Radni sto sa plocom za glodalicu/cirkular

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
ghoustdog
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Sep 2009 13:33

Post by ghoustdog »

iskreno da ti kazem da sam sa ovim cirkularom isekao gomilu dasaka,iverice i cega jos vec i u pocetku nisam imao taj problem ali sada posle vise od godinu dana poceo je da se klima pomalo(mada sam ga ja nosio kod majstora da mi promeni onaj lim tj papucicu ili kako se vec zove) jer sam uspeo da to zeznem a reko vec kad imam garanciju neka ga nameste.
mada u odnosu cene i njegovog rada ja sam zadovoljan jos pogotovo sto mozes da radis sa njim i svaki put kada se nesto desi tj neki kvar na masini - alatu oni ti u kratkom roku servisiraju za dzabe(garancija 2 god.).
sta ces bolje od toga.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Kod nas na kutiji je pisalo da ima 2 god. fabricke garancije ali prodaju ga samo sa 1 godinom garancije
User avatar
ghoustdog
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Sep 2009 13:33

Post by ghoustdog »

mislim da to sve zavisi od radnje u kojoj kupis alat.
a i pouzdano znam da prodavci koji rade u tim radnjama - koriste taj isti alat za privatne svrhe a zatim opet u prodaju.
meni su skoro rekli da nespada pod garanciju ako pretegnem glavu na glodalici (koju sam dobio) a sto sam ja naravno uspeo da izvedem(jer ima ono smesno plasticno dugme za blokiranje rotora) kazu da nesme ali kada se to cudo okrenulo i izletelo brrrrr nesmem ni da zamislim sta je moglo da bude.
tako da sam do skoro bio pobornik toga da alat (hoby) za male pare vredi - mozda - ali ne u slucaju GLODALICE
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ne samo za glodalice nego za sve alate koji imaju veliku brzinu (testere, glodalice...) i jake udare (cekici, heftalice...).
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Danas sam skinuo Raider sa stola i primetio da je zazor ustvari izmedju papuce(pleha 1mm debljine) i tela cirkulara, losa je prednja piksna koje regulira nagib do 45 stepeni.
Mislio sam da na stol stavim Einhell ali kod njega je jos gore, zazor je i na pednjoj i na zadnjoj piksni.

Paralelnu vodilicu sam danas sastavio, jos mi ostaje da je ugradim na stol i nastelujem.
Last edited by dikar on 22 Nov 2009 23:52, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ivan 1 wrote:Ja imam M10x1 i podižem ga odozgo sa kurblicom. Ide to brzo, a bolje se može podesiti na fino.Moja preporuka M10x1.
Ne secam se da li sam odgovorio, al na kraju sam te poslusao, i vreteno je uradjeno sa navojem M10X1.
Nego ako ti nije tesko, jel mozes da izmeris kurblicu, da ne pogadjam koje su dimenzije zgodne:

Gore
|
|A
|
--------
|B
|
--------
| C
|
|D
|
Dole (ovaj kraj ide u podizac)
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Image
Kod mene nema toliko krivina.
l
l A B
l------------------l
l
l C

A=5cm, B=9cm, C=5cm
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hvala.
Da kod tebe moze ta posto je dosed dovoljno dubok, pa nece da ispadne. Posto ja kao dosed koristim imbus sraf, moracu da pravim ovu varijantu sa vise krivina, da bih mogao da je pridrzavam odozgo da ne pobegne iz doseda.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Radni sto je konacno poceo da napreduje :) (zato me slabije ima ovih dana na forumu, cim dodjem kuci pocnem da se igram).
Napravio sam radnu plocu i u nju ubacio podizac za glodalicu. Nazalost vrisnuo mi je fotoaparat, pa dok ga ne opravim nema slikica.
Plocu sam napravio od 30mm MDF-a, lepo je stabilna i teska. Podizac se fino uklopio, napravio sam i stel srafove tako da moze bas lepo da se poravna ploca podizaca sa povrsinom stola.
Tablu MDF-a 70X100cm sam obrubio bukovim lajsnama od 10mm, cisto da se ne bi krzalo. Samu plocu sam presao dva puta sa lanenim uljem (sa po nedelju dana cekanja izmedju da dobro osusi), i onda jos jednom voskom rastvorenim u terpentinu (mnogo lepo mirise). Ploca je postala bas lepo glatka i klizava.
Preko ove ploce ce moci da se postavi jos jedna identicnih dimenzija koja ce sluziti za montazu, seckanje i uopste sve one poslove koji plocu habaju.

Trenutno j eu toku izrada vodilice za glodalicu.
Nakon toga sledjuje smisljanje i pravljenje ploce i podizaca za cirkular i paralelne vodilice za cirkular, cime bi cel aprica bila zaokruzena.

E sad. Posto naravno kod nas nigde nema da se kupi odgovarajucih profila za vodilicu pod uglom (U profil) i onih sa T rupom, moracu da ih pravim. Jos uvek se nisam odlucio od cega cu da ih radim (u igri su aluminijum i poliamid, ali sve mi se cini da ce biti poliamid).

