Podizac za glodalicu

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Verovatno cu dodati i duuuuugacko dugme za blokiranje glodalice, kako ne bi morao da se zavlacim pod sto da bih je blokirao u nekom polozaju. Manje vise je jednostavno, jedan stap od poliamida (ili bilo cega sto je pri ruci, na njegov jedan kraj duz ose ucvrscen sraf M8 tako da viri oko 2cm (tako je na originalnom dugmetu), i na kraju "kugla" da bude zgodno za ruku. Nacrtacu pa ce biti jasnije, samo jos ne znam tacnu duzinu.
Å to jednostavno ne uzmeš navojnu šipku M8. Ako na drugom kraju staviš maticu za nastavljanje, možeš iskoristiti i original ručku.


Za matucu kojom pritežeš glavnu podlošku od gore uzmi onu koja se "zaključava", sa plastičnim prstenom.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

stari wrote:Vidim da izradjujete složeniji podizač,pa me interesira što fali ovome jednostavnijem?
E moj Stari, imaš posla sa vrednim Crnogorcem koga mrzi da se savija, koji voli haj-tek stvari, koji je picajzla i koji se neće smiriti dok ne dotera preciznost na 1/100mm. Pri tome mu na pamet ne pada da na bilo koji način modifikuje, a to znači ošteti, svoj F*****l (zmamo već koja marka) :)

BTW, takav sam i ja tamo gde znam i mogu. :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Opet ja Ako se izradjuju samo lajsne i obaranje ivica sistem ce funkcionisati, ali ako se buse rupe za utor i pero tih 90 stepeni je bitno.

Onako uz put nije li tema bila stol za rucni cirkilar i kako ide ova stvar.
I sam si video da je sistem cev u cev(sipka) skup. Ako radis sistem "Sliding" taj sistem je nuzan , jeftinije je da nadjes neku osovinu (a nasao si je) i komad cetvtrastog profila kome probusis rupu za osvovinu, a na njemu montiras paralelnu vodilicu i bice mnoooogo jeftinije

Pozdrav
Last edited by dikar on 12 Nov 2009 18:30, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Onako uz put nije li tema bila stol za rucni cirkilar i kako ide ova stvar.
Teme su razdvojene. Ona sa kojom smo započeli je ovde viewtopic.php?pid=19736#p19736
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ok nije prvi put
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U sustini nisam ja nista preterano izmisljao, samo sam iskopirao konstrukciju festovog podizaca (ne treba izmisljati toplu vodu, kad je vec izmisljena). Naravno modifikacije su tu posto nemam industrijsku halu sa svim mogucim masinama da ga bas iskopiram do kraja.
Posto su ga oni napravili tako, verujem da ce raditi kako treba.

Evo kako izgleda original:

Image

Sto se tice naginjanja, nece se desavati posto jednostavno nema zazora na vodilicama same glodalice. Na ovom mestu gde se pritiska glodalica je unutra opruga (ima samo jedna opruga), tako da u sustini delujes direktno na nju.
Moja glodalica nema dve klasicne "kugla" rucke (ko sto se vidi sa slike), vec jednu kojom se blokira i drugou koja je sastavni deo kucista (zgodno jer moze da se radi jednom rukom). tako da ne mogu da izvedem varijantu sa vezivanjem u te dve tacke.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

metabo wrote:Å to jednostavno ne uzmeš navojnu šipku M8. Ako na drugom kraju staviš maticu za nastavljanje, možeš iskoristiti i original ručku.
Zato sto se ispod rucke nalazi i jedna opruga (koja sluzi da se rucka ne bi odvijala kad nije stegnuta), a ako je budem vadio garant cu da je izgubim (znam sebe). A i lepse izgleda :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Damir 66 wrote:Poštovanje forumaši!
Kolega Mbole, objasni nam kako misliš pričvrstiti glodalicu na vodilicu, jer mi ovaj crtež i nije baš jasan.U svakom slučaju, mislim da bi trebao imati još jednu vodilicu, tako da sa svake strane freze imaš po jednu.Freza će lakše kliziti po dvije vodilice i neće se naginjati na jednu stranu.
Onaj "pimpek" sto za njega pise "ovde se oslanja glodalica", naleze tacno na odgovarajucu rupicu na glodalici (tamo gde je strelica na poslenjoj slici). U kucistu se ispod te rupice nalazi (jedina) opruga koja vraca glodalicu nazad u odnosu na stopu. Kad tu pritisnes otpor klizanju je najmanji moguc, posto delujes direktno duz ose opruge.
Par poruka gore sam postavio sliku kako to izgleda, kod festovog originala.

Vec sam napisao, ali da pojasnim. Glodalica se nece naginjati zato sto su lezista koja klize po njenim originalnim vodilicama jako dugacka i nemaju ama bas nikakvog zazora. Kad uhvatis glodalicu iako nije blokirana dubina, nema nikakvog mrdanja levo desno (zato i kosta ko djavo).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

dikar wrote:Klackanje moze se spreciti jedino ako se koristi vint za blokiranje, ali 90 stepeni je opet ??? problematicno.
Mbole ako postavis tvoj sistem na 90 stepeni u odnosu na osovine frezera mislim da ces dobiti priblizno 90 stepena.
Za klackanje sam vec objasnio, a greska ugla od 90 stepeni je isto tako posledica lose uradjenih vodjica same glodalice. Drugim recima to bi bilo tacno kada bi ova glodalica imala zazor u svojim vodjicama, pa moras da je stisnes ravnomerno sa obe ruke kako bi dobio 90 stepeni i kada radis "normalno" to jest iz ruke. Ovde toga jednostavno nema, vrlo cesto glodalicu drzim samo jednom rukom (posto joj je rucka takva da je to moguce).

