Podizac za glodalicu

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Proleter
Zarezivač olovaka
Posts: 10
Joined: 21 Sep 2009 15:13
Location: Makedonija

Post by Proleter »

Cestitam.
odlucio sam se na kraju za plocu od 6061 aluminijuma, debelu 6mm
Gde moze da se nadje takva ploca.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Мајсторе, свака част! Од тебе се очекује само најбоље. Људи мисле да је довољно само бацити поглед и ископирати.
Грдно се варају.
јзабрао си добру идеју и прилагодио је "кућнојпроизводњи ", не губећи ништа од функционалности.
јмаш једно Велико позитивно бројање са моје стране.
Са нестрпљењем очекујем наставак.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ivan 1 wrote:
mbole wrote:Nema potrebe da zatvaram rupu. To je otpadni komad MDF-a, i posluzio je samo da proverim kako sve funkcionise.
Svejedno ju zatvori, pa onda baci
Ono jes, svaku bi rupu trebalo zatvoriti :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Proleter wrote:Cestitam.
odlucio sam se na kraju za plocu od 6061 aluminijuma, debelu 6mm
Gde moze da se nadje takva ploca.
Rajan, Zemun Polje, ima sve od aluminijuma, mesinga, bronze, bakra...
Nemaju sajt
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Damir 66 wrote:Poštovanje forumaši!
Kolega Mbole, koliko vidim, strojarski dio posla ovog podizača je napravljen profesionalno i Festo bi se mogao jako zabrinuti zbog toga.Nego, da li si napravio gornju ploču i vodilicu?
Nisam jos ni poceo taj deo. Hteo sam ovo prvo da zavrsim, pa da onda krenem dalje (i ovako sam doveo zenu na kraj trpeljivosti, posto u sred dnevne sobe trenutno stoji strug, stubna busilica, i jos svasta nesto... :))
Sad polako, pazatim Al, pa pravim ploce za ovo i za cirkular, pa ce onda da ide dalje sa stolom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

... nakon doooobre kod Boleta usledio je ovaj post :)


Doobro, malkice sam se ispreterivao sa doterivanjem ovog podizaca (al ispao je bas sexy).
Danas sam poceo da radim plocu, napravio prsten koji ce da centrira glodalicu i pricvrstio ga (mislim da je zanimljivo resenje), probusio rupu kroz koju ce prolaziti glodalo, napravio jedan prsten "umetak", onaj sto ide tesno oko glodala... dosta za danas :)
Sutra ako stignem da napravim i drugi prsten, jos jedan klin koji treba da odredi tacan polozaj glodalice, i da izbusim rupe za povezivanje podizaca sa plocom.
Ostaje jos da se ploca lepo isece, tacno na meru (u utorak mi stize odgovarajuci CMT list za cirkular iz Filosa), izbuse rupe po uglovima za povezivanje i naprave stezaci (oko njih se jos dvoumim kako da ih izvedem). Eventualno da se napravi jos koji prsten "umetak".
Uslikacu pa cu postaviti slike, sad je malkice kasno.
Last edited by metabo on 10 Jan 2010 09:17, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

[quote="mbole u temi "strug za metal"]i naprave stezaci (oko njih se jos dvoumim kako da ih izvedem).[/quote]
Verovatno misliš na stezanje glodalice za ploču sa donje strane....
Ovaj prsten što si napravio za centriranje glodalice radi u kombinaciji sa onim štipaljkama kao kod mene (3 ili 4 komada, tvoj izbor). Drugi sistem je da glodalicu šrafiš sa šrafovima sa konusnom glavom "od gore", pa kroz ploču, pa u stopu od glodalice. Tu je vrlo važna pozicija tih rupa na ploči, a nju odrežuješ najlakše ako skineš stopu sa glodalice i nju postaviš kao šablon. Za ovo drugo rešenje, ako se za njega odlučiš, ti onda više neće trebati prsten za odreživanje pozicije glodalice.

Al, ajmo da se vratimo sa ovim postom u pravu temu...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da mislio sam na "stipaljke". Ne volim da busim postolje. Sto je ravnije i sa manje rupa to ce lepse klizati po materijalu kad s eupotrebljava kao rucna glodalica. A i inace meni je postolje dosta "suplje" zbog odvodjenja prasine, pa bi bilo tesko pronaci mesto za busenje.
Sad ce par slikica.