Ono gde bi mozda mogli da mi pomognete su njihove dimenzije. Znam tacne USA mere, ali rekao bih da postoji i neki evropski standard.
Pretpostavljam da je U utor u ploci verovatno isti za USA i evropu odnosno 3/4" to jest 19mm (3/4" je 19.04mm).
E sad pitanje je za T utor. Znam da u masinstvu postoje T utori 12, 14, 18... ali ne znam im tacne dimenzije.
Ako neko ima masinu evropske proizvodnje i ne mrzi ga da izmeri ...

Inace vidite ovaj profil. Nije ni preterano skup (30 dolara za 3' sto je malo manje od metra), a radi ko bombona:
http://www.rockler.com/product.cfm?page=21334

Ovde imaju i detaljne dimenzije:
http://www.rockler.com/tech/RTD10000592AA.pdf
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel moguce da niko nema sto evropske proizvodnje sa T slotom i kanalom za vinku?
Ili vas jemrzelo da izmerite?
Ajte, nije to bas tako tesko :) Subler verovatno imate... ostalo je samo par jednostavnih pokreta rukom :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ja sam izmerio ono što imam. T slot na stlu za glodalicu je širi deo 19mm (3/4"), a uži nešto manji od 12mm (to ne znam koja je mera).

Ja sam pokušavao nešto od Rocklera da poručujem, ali nisam mogao jer NE Å ALJU hardver u ove naše krajeve.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kolika mu je dubina?

Nasao sam ja ko salje u ove krajeve (recimo woodcraft i lee valey), al malo mi je previse 50-tak USD za transport. Cak i to bih verovatno mogao da prevazidjem (uz duze cekanje dok stigne kontejner od poznanika), al cilj mi je da dobijem nesto za sta bi mogao da kupujem po ovdasnjim standardima, a ne da za svaki T sraf ili T maticu moram da narucujem iz USA ili Engleske.

Usput pokusavao sam da iskonstruisem "moj standard" i stvarno su ovde mm mere nezgodne. U USA merama postoje dve mere (1/4" i druga cini mi se da bese 5/16" koje se zgodno uklapaju da mogu obe da se koriste. Evropski M6 i M8 nikako ne mogu zgodno da se uklope. Ako imas najuzu meru za M8 na najuzem delu (znaci barem 8.5mm) onda je glava srafa M6 (10mm) previse uska (glava srafa 1/4" je oko 11mm, sto pije vodu ako je najuza mera za onaj od 5/16 sto je oko 8mm).
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

T slot na stlu za glodalicu
Lapsus tastaturis. Slot na Einhell cirkularu. Dubina ušeg dela 3mm, a šireg 6mm. Klizač ne ide do dna kada je u funkciji. Ta dubina je za glavu šrafa. Samo, ja ove Einhell dimenzije nikako ne bih uzimao kao neki reper. :D

Imam i na stolu za glodalicu U slot. On je dubok 6mm, a širok nešto manje od 20mm. Taj luft do 19mm se fino doteruje vijcima na šipki klizača.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Metabo wrote:Ja sam pokušavao nešto od Rocklera da poručujem, ali nisam mogao jer NE Å ALJU hardver u ove naše krajeve.
Malo smo napredovali u statusu :)
Hteo sam da poručim jedan šablon, čisto radi probe. Za šablon od 20 USD ponudili su mi tri varijante poštarine. Najjeftinija je Standard International i cena 19 USD. Rok isporuke 7-8 nedelja. Najskuplja expres varijanta je 70 USD :) Ne zaboravite da i cena poštarine ulazi u osnovucu za carinu i PDV!

Kad se nešto poručuje kod Rocklera, oni napišu neku cenu transporta koja nije definitivna. Pare se ne skidaju sa računa dok ne dobiju pozitivan odgovor na mail, na kome je precizna cela kalkulacija. Pošteno i korektno. Dakle, proba ništa ne košta dok pozitivno ne odgovorite na njohov mejl.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo sam brljao po standardima, ne bih li navatao koji je taj sto imas na enhelu.
Lici po dve dimenzije, al one druge dve nisu ni blizu onog sto sam uspeo da nadjem. Na zalost nisam uspeo da nadjem ceo DIN 650, vec samo u fragmentima, mozda postoji i neki "podstandarad" u koji se ovo uklapa (zamolio sam koleginicu sa fakulteta da pogleda, mozda mi sikopa ceo standard).
Znaci postoji po DIN 650 T slot koji ima max sirinu od 19mm i min sirinu od 12mm, ali za njega su dubine daleko vece: min 8+12mm max 8+17mm, odnosno debljina "gornje crte" na T je fiksno 8 (tolerancija -0 +1), a visina "stuba" je od 20-25mm (stub sa sve debljinom gornje crte).

Sto se tice isporuke odnosno postarine, to je uobicajena politika da za "banana", odnosno u ovom slucaju "sljiva" drzave, treb ada potvrdis postarinu. Jedino je nevolja sta ce da se desi kad dodje do nase poste/kurirske sluzbe/ Ako imas srece onda je to jos +300 kinti, ako nemas, spediter odnsono +par hiljada dinara, posto ukpna cifra sa transportom prelazi famoznih 20 evra, koliki je limit za posiljke koje se ne carine ('ebala ih uredba, i dinkic i svo zaklinjanje u slobodnu trgovinu i ostalo i .... mnogo tupim jel da :))
Post Reply