Ili sam lose ukapirao sta si mislio pod 90 stepeni?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

stari wrote:Vidim da izradjujete složeniji podizač,pa me interesira što fali ovome jednostavnijem?
Deo toga je metabo vec objasnio (nemo vise da me hvalis, uobrazicu se :))

Ne uspevam da pogledam ovu sliku (ne znam da li je nesto veceras sa mojom vezom ili je los link), ali pretpostavljam kako izgleda.

Sa jedne strane volim da imam mogucnost finog podesavanja, i da sve to radi "glatko" i precizno.. Kad budem radio sa tim, bice mi mnogo vece zadovoljstvo nego da moram da "nisanim" gde ce na kraju da zavrsi glodalo.

Sa druge strane, ovo je jos jedna zanimacija, pa zasto iz nje ne izvuci sve sto se moze. Ne pravim ovo da bi ga prodavao, pa da mi budu bitni troskovi, produktivnost... vec iz cistog hobija. Ako ne kosta previse (a nece, posto je materijal ili jeftin ili dzabe, a rad ne placam), zasto se ne igrati?

PS
Ne mrzi me da se savijam, nego mi zabranio cika doktor :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole mislio sam da te pitam koju glodalicu imas, ali kad sam procitao da zazora nema mora da je Festo ili tu negde. Pod postvljanje podizaca na 90 step. u odnosu na osovine mislio sam na sredinu glodalice kako bi sila podizanja ravniomerno isla na obe osovine (vodjice).
Pre nekoliko nedelja sam vam napisao da sam izradio na osnovu "woden roter Llifta" metalni ali imam malih problema sa zazorom na vretenu (iskoristio sam vreteno od dizalice z/101) negde 0.5-1.00mm , a kad sam poceo da ga doterijem moj zuti Enhel mi je poslao indijanske dimne signale. i projekt je stao.
Kako Niki kaze nov frezer -novi stol ((Mislim da cu je preraditi u horizontalnu po uzoru http://woodgears.ca/slot_mortiser/index.html
POzdrav
Last edited by dikar on 15 Nov 2009 15:36, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jeste, festova je, eno je na slici.

Nego sto se tice tvog podizaca.
Postoji jedno prilicno jednostavno, jeftino, ali malo zaguljeno za podesavanje, resenje za ponistavanje zazora izmedju vretena i vodece dcaure.
Mozda ti pomogne.

Ovako izgleda:

Image
Image

Trik je da se caura malo nakrivi, i onda na taj nacin ponisti zazor.

Srednji sraf na slici je samo oslonac, to jest on nije zavijen u cauru, vec ona samo "klacka" preko njega (on je zavijen u ovu plocu, odnosno ono sto teras vretenom). Dotezanjem i otpustanjem jednog pa drugog od ova dva bocna srafa (koji su uveijeni u navoj u cauri), podesi se nakrivljenost tako da nema zazora a da vreteno moze lako da se okrece.
Podesavanje ide otpirlike:
1. Srednji sraf podesis tako da se poklapa sa osom vretena, odnosno da vreteno ne bude "nakrivo" u odnosu na svoje leziste.
2. pritezes jedan od ova dva bocna srafa dok se zazor ne ponisti, a vreteno jos uvek moze da se okrece
3. sad malo pritegnes drugi bocni sraf, usled cega se zazor malkice poveca.
4. ponavljas 2 i 3 dok ne dobijes zadovoljavajuci rezultat.

Podesavanje je jako pipavo. Okret kljuca za par stepeni je razlika od labavo do tvrdo, al nakon nesto zezanja, moze da se nasteluje.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Bolje pipavo nego 300$ + troskovi prevoza...+...+....=???? $ .Kad se nasteluje onda si i ponosan sam na sebe, nema toga sto se ne moze uraditi.


Inace ideja je odlicna nisam se setio za dodatnu cev. Inace onaj moj bravar nije hteo da mi ureze dugu maticu jer navoj na vretenu nije stadardan a on nije imao kvalitetne ureznice.
Last edited by dikar on 13 Nov 2009 14:54, edited 1 time in total.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Poštovanje forumaši!
Kolega Mbole, sad mi je sve jasno.To je jako dobar sistem koji bi se mogao primijeniti i na druge glodalice uz male preinake.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ljudi moji, odavno se nisam ovako lepo igrao :)
Prste kovrdzice od metala i bele plastike na sve strane.

Danas sam malo bazao po Bubanj Potoku, pokupovao par drangulija, par rajbera, zabusaca, steznu glavu za burgije do 13mm (uz strug je dosla samo do 8mm), par HSS nozeva (stirija). Jedino ne uspevam da nadjem vidija nozeve od 8mm visine. Ustvari nasao sam u prodavnici, oni sto drze holz star cini mi se da se zovu Dinako, i to ne nozeve vec nosace za vidija plocice, mnogo lepa garniturica (5 nosaca za struganje i dva za odsecanje, bas onako komplet za sve sto ti treba), al ni 120 evrica nije bas malo. No skupicu ja parice i za njih :)

Dosao kuci, seo za strugic, i krenuo da pravim pojedine elemente za ovaj podizac. Cisto zadovoljstvo.
Ono jes, ipak sam ja metalac :)

Da ne bude da sam zanemario drvo, usput sam zeni na strugu napravio drsku za heklicu od tipla 10mm :)
Post Reply