Podizac za glodalicu

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Nisi danas nego juče.

Hehehe.
Mogu reći da Ti samo zavidim.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Eto vidiš šta se dešava kad djetetu nedaju da se igra bušilicom ili brusilicom kad je djete sada kao odrasli troši pare nemilice na kojekakve hrpe železja da bi malo guštao i igrao se,ali nisi ti jedini i sam sam takav kad krene igra jezik vani balavim ali sve se praši i pršti na sve strane a ja ko mala beba samo mi slinavčić fali dobio bi i njega od žene ali nema broja za moju glavurdu odnosno da ga zaveže oko vrata.:lol::lol::lol::lol:
Last edited by Strkic on 15 Nov 2009 08:35, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole jesi li zavrsio lift
kako je meni izgoreo zuti einhel,(od strugotina), a imam jos jedan Raiderov 1200w mislim da napravim nesto kao ovo
http://woodgears.ca/slot_mortiser/index.html Sta mislis za ovaj model. Jeste da ima puno posla oko njega ali mislim da je za frezer ovaj polozaj pogodniji jer ima manje strugotina, a sem utora i pera mogu se lako izradjivati.
Konstruckiju i zupcanike planiram da napravim od metala. Brze ide posao, a i bice precizniji
Last edited by dikar on 22 Nov 2009 18:16, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

kakav ludak ovaj amer,mora da je poreklom srbin.pravi masine od drveta.ja bi mu dao odlikovanje za ovo iza sve one njegove masine.taj izgleda ni nespava samo strumfuje.kralj!!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lift je bio pri kraju, a onda sam ga zeznuo :( Trebalo je da izbusim rupu za vodecu osovninu, al genije nije prvo proverio da li je stubna busilica koju sam pozajmio od drugara postavljena lepo pod 90 stepeni, nego odmah krenuo da busi. Naravno sto nije bio pod 90 pa je rupa a samim tim i osovina pobegla ukrivo.
Drugim recima, sutra krecem da pravim noseci blok iz pocetka (a vec je bio kompletno obradjen, napravljene caure, urezani navoji, klizne caure dovedene na tacnu meru...).
Bilo je tu dosta zanimacije, i sitnih nabavki, posto se dugo nisam bavio masinskim delom posla. Trebalo je nabaviti par sitnih ureznica (nesto sam imao ali trebale su mi one sa dugackim stablom), malo materijala (mesing), jos poneki noz za strugic... Danas sam bio na najlonu u Novom Sadu, pa sam pazario komparater (merni sat) sa stalkom... i tako.

Inace cela prica oko ovog podizaca i stola je krenula prilicno naivno i bezazleno.
Posto imam gomilu raznoraznog alata, a nemam radionicu, spoticem se preko njega. Brdo sitnih stvari stoji po nekakvim kesama u coskovima, i to je pocelo ozbiljno da me nervira. Resim se ja da napravim kutije za to, al kao i obicno to kod mene ne moze da bude nesto prosto, vec moram da izvodimm besne gliste. Uglavnom napravim ja crtez kako to treba da izgleda, i resim se da ih pravim od spera a da spojeve pravim cinkovanjem, posto ce kutije biti ozbiljno natovarene, a i dopalo mi se kako to izgleda. Rade mi je doneo desetak bukovih letvi od kojih treba da napravim rucice za te kutije (isto treba da se spoje cinkovanjem).
Resio sam se da napravim "masinicu" za cinkovanje ko ovaj amer: http://woodgears.ca/box_joint/jig.html (naravno uz par mojih prerada), al da bih napravio nju, trebala mi je glodalica ubacena u sto i odgovarajuca vodjica. Za prvu potrebu moglo je da posluzi i montiranje glodalice na vec postojeci LUX-ov sto, ali vodjica koja je dosla uz njega je bas kilava (kriva). Nacrtam ja kako hocu da napravim vodjicu, pa onda ajde da vidim da napravim i sto kako treba, pa kad je vec tu sto, da napravim i podizac...
Sve u svemu, sad pravim podizac, pa ce onda doci na red sto, pa vodjica, pa ovaj sablon za cinkovanje i na kraju cu da napravim kutije :)
Ma bitno je da imam zanimaciju
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

