Ploca za cirkular

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Ploca za cirkular

Post by ivanob1 »

Krenuo sam u izradu ploce za cirkular pa me zanima koji sistem mogu da koristim da podizem i spustam plocu da bih menjao dubinu reza na stonom cirkularu?

Takodje napravio bih dva kanala u ploci pa me zanima sta je najbolje ubaciti u kanale? Razmisljao sam o nekim u alu-profilima ili slicno.
Last edited by ivanob1 on 19 Jan 2010 01:09, edited 1 time in total.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Najzad neko ko se prihvatio tog posla.
Mislio sam da sam jedini.
Naime ja sam kupio stoni cirkular (METABO) koji na zalost nema upotrebljiv T graničnik za odmeravanje razmaka od cirkulara i paralelno vodjenje.Gornja površina je od lima i nema nikakve kanalnice sa strana testere.
Zato sam rešio da se upustim u gradnju
Na sajtu, tačnije stranici http://www.cro-wood.com/plans-f5/buildi ... -t1354.htm
našao sam plan za to što mi treba.
Ploču radim od Blažujke 18mm. Time ću na visini reza izfubiti 18 mm ali se nadam da ću dbiti ono što mi treba.
Sa obe strane testere ču urezati dva kanala. U njih ću staviti vođice za police na zidu.
To su ti metalne šine koje se montoraju na zid a u njih se umeću metalni nosači. Na njih se stavljaju drvene police.
Nadam se da znaš na šta mislim.
Smatram da će mi to biti dovoljno za vođenje raznih pomagala za sečenje na cirkularu. Nosači imaju visinu kanala oko 10mm što je dovoljnio.
Imaš ih raznih boja (Braon, Bela, Metalik siva..)

Nemam sliku ali ako nađem poslaću ti.

Pozdrav...
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ako nadjes sliku bilo bi dobro posto je projekat otprilike isti.
E sad ja sam resio da pravim od iverice 18 mm i medijapan ploce 8mm koja ide odozgo i lepi se. Na iverici sam napravio otvor tako da cirkular i njegova limena tabla moze da prodje. Sinoc sam tu ivericu i medijapan plocu spojio henkelovim lepkom moment tako da je jos ostalo da napravim otvor za testeru na sredini. Posto metalni stocic imam na kome se nalazi cirkular sad me zanima kajim sistemom mogu napravljenu plocu da postavim a da bude moguce da podesavam visinu reza.
Last edited by ivanob1 on 19 Jan 2010 15:04, edited 1 time in total.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

To ti izgleda otprilike ovako.

http://www.webgradnja.hr/katalog/2726/z ... e-police/#

To su ti ove vertikalni nosaci.
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto je moja ploca sa podizacem za glodalicu skoro gotova, sledece sto je na redu je upravo ploca za cirkular, naravno sa podizacem :)
Mota mi se po glavi kako da maznem i preradim takodje festovu varijantu. Njihova je za potapajuci cirkular, ali mislim da cu moci nesot da prilagodim tako da radi i na klasicnom. Sustinska razlika je sto kod potapajuceg se podize i spusta prednja strana cirkulara, a kod klasicnog zadnja. Ako bih primenio identican sistem, morao bi da "obigravam" oko stola kad hocu da promenim visinu reza, a ja sam ipak Crnogorac :)
Jos nisam sastavio sve detalje u glavi, dvoumim se i oko jednog drugacijeg resenja (slicno kao za glodalicu), al cim "skontam" postavicu neku slikicu.
U medjuvremenu, ako te interesuje kako izgleda ovo festovo, skini: http://www.festool.com/webmanual_intern ... s_ts75.zip
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Pre neki dan sam sam zavrsio plocu za mali stoni cirkular (fi 200) sa klizacima i pomocnim sablonom za kracenje na odgovarajuce duzine pod 90 stepeni. Okacicu uskoro slike.

E sad, skorije cu raditi to za veliki cirkular (fi 500) ali pre toga me zanima koji bi motor trebao da nabavim tj koje snage.

I jos jedno pitanje: Da li postoji neka alternativa za abrihter? Moze li se nekako hoblerica koristiti za tu svrhu?
Last edited by ivanob1 on 28 Jan 2010 19:53, edited 1 time in total.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

ivanob1 wrote:Pre neki dan sam sam zavrsio plocu za mali stoni cirkular (fi 200) sa klizacima i pomocnim sablonom za kracenje na odgovarajuce duzine pod 90 stepeni. Okacicu uskoro slike.

E sad, skorije cu raditi to za veliki cirkular (fi 500) ali pre toga me zanima koji bi motor trebao da nabavim tj koje snage.

