Kako proširiti rupu Forstnerovom burgijom?

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Kako proširiti rupu Forstnerovom burgijom?

Post by metabo »

Nisam znao u koju temu ovo da stavim :)
Nije pomagalo, više je savet.

Danas mi se javila potreba da, zbog manjka dužih šrafova, postojeću rupu za M8 produbim, ali da u nju može da stane i podloška fi 20mm. Forstnerova burgija je alatka za to, ali kako sa njom početi bušenje (dalje je lako jer ona sama sebi pravi put)? Rešenje je jednostavno. Uzeo sam parče lesonita debljine 4mm i u njemu izbušio rupu sa Forstnerovom burgijom. Kasnije sam samo stegama pritegao to parče lesonita na tačno mesto (stara rupa fi8 da bude na sredini ove od lesonita; onako od oka) i bez problema sam obavio posao jer mi je rupa u lesonitu poslužila kao šablon za početak.

Al sam ga objasnio :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Objasnio si savrseno, i bas na vreme. Ovih dana treba da prosirim jednu rupu sa 25 na 26mm. Jos samo da nadjem burgiju od 26...
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Bolja je varijanta da se ubaci U RUPU parce drveta kvadratnog preseka sa nacrtanim dijagonalama tako da imas centar.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Iznenadjujuce je koliko precizno mogu dva kruga da se postave jedan preko drugog tako da budu koncentricni. Nekako to "ide samo od sebe" (na upravo tom principu rade diopterski nisani).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pronalaženje centra je jedan deo priče, a početak bušenja burgijom (a da ne pobegne i da ne zacepi) drugi. Ne može se na svako mesto pristupiti stubnim bušilicama :( .
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Objasnio si savrseno, i bas na vreme. Ovih dana treba da prosirim jednu rupu sa 25 na 26mm. Jos samo da nadjem burgiju od 26...
Burgijom sa promenljivoim prečnikom (ona što ima nož koji se pomera po poluprečniku; ona je jeftinija od Forstnera, a i lakše se pronalazi - Merkur oprema za keramiku ili na gondoli sa jeftinim alatom) napraviš rupu fi 26 u lesonitu, a onda kopir glodalom u Festo :) pa polako u krug.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, da treba da je busim u drvetu lako bi smo. Ide u masinsku plastiku (jeste opet malo prepravljam podizac, hocu da ubacim lezaj :))
Drugim recima treba da nadjem forstner datog precnika, pa da mu prebrusim ostrice da bude rezni ugao od 0 stepeni (znaci ne dolazi u obzir HM varijanta, vec samo HSS), pa onda da krenem :)
Mada... vidis nije to ni tako losa ideja sa kopir glodalom, moracu da probam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Operacija uspela, pacijent ziv :)
Koriscena je prva metoda. Naravno prvo sam probao na jednom skart komadu (ovo sto se vidi u donjem desnom uglu).
Image
Parce MDF-a probuseno burgijom 26mm, zatim zalepljeno na pravi komad dvostruko lepljivom trakom (da ne verujete ali jako je lako potrefiti centar iako se ovde radi o samo 0.5mm sa svake strane, posto je stara rupa bila 25mm).
Razbuseno, unutra ubacen lezaj.
Image
Onaj lezaj u desnom donjem uglu ubacen u probni komad je kineski sa buvljaka od 50Din, koji sam prvo nasao, a ovaj sto je ugradjen u pravi komad je SKF od svih 260Din. Jedino sto SKF nisam nasao sa plasticnim zaptivkama vec samo sa metalnom zastitom (bolje su plasticne jer stite od prasine). Oseti se razlika izmedju SKF-a i kineza. SKF iako nije u C3 kvalitetu (oznaka za precizne lezajeve, sa malim tolerancijama) nema nikavog primetnog aksijalnog lufta, dok ga kinez ima.

Daklem metoda radi, i to jako dobro :)

Usput, ovu burgiju od 26mm sam jedva nasao (na buvljaku naravno :)).

Nadjem je kod Wurtha, bas onakva kakva mi treba. Problem sa VP/MP bi jos i resili, al kad mi je rekao cenu, mal nisam pao sa stolice: 14000Din (150Eur)!!!! :mad::mad::mad::mad:
Pa ekstra kvalitetno HM glodalo je reda 50-70!!! A ovo je obicna HSS forstner burgija. Odgovarajuca Wolfcraftova (koju sam sledecu nasao) kod ovih iz Kraljeva je oko 700 Din, plus jos ne moram da se zavitlavam sa VP/MP, posalju na kucnu adresu, sa sve ekspres dostavom, ne moze da izadje preko 1200-1300. Sto je mnogo mnogo je.
Post Reply