PS
I inace sam se dvoumio dal da ovo prebacim u ovu temu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daklem evo i slikica ploce/podizaca.
Najpre ovako izgleda "gola" ploca sa povezanim prstenom za centriranje (gledano odozgo, znaci ovako ce na kraju stajati ploca, a glodalica ce biti ispod nje)
Image
Rupa u ploci je izbusena krunastom testerom, i onda malo doterana smirglom obmotanom oko iste te krunaste (rukom). To mi je bio najveci problem, da izbusim tako veliku rupu i mislio sam da cu to morati da radim kod nekog pravog majstora, ali ispostavilo se da sam imao krunastu taman odgovarajuceg precnika i da ona moze da zavrsi posao (naravno prvo sam probao na otpadnom komadu).
Ovako izgleda kada se na svoje mesto umetne plasticni prsten koji sluzi da suzi rupu oko glodala na minimalnu mogucu (na slici je jos jedan manji, a trebalo bi napraviti jos bar jedan veci i jedan izmedju ova dva postojeca):
Image
Ovako taj prsten za centriranje izgleda sa donje strane. Ovaj crni prsten koji je oko rupe u stopi glodalice je istog precnika i on se skida sa glodalice. U tu rupu tacno doseda ovaj beli prsten koji je vezan sa plocom i na taj nacin centrira glodalicu uvek na istom mestu. Na drugoj slici se vidi glodalica sa skinutim originalnim prstenom:
Image Image
Kada se glodalica postavi preko prstena, tada moze jos samo da se okrece oko ose glodala, ali to ce joj biti "zabranjeno" ovim Al blokom. Na dno bloka ce doci "pin" to jest mali cilindar precnika 4mm, koji ce upasti u odgovarajucu rupu u ploci i time dovesti glodalicu uvek u isti polozaj. Blok jos nije dovrsen, treba u njemu napraviti "slic" kroz koji ce se pritegnuti ovim crnim srafom i sa donje strane uviti srafce M4 koje ce sluziti kao "pin".
Image Image
Na kraju evo ga podizac kako ce stajati kada to sve bude zavrseno (samo je stavljen pored glodalice, jos nisam izbusio rupe za njegovo povezivanje i rupu kroz koju ce se okretati sa gornje strane).
Image
Metabu se najvise dopala ova metalna plocica koja pritiska glodalicu, a inace je napravljena od obicnog (prilicno zardjalog) komada flaha, nakon prilicno brusenja.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Kada se glodalica postavi preko prstena, tada moze jos samo da se okrece oko ose glodala, ali to ce joj biti "zabranjeno" ovim Al blokom.
Čekaj, zašto je potrebna baš ta preciznost na 1/100 stepena? Kad staviš štipaljke i stegneš glodalicu ona nema kuda. Jedion ako ti je potrebna baš toliko velika preciznost zbog položaja podizača u okviru lifta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bas tako, mora da bude uvek u istom polozaju zbog podizaca. Nije neophocno da bude bas u stotu, pa cak ni u milimetar levo desno, al mnogo je lakse kad imas neki reper, nego da "nabadas" i "nisanis" svaki put.
Ko sto rekoh, ne izmisljam ja bas previse, jednostavno kopiram resenja sa originalne ploce i podizaca, malkice ih prilagodim ako je potrebno, izvedem na drugaciji nacin ako nemam odgovarajuci alat/tehnologiju i to je to.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stigla testerica za Al (160/20, 56 zuba, negativan ugao -6 stepeni, profil naizmenicno trapez i kvadrat). Na oko lepo izgleda.

Image

Sa sve kurirskom dostavom 3600 Din (oko 36 Eur).
Ala cemo da krecimo... mislim... da seckamo :)
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

na cega ces da stavis tu testeru za aluminjijum(na rucni cirkular)ili na nesto drugo?na ger mozda?
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

singer wrote:na cega ces da stavis tu testeru za aluminjijum(na rucni cirkular)ili na nesto drugo?na ger mozda?
Vidi se da si novi na forumu :) ;)
Imaš pravo jednom da pogađaš! Na nešto što ima šinu i šti viče "vijuuuuuuu!".
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na rucni. Predvidjen je za to (barem tako pise u uputstvu).
Jos nisam probao, al uskoro cu :) samo da dremnem partiju.
Post Reply