Radni sto sa plocom za glodalicu/cirkular

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

metabo wrote:Mislim da je kolega Dikar mislio na nešto ovako
Upravo to sam mislio. Danas sam bio obisao jedno stovariste i zamisli nasao sam profile 15x15 mm i 20x30mm . 15x15 ulazi u 20x30 skoro savrseno zazor je veoma mali, a taj cu resiti sa 2 srafa. Onih 10-12mm koliko mi ostaje popunicu sa 2 metalne letve od 5mm i naravno par srafova. jos uvek razmisjlam neke stvari ali sutra kad ustanem radice i brusilce i svajc aparat a i busilica. Za2-3 sata mislim da cu ga srediti.

Da ne bude zabune ja sam pokrenuo onu temu za kupovinu stolnog cirkulara u Makedoniju jer nije mi se dopao moj st. cirkular koji mi je uradio moj prijatelj bravar - naravno po njegovoj zamisli. Pre 2 dana mi je doneo st circular. Juce sam pratio ovu temu i razmijlao. Danas sam uzeo brusilice i sasekao "takozvanu paralelnu vodilicu" Trebalo da fotografisem taj stadijum, ali cela bi mi se bivsa Juga smejala (kako ovde dole radimo st.cirkulare) od onih delova za paralelnu vodilicu napravicu nesto kao "sliding table" ima dve celicne sipke od 19mm . Najveci problem mi je naci metalni ugaonik za vodilicu za kose rezove. Pre mesec dana sam video jednu na tezgama oko 6-7 eur ali delovala mi je veoma jadno od neke lagane legure. pa je nisam kupio. Danas su mi obecali da ce mi je doneti u ponedeljak ili utorak pa cu je tad doraditi.

Pozdrav
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Hmmm Ja resio da postanem stolar, a moj stolni cirkular nema ni parce drveta sve je metalno i svajcovano. Pre 7-8 dana hteo sam da napravim stalazu za moju radionicu dva dana sam stugao letve i na kraju umesto da pravim utore i pera pa da lepim, napravio sam pauzu uz cigaretu i kafu . Posle sam uzeo brusilicu i 6 cevi od po 6 m pola njih sam sasekao i na kraju sve to svajcovao i za 3-4 sata je sve bilo gotovo naravno police su od univera.
Last edited by dikar on 13 Nov 2009 22:55, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Da, uvek je to tako.
Da bi napravio stolarsku, a ne bravarsku, radionicu potrebno je da ona bude od drvenih materijala, a da bi bila takva potrebno je da imaš stolarsku radionicu :) . Začaran krug. Čovek se snalazi sa onim što ima i onako kako zna. Pa polako. Kako budeš napredovao sa alatom, tako ćeš i gvozdene police menjati drvenim, a ove ćeš iskoristiti za neke druge stvari. Mada, kod obućara su uvek cipele probušene...
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Majke mu svi problemi o kojima ste pisali na forumi su prosto sleteli na moj stol. Proverio sam ugao pile u odnosu na stol vinkla mi baca 3mm. Kad ga doteram na 0,00 onda ga spustim zupci mi zapinju na plocu kanal je svega 4mm. Kad ga podignem onda se opet javi neka razlika od 1-2mm. Inace rucni sirkular mi je marke Raider 1200w 65mm. Dosad sam bio veoma zadovoljan ovom markom, ali ovo mi se ne dopada. Celicni pleh se lagano uvija kad ga stavim na stol. Imam i jedan Einhell -zuti iste snage ali mi njegov celicni pleh izgleda dovoljno crvsto
Koliko treba da bude sirina kanala za pilu (kod mene je 4mm) mislim da ga prosirim za jos 2-3mm
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Pre 3 dana ves masina mi je prolupala (stara Gorenje je konacno posle 39 radnog staza otisla pre vremena u penziju) Zasto ovi iz Gorenje na rade i cirkulare?????) Kupio sam novu i najpre sam izvadio transportne sipke kad ono alatni celik duzine 60 cm a debljina 13.97mm evo mi i osovine za par. vodilicu i za pod ugao. Jutros sam ih odneo drugom bravaru i rekao mi da ce danas sve biti gotovo. Nema onu masinsku platiku za nosace ali uradice ih od 6 ugaonog profila debjline 30-35 mm
Last edited by dikar on 14 Nov 2009 10:23, edited 1 time in total.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Pre nekoliko godina sam hteo da uradim isto što i ti, ali... pod malo većim opterećenjem "šipke"su se pokrivile.
Nisam baš siguran da su od alatnog čelika. Alatni čelik nije baš jeftin. A za ono za šta su namenjen (blokada tokom transporta) alatni čelik je "over kill".
Nemoj da misliš da te "baksuziram", samo iznosim svije loše iskustvo. Ako ih suviše ne opterećiješ verovatno će da čine posao.
Last edited by dragisa dragisa on 14 Nov 2009 12:16, edited 1 time in total.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