dikar wrote:mislim da napravim nesto kao ovo
http://woodgears.ca/slot_mortiser/index.html Sta mislis za ovaj model.
Meni se svidja u sustini sve to sto covek pravi. Zanimljive su mu masinice, vise nego dovoljno precizne, a meni licno je pravo zadovoljstvo da pravim ovako nesto.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Konacno je podizac gotov:
Ovo je samo test povezivanje za komad MDF-a koji se nasao u okolini. Radi ko satic :)
Image Image Image

I jedan pogled sa druge strane (rupa viska, pored prstena sa podelom na 0.1mm je greskom izbusena na pogresnoj strani :))
Ovo naravno ne izgleda kako treba posto je MDF mnogo deblji od Al ploce koja treba da tu dodje (odlucio sam se na kraju za plocu od 6061 aluminijuma, debelu 6mm)
Image

U sustini ostala je da se uradi jos jedna sitnica, onaj pimpek koji ce nalegati na glodalicu, al njega necu raditi dok konacno ne povezem podizac za pravu plocu, kako bi mogao da ga lepo centriram u odgovarajucu rupicu na glodalici.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ma nisam ni sumnjao da ces ti to da odradis.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eh, bilo je prilicno "porodjajnih muka". Prvi primerak osnove sam bacio :( Al uvek je to tako kad nesto radis po prvi put a iole je slozenije.
Ustvari najvise vremena mi je pojelo neznanje i to sto mi je danas falila burgija 4.2 a sutra 5.5, pa prekostura ureznica M5, rajber... Trebalo je nabaviti ponesto od alata za strug, napraviti poneki dodatak i tako.
Da se ne bi jos neko zeznuo kad krene da radi sa masinskom plastikom: ugao rezanja za nju mora da bude ili 0 stepeni ili jako mali, u svakom slucaju ne kao na standardnim burgijama za celik (otprilike treba da bude kao za mesing). Upravo zbog toga je prva osnova zavrsila u kanti (kad je zacepila burgija od 13mm i pocela da ga obrce... sva sreca da sam bio dovoljno pametan da to ne drzim rukom).Isto vazi i za ostale rezne alate (strugarske nozeve, glodala). Posto nisam hteo da unistim garnituru dobrih burgija, onda sam kupovao jednu po jednu kako je koja zatrebala, sto je naravno odnelo dosta vremena.
Onda je bilo jurenja materijala (mesing i klizna bronza).
U sustini sama izrada je trajala najkrace.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:(rupa viska, pored prstena sa podelom na 0.1mm je greskom izbusena na pogresnoj strani )
... a ja mislio da se samo meni to događa :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto je najsasavije ustvari je ta rupa izbusena gde treba (palo mi je na pamet, pa sam vodio racuna da se oko nje ne zeznem).
E al sam onda prevrnuo tablu na pogresnu stranu kad sam pravio upustenja za glave srafova, tako je rupa zavrsila sa pogresne strane.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Uvek ima neko "ali sitnica" na koju se ne vodi računa. I ja sam kod svog stola imao takve "gafove", ali sve to nije bitno. Savršeno je samo na filmovima. Zato služe prototipovi, pa onda serija.

P.S.
Zatopi malo hot-glue u rupu i ona će nestati :cool:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema potrebe da zatvaram rupu. To je otpadni komad MDF-a, i posluzio je samo da proverim kako sve funkcionise.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Poštovanje forumaši!
Kolega Mbole, koliko vidim, strojarski dio posla ovog podizača je napravljen profesionalno i Festo bi se mogao jako zabrinuti zbog toga.Nego, da li si napravio gornju ploču i vodilicu?
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

mbole wrote:Nema potrebe da zatvaram rupu. To je otpadni komad MDF-a, i posluzio je samo da proverim kako sve funkcionise.
Svejedno ju zatvori, pa onda baci
Post Reply