Modifikovano kljunasto merilo

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Modifikovano kljunasto merilo

Post by metabo »

Davno se kanem da napravim svoju verziju pomičnog kljunastog merila prilagođenu radu sa stolarskim el. alatom. Osnovnu ideju sam pokupio od Nikija, koju sam malo modifikovao..

Image


Uzeo sam jedno staro plastično merilo, koje je odavno ostalo bez para kljunova za merenje prečnika rupe, i potkratio ga za jedan spoljni kljun :) (Danas takvih merila ima u Metrou). Ovo radite pažljivo, vodeći računa o pravom uglu i dužini kraka koji mora da ostane nedirnut. Zatim sam spojio dve letvice pod pravim uglom (dužine još uvek nisam precizno odredio)

Image


U sledećem koraku sma spojio i plastično merilo, ali tako da ne blokoram iglu za mertenje dubine, a i da ostavim mogućnost da sa jednim šrafom fino podešavam ugao spoja (prečnik rupe nije 4mm, nego 4.5mm). Nakon spajanja je usledilo definitovno potkraćivanje letvica tako da nula na ravnoj podlozi pokazuje nulu na merilu.


Primena je raznovrsna. Ja sam ovu spravu prvenstveno napravi za korišćenje uz sto za glodalicu. Precizno mogu da odredim visinu glodala, relatvni pomeraj glodala po visini, ali i rastojanje noža glodala od paralelnog graničnika (noge se naslone na paralelni graničnik sa obe strane glodala, a kljun postavi uz najdalju tačku na glodalu od graničnika). Alatka je vrlo zgodna za podešavanje visine lista na cirkularu, ali i za merenje dubine izglodanog kanala. Spisak korišćenja svakako može da se dopunjava koliko vam je drago.

Image

Merilo na slici ima hod malo veći od 10cm što je sasvim dovoljno. Preciznost je stolarska. 1/5mm je proverena! Ukoliko koristite metalni ram i čelično kljunasto merilo ni 1/100 neće biti problem, ali za stolariju je i ovo više nego dovoljno. Izmerite debljinu traga grafitne olovke kada je zaoštrite i videćete o čemu pričam :cool:
Post Reply