I jos jedno pitanje: Da li postoji neka alternativa za abrihter? Moze li se nekako hoblerica koristiti za tu svrhu?
Pa dobro kolega, jel ti te slike slikaš kistom ili fotićem.Već sam osijedio čekajući.:)
User avatar
grunf21
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 25 Sep 2009 01:54
Location: Zrenjanin

Post by grunf21 »

ivanob1 wrote:I jos jedno pitanje: Da li postoji neka alternativa za abrihter? Moze li se nekako hoblerica koristiti za tu svrhu?
U Boschovom katalogu zelenog alata i pribora (2003) ima postolje da rende glumi diht-abrihter, ali koliko su mi rekli u prodavnici cena mu je bila oko 17000 dinara pa ko voli...
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Metabo je u ovoj temi pokazao kako diht menja abriht (ima 2-3 posta) viewtopic.php?id=1569&p=4
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo sto grunf prica je obrnuto: abrihter postaje diht.
17000 (oko 170 ajvara) i ne deljuje tako mnogo, posto si dobio jos jednu masinu koja je inace dva do tri puta skuplja.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sa tim postoljem el rende postaje abrihter sa vrlo suženim domenom delovanja. Ako je širina postolja rendea standardnih 82 mm to znači da na novom "abrihteru" možeš samo da proterijuš toliko široke daske/letve. Neki koferi za el. rende imaju "ležište" u kome sa ručni alat fiksira naopačke baš za tu namenu.

Image

Za diht je potrebna jedna ravna površina koja služi kao reper i koja stoji paralelno sa ravni gde su noževi. Toga ovde nema. Samo, mislim da višeneprodaju ova postolja. Nema ih ni na nemačkom ni na našem Bosch sajtu. Možda treba pozvati telefonom i pitati...
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ma ovo znam da od el.rendeta napravis "stacionar" Ovo dodaci su se pojavili 90 god.proslog veka, ako se dobro secam bilo je i neke skice u SAM-u.
Jedan moj prijatelj ima u kompletu zelenu Boschovu kombinaciju i koristi (uglavnom rende) ga za rad na terenu, na montazi. On je to kupio ne zato sto mu bas nuzno treba (ima Jakorudu od 2m x 60cm), nego sto je bilo jako jeftino (100 ili 200 dem naravno kod svercera).

Sad Ivane nije mi jasno gradices veliki cirkular fi 500 i koji ce povuci motor od 3-4kw na kome sigurno neces rezati letvice za makete, a pitas za ovu decju igracku.
Sto lepo ne preradis plan za cirkular u kombinirku cirkular/ arbriht. Dok sam ja trazio cirkular nalazio sam dobre "home made" kombinacije. Ako gore pomenuto pomagalo kosta 170 eur, za taj novas ces kupiti i dobru osovinu i ostale sitnice, Ploce su posebna prica i cena zavisi od velicine arbrihta. Recimo polovni gus debljine 1cm ovde kosta 0,30 eur/kgr.
Najbolje razmisli jos jednom o svemu.

Pozdrav
Last edited by dikar on 16 May 2010 09:39, edited 1 time in total.
User avatar
grunf21
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 25 Sep 2009 01:54
Location: Zrenjanin

Post by grunf21 »

Nisam na to mislio, ovo postolje ne radi nista vise nego kada naopacke fiksiras rende. Evo kako tacno pise: Uredjaj za ravnanje i prolazno rendisanje po debljini ADV 82 (0 603 095 000) ako zanemarimo cenu i male dimenzije (80mm sirine i 70mm visine) onda bi moglo da se kaze da je interesantna naprava. Evo nasao sam i sliku:
Image


Nego, da se vratim na temu, u istom katalogu sam video plocu za ugradnju kruznih testera, nisam je video uzivo ali nekako mi se cini kao bolje resenje od medijapanske ploce?
Last edited by grunf21 on 16 May 2010 10:22, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Grunfe jel mislis na ovo
http://cgi.ebay.co.uk/Bosch-ADV-82-plan ... 0587031747


--------------------------------------------
Metabo:
Dikare, nakačio sam se na tvoju poruku da ne bismo više off-topičarili.
Dodatak je interesantan. Koliko vidim, može da posluži i kao diht :)

Image
Last edited by metabo on 16 May 2010 10:43, edited 1 time in total.
User avatar
grunf21
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 25 Sep 2009 01:54
Location: Zrenjanin

Post by grunf21 »

da, naknadno sam nasao sliku, hmm 20 funti polovna za te pare bih je uzeo odmah kad bi bilo ovde
Last edited by grunf21 on 16 May 2010 10:36, edited 1 time in total.
Post Reply