Šablon za nazubljivanje

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Šablon za nazubljivanje

Post by diplmajstor »

Poznata su rešenja za nazubljivanje uz pomoć frezera (Opisano na ovom forumu) ili korišćenjem stonog cirkulara sa dado listom. Ukoliko nazubljivanje hoćete da izvedete stonim cirkularom a pri tom nemate dado list (kao ni ja :/) napravite pomagalo koje ovde opisujem i radite nazubljivanja bez merenja ili obrade prvog otvora, brzo i prilično precizno . Rešenje se sastoji od izmenjenog pomagala za poprečno rezanje (Takođe opisanog na ovom forumu) i šablona izrezanog od komada daske.
Evo kako izgleda moje pomagalo za poprečne rezove:

Image

Izmena se sastoji u postavljanju klina u vertikalni graničnik, desno od mesta prolaska reznog lista (gledano iz radnog položaja), na rastojanju dvostruko većem od širine budućih zuba (npr. u mom slučaju je rastojanje klina od lista = 33mm, što znači da je širina zuba 16.5mm). Prečnik klina mora biti jednak debljini lista testere (U ovom slučaju 3,2mm), a njegov pravac paralelan sa listom.

Image

Å ablon se pravi od komada daske u kome su precizno urezane mere zuba (16,5mm). Ovde je potrebna izrazita preciznost u radu jer ćemo kasnije imati manje glavobolje i dorada. Na šablonu se radi izbegavanja zbunjivanja može označiti 1 i 2 onako kako se to vidi na slici, ili još bolje upisivanjem 1 i 2 na licu i naličju.

Image

Postupak:

Najpre se odredi visina lista testere koja treba da bude jednaka (ili malko veća = kasnije šmirglanje) debljini daske koja se nazubljuje

Image

Å ablon se postavi uz desnu ivicu daske, okrenut licem ili naličjem, zavisno od dela koji se radi (1 ili 2), poravnaju se donje ivice i poleđine i stegne ručnom stegom. Evo kako to izgleda u slučaju izrade dela 2:

Image

Sada se otvor na šablonu postavlja na klin, daska i šablon drže priljubljeno uz vertikalni graničnik i počinje rezanje otvora ponavljanjem prolaza i pomeranjem tako da se klin kreće u granicama otvora šablona. Uf, to mnogo jednostavnije izgleda na slici:

Image

Nastavak je logičan:

Image i
Image

Da bi konačno dobili:

Image

Za drugu dasku postupamo na isti način, s tim što smo prethodno okrenuli šablon na naličje

Image

i radili po istom principu

Image
Image

Posle malo dorade zuba turpijom , možemo pokušati spajanje

Image

odnosno, namazati lepak i spojiti

Image

Na kraju da kažem da mi je rad sa ovim pomagalom pravo zadovoljstvo jer se za manje od minut izrežu zubi na prikazanim daskama, bez ikakvog merenja. Ukoliko izaberete odnos mera koji najčešće zadovoljava vaše potrebe, ili napravite par kombinacija "položaj klina - šablon", sa zadovoljstvom ćete trošiti ovaj tip spoja.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
Badzin
Šegrt
Posts: 42
Joined: 24 Sep 2008 22:41

Post by Badzin »

Debra stvar.Nego de nadje ovu vinklu što se pomera i ujedno je i libela?Poz...
Last edited by Badzin on 26 Jan 2010 18:02, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Badzin wrote:Debra stvar.Nego de nadje ovu vinklu što se pomera i ujedno je i libela?Poz...
Pa kod kineza...150 din:D
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Badzin wrote:Debra stvar.Nego de nadje ovu vinklu što se pomera i ujedno je i libela?Poz...
Ima i u Uradi sam. Ne deluje baš "utegnuto".

viewtopic.php?pid=16169#p16169
User avatar
Badzin
Šegrt
Posts: 42
Joined: 24 Sep 2008 22:41

Post by Badzin »

Nikad mi nebi palo na pamet.Ovi moi Kinezi u Topoli i nisu baš nešto tehnički snabdeveni,više su to krpe i ostale điđi midže..Al ipak hvala na obaveštenju gde se bazirati...
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Badzin wrote:Nikad mi nebi palo na pamet.Ovi moi Kinezi u Topoli i nisu baš nešto tehnički snabdeveni,više su to krpe i ostale điđi midže..Al ipak hvala na obaveštenju gde se bazirati...
Ripi do Kragujevca ima ih ali imaš i u Arandjelovcu na ulazu kod pumpe( preko puta je prodavnica alata ....
Vidjao sam ih tamo
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Badzin
Šegrt
Posts: 42
Joined: 24 Sep 2008 22:41

Post by Badzin »

Fala Å arenko.Aranđelovac mi je bliži,al po ovim kijametu nemrdam nikud.
Post Reply