dikar wrote:Celicni pleh se lagano uvija kad ga stavim na stol. Imam i jedan Einhell -zuti iste snage ali mi njegov celicni pleh izgleda dovoljno crvsto
Koliko treba da bude sirina kanala za pilu (kod mene je 4mm) mislim da ga prosirim za jos 2-3mm
Ne znam kako ti je povezan cirkular sa plocom, pa da onda nesto "pametno" zakljucimo. Generalno ne bi trebalo da bude mnogo bitno koliko je debeo lim samog cirkulara (osim ako nije nesto bas tanko), ako je lim ploce dovoljno debeo, i ako je pritisnut ravnomerno uz plocu (na bar 4 mesta).
Sto se tice proreza kroz koji ide list cirkulara, on treba da bude sto je moguce manji, ali da naravno list ne kaci za njega. Jedna od varijanti je da se pravi "zero clearance" umetak, od obicno nekog plasticnog materijala, pertinaksa, tekstolita... ili cak od drveta. U sustini pravi se dosta veci otvor na ploci, a onda se u njega ubaci taj komad. Onda se bukvalno cirkular "protera" kroz njega, tako da on sam napravi prorez. Na taj nacin si dobio tesan prorez, koji ima dve prednosti: sprecava krzanje, i ne da da tanki komad eventualno zapadne izmedju lista i proreza.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ploca (5.00mm) i pleh papuce cirkulara su buseni i spojeni cu sa 4 srafa u svaki ugao. Mozda je bolje da probusim je dve rupe, ali najpre treba da proverim zazor papuce u odnosu na telo cirkulara (nesto me vuce na ovu varijantu).

Dragisha mislim da ce ove sipke ovde odraditi posao posto nece imati opterecenje, sluzice samo kao vodilice. Necu ih koristiti na 60cm nego na 40cm jer toliko mi je sirok radni sto. Ipak hvala na upozorenju.

Pre pola sata nasao sam ugaonik na tezgama i mislim da imam sve.
Last edited by dikar on 14 Nov 2009 16:04, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako je lim papuce tanak, onda je bolje da rupe budu blize. Znaci da budu blizu one linije gde se telo cirkulara kaci za papucu. Tako izbegnes uvijanje same papuce.
Kako izgleda (i da li uopste postoji) mehanizam za podizanje/spustanje lista?
Najjednostavnije je da bacis ovamo par slika, onda mozda nesto i smislimo.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Za neke jednostavne stvari oko podizanja mogu jako ljepo koristiti dizalice od auta one od stojadina ili ove novije koje privlače središnje krakove navojem znate sigurno na koje mislim.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mehanizam za spustanje je onaj (fabricki ) olabavis leptir maticu i podizes/spustas. Isto i za pod ugao 45.
Prosle godine sam kupio Fuji 10sdfx (opt. zum x12) digitalac, imao sam ga u rukama 2-3 dana posle ga je uzeo moj sin da ga "pogleda" i jos mi ga nije vratio. Mbole hvala sto si me potsetio za digitalac, bice da sam zaboravio da ga imam. Danas cu izvaditi cirkular da bolje pogledam papucu.
Last edited by dikar on 15 Nov 2009 09:51, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Strki imam oba modela dizalica ali nisam siguran da ce mi sto god posluziti sve mi je nekako jalovo sa rucnim cirkularom. Kad sam kupio rucni cirkular nisam ga najbolje pogledao i nisam obratio paznju na pleh papucu. Pre svega mi sam cirkular deluje jadno. Posle ovog cirkulara sam kupio jos jedan zuti Einhel (posto mi je Iskra KZ 55 riknula) Ovaj Einhel mi deluje mnogo robustnije. Kad samo uporedim ova dva sa Iskrom, Iskra je dusu dala za pod stol -papuca aluminijski odlivak 3-mm.
Last edited by dikar on 15 Nov 2009 10:01, edited 1 time in total.
User avatar
ghoustdog
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Sep 2009 13:33

Post by ghoustdog »

i ja imam Einhelov rucni cirkular i napravio sam sto za njega ali mi to deluje malo nesigurno pa ako imate neku sliku i skicu da postavite da pogledam kako ste to odradili.
i jos jedno pitanje za dikar-a : dali na tvom cirkularu imas neko dugme koje kad pritisnes pokrece rad cirkulara i pritom ostane u tom polozaju (kao kod busilice).
kod mene moram da drzim kontakt da bih radio cirkular nemam opciju za blokiranje - cim pustim dugme odmah se gasi a nisam hteo da ga otvaram i da vezujem struju direktno (zbog garancije).
pa ako moze mala pomoc oko toga kako je najbolje da resim to?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod rucnih cirkulara je obavezno to dugme za deblokadu, odnosno nisam nikada video cirkular kome moze da se blokira prekidac u ukljucenom polozaju.
Koristi spoljasnji prekidac, a prekidac na samom cirkularu ukljuci trajno nekom velikom stipaljkom ili jacom gumicom
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ghoustdog wrote:i jos jedno pitanje za dikar-a : dali na tvom cirkularu imas neko dugme koje kad pritisnes pokrece rad cirkulara i pritom ostane u tom polozaju (kao kod busilice).
Dragi prijatejlu i kod mene nema ali taj blok prekidac neces naci ni na jednom rucnom cirkularu. Isti se ne ugradjuje is siguronosnih razloga. Kako ti je Mbole na pisao ili dodani prekidac najbolje sklopka ili izolir traka ili plasticna vezica, u starim samovima bilo je jedno resenje sa drvenim ekscentricnim natiskacem prekidaca. Bila je drvena osovina sa kruznim dodakom koji nije busen u centru nego se busi izvan centra. Kad se okrece osovina eksentar pritisne prekidac. Ovo trazi malo vise posla oko izrade i fiksiranja osovine.

Nego da ja tebi pitam dali se tvoj einhel kad prtiskas list testera i telo cirkulara klima levo-desno

Pozdrav
Last edited by dikar on 16 Nov 2009 17:04, edited 1 time in total.
Post Reply