Podizac za glodalicu

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Podizac za glodalicu

Post by mbole »

Vec neko vreme razmisljam o postavljanju glodalice u radni sto, a uz to obavezno ide i podizac.

Evo kako sam zamislio da to treba da izgleda (neki delovi su vec napravljeni).

Ovo su dva pogleda na gotov podizac montiran na plocu.

Image Image

Ovako izgleda najkomplikovaniji deo u preseku:
Image

A ovako u "explodiranom" pogledu:
Image

Sve je pravljeno za ovu glodalicu, i naravno maksimalno je njoj prilagodjeno. Mozda nesto slicno moze da se izvede i za druge modele.
Image

Za sad sam napravio vreteno, "glavnu podlosku" i spremio vodilicu. Poceo sam da pravim ove prstenove od poliamida koji ce drzati glavnu podlosku (a sa njom i celo vreteno), da ne mrda gore-dole. Opruzna "talasasta" podloska koje nema na slici (nisam mogao da je lepo uklopim u sabijenom stanju), sluzi da ponisti sve zazore koji su eventualno preostali.
Na gornjoj strani vretena je urezan navoj M6 i u njega ide jedan imbus sraf (koji ce biti osiguran kontra maticom, koje takodje nema na slici, i jos dodatno super lepkom), i koji ce sluziti da se podizacem moze raditi i sa gornje strane.
Navoj na vretenu je M10X1, tako da je pomeranje glodalice 1mm za svaki pun krug. Ako se jos iscrta kruzna podela na 10 delova na ploci oko ove matice, i na matici nacrta jedan zarez eto finog podesavanja u 0.1mm Ili cu napraviti jednu deblju podlosku u koju ce ovaj sraf da upadne, na njoj nacrtati podelu, a reper liniju nacrtati na samoj ploci.

Poliamid je fenomenalan za ovakve stvari, posto je malkice rastegljiv, tako da kada se u njemu ureze navoj on uvek "steze" oko vretena i tako ponistava zazor.

Verovatno cu dodati i duuuuugacko dugme za blokiranje glodalice, kako ne bi morao da se zavlacim pod sto da bih je blokirao u nekom polozaju. Manje vise je jednostavno, jedan stap od poliamida (ili bilo cega sto je pri ruci, na njegov jedan kraj duz ose ucvrscen sraf M8 tako da viri oko 2cm (tako je na originalnom dugmetu), i na kraju "kugla" da bude zgodno za ruku. Nacrtacu pa ce biti jasnije, samo jos ne znam tacnu duzinu.

Sugestije su naravno dobro dosle
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Rešenje me neodoljivo podseća na stolarsku stegu za tezgu :) . Å ta misliš da staviš jednu šipku (još jedan štampač treba da padne za slobodu?) sa druge strane navojnog vretena. Na taj način bi maksimalno stabilizovao vertikalnu putanju podizača i ujednačio napone na obe strane vretena.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Ja sam to veoma jednostavno odradio. Umesto granicnika dubine postavio sam osmomilimetarsku
navojnu sipku koja je fiksirana na stopalo, a od dole je prolazna PVC matica (od stolica).
Znaci iskoristene su same klizne staze od glodalice.Funkcionise izvanredno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

metabo wrote:Rešenje me neodoljivo podseća na stolarsku stegu za tezgu :) . Å ta misliš da staviš jednu šipku (još jedan štampač treba da padne za slobodu?) sa druge strane navojnog vretena. Na taj način bi maksimalno stabilizovao vertikalnu putanju podizača i ujednačio napone na obe strane vretena.
Uh i ovako je dosta tesno, al videcemo kako se ponasa kad bude gotovo, pa mozda padne redizajn.
U sustini najvise mesta zauzima ova glavna podloska, a ona je tolika zbog matice M10 koja je drzi i koj aje oko 19mm u precniku. Ako nadjem neku manju maticu za taj navoj mogao bi da smanjim podlosku, pa bi bilo vise mesta. Naravno najjednostavnije bi bilo da je ta podloska iz jednog komada sa vretenom, al nemem odgovarajuci materijal.
Imalo bi jos po negde da se "ukrade" po malo prostora, al videcemo kako radi, pa ce da padne verzija 2 :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

