise od materijala ili alata koji imate. Recimo ako je gornja ploca koja drzi lezaj debela 4mm, tada podloska koja dodje izmedju desetostrane matice i lezaja treba da bude debela 2mm. Ako je ta ploca 6mm, onda je podloska 4mm. Inace ta podloska moze potpuno da se izbegne, ako se desetostrana matica produzi za toliko. Ja sam prvo uradio desetostranu, pa sam tek onda skontao da moram zbog ploce koja drzi lezaj da je malo podignem.

Naravno ako neko primeti da neka dimenzija fali, neka javi (lako je preskociti neku, kad u glavi imas tacno kako je koja radjena, pa ti se mnoge stvari podrazumevaju).

Image

Evo ga i sklopni crtez

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto sam naravno zaboravio da ga dodam u startu, upravo sam u originalnu poruku dodao i sklopni crtez.
Post Reply