branimir wrote:Ja sam to veoma jednostavno odradio. Umesto granicnika dubine postavio sam osmomilimetarsku
navojnu sipku koja je fiksirana na stopalo, a od dole je prolazna PVC matica (od stolica).
Znaci iskoristene su same klizne staze od glodalice.Funkcionise izvanredno.
Kod mene je stopalo svo supljikavo (zbog odvodjenja prasine), a graničnik dubine vec ima fino podesavanje pa ga ne bih dirao. I inace pokusavam da napravim montazu gde bas nista ne bih dirao na samoj glodalici. Smislio sam jedan sistem, ustvari vec sam ga napravio al za jedno drugo pomagalo (sto mi rec pomagalo "bode" usi, ko da je neka štaka), i tamo funkcioniše odlično. Videću da li će moći i ovde da radi.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Za neke sisteme podizanja koristim (nabavio sam nekoliko, jeftini su) nekadasne rucne busilice ili ti amerikanere koji su ustvari reduktori, a malih su gabarita.
Inace, za manje klizne staze koristim cevi 3/8, a za piksne 3/4 u koje nabijam po dve mesingane caure
(od ventila za grejanje, itd). Kako moj strug za drvo moze da obradi i metal, to mi nije problem.
Eto, malo nesto iz prakse.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas li neku slikicu/crtez... interesantno je resenje.
Mislim oba resenja: i to sa amerikanerom, i to sa cevkama.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

"piksne "- šta je to?
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

piksna = biksna = klizno leziste
Caura od klizne bronze ili mesinga
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

I mislio sam da je "biksna", al' bolje da budem glup i pitam, nego da budem pametan i z...m se.
Fala na brzom odgovoru.

PS Baš imam neki krš na tavanu (bar ja mislim da imam - valjda žena nije bacila) od cevki od grejanja pa da probam kako bi to izgledalo.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Ranije sam postavio neke slike masina koje sam radio, pa i za izradu cepova ili nuta.
Sistem podizanja frezera (cev sa piksnom ispod opruga crvene boje 3/4 cola).
Piksna ili biksna ili vec kako gde se kaze.Od ventila koristim onaj deo koji su uvrce u cep radijatora(holender sa maticom), troga ima na otpadima.
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

Poštovanje forumaši!
Kolega Mbole, objasni nam kako misliš pričvrstiti glodalicu na vodilicu, jer mi ovaj crtež i nije baš jasan.U svakom slučaju, mislim da bi trebao imati još jednu vodilicu, tako da sa svake strane freze imaš po jednu.Freza će lakše kliziti po dvije vodilice i neće se naginjati na jednu stranu.
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

Vidim da izradjujete složeniji podizač,pa me interesira što fali ovome jednostavnijem?
stari
Moderator
Moderator
Posts: 468
Joined: 08 Aug 2009 13:53
Location: Kastav

Post by stari »

PardonImage
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Lift rocklera radi sa 4 osovina koje se povezane zupcanicama i sve se podize u isto vreme. (300$)

Klackanje moze se spreciti jedino ako se koristi vint za blokiranje, ali 90 stepeni je opet ??? problematicno.
Mbole ako postavis tvoj sistem na 90 stepeni u odnosu na osovine frezera mislim da ces dobiti priblizno 90 stepena.
Dozvolite mi da primetim jednu stvar. Doasad sam video dosta lifova i svi idu na jedan te isti princip - podizanje odozdo. Pre svega svaki frezer ima navoje za rukohvate koji su jako blizu tezistu frezera. Oni jesu pod uglom od 30-50stepeni ali uz malo bravarije par vinkli moze se dobiti solidan oslonac za ovaj projekat.

Pozdrav
Post Reply