Radni sto sa plocom za glodalicu/cirkular

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neka pocetna procena za komplet profile, sa sve T maticama, odgovarajucim srafovima za pricvrscivanje profila, kliznim elementima (klizac u ovoj sini po sredini stola, i klizaci u paralelnoj vodilici) je oko 150 Eur, s tim da ne ide ovakva paralelna vodilica (na slici je 50X100) vec malo manja (60X60).
Cekam da mi jave tacne cene.

Sto se tice "patenta", maznjavajte slobodno. Kad dovrsim kompletan crtez poslacu sketchup, pa kome se svidja nek se igra.

Nocas sam dovrsio navojno vreteno za podizac glodalice (hvala dragisi, osovina od stampaca je fenomenalno odradila posao), danas bi trebao da skocim po masinsku plastiku, pa da uradim i ostatak podizaca. Jos uvek se dvoumim da li korak navoja da bude 1 ili 2mm (M10X1 ili M14X2). Ovo sto sam sad uradio je M10. Prvo sam krenuo sa M12X1, ali je nareznica koju imam jako losa tako da sam morao da odustanem od tog navoja.

Jel ima neko "fabricki" podizac, i koliki je otprilike korak na njemu? M10X1 je fin i moze lepo da se podesi, samo se bojim da ce biti puno "motanja", a previse mi je komplikovano da radim sistem sa secenom maticom.
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Ja imam M10x1 i podižem ga odozgo sa kurblicom. Ide to brzo, a bolje se može podesiti na fino.Moja preporuka M10x1.
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Jesi li razmišljao da na drugu polovicu stola staviš frezer.
Mislim da će te najviše nervirati malo vadi cirkular pa malo stavo glodalicu, pa opet treba nešto prorezati i.t.d.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto kuburim sa prostorom (radim u dnevnoj sobi, dok zena ne pobaca i mene i alat zajedno kroz prozor), i onako cu svaki put vaditi sve i vracati nazad u kutije.
Pored toga na drugoj strani stola se nalazi stega (nema je na slici), tako da ce ta durga strana imati perforaciju rupama 20mm za cepove kojima se steze materijal.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

tako da ce ta durga strana imati perforaciju rupama 20mm za cepove kojima se steze materijal.
Å ta ćeš koristiti za te čepove? I ja treba da izbušim svoje novo čedo, pa još nisam odlučio šta da koristim za čepove. Jedna od ideja mi je mašinski šraf M14. Glava mu je mislim OK za podupiranje obratka.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam originalne plasticne cepove od LUX-ovog stola, i od jednog maleckog B&D.

Celik mi se za njih bas i ne svidja, nikad ne znas gde ce ostrica blanje ili glodala da zakaci.
A mogu i da se naprave od bele masinske plastike, tvrdog drveta... necega sto imas pri ruci. Doduse za plastiku ti treba strug, pa makar i onako malecak kao moj.
Svratis do Bataje, ubijemo gajbicu, napravimo cepove i gotovo :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Vrlo, vrlo, vrlo pametan predlog. Na naučnoj bazi. Sviđa mi se što svakom problemu pristupaš krajnje pragmatično.
Svratis do Bataje, ubijemo gajbicu, napravimo cepove i gotovo
Ako bude ovakav redosled poteza, cenim da neću znati zašto smo se uopšte susreli :) , a od čepova će biti samo onih plehanih za koje smo rekli da mogu da oštete alat.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

A cepovi od jelena?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Evo postavio sam crteze podizaca:
viewtopic.php?pid=19815#p19815

Verovatno ce se nesto menjati kako se bude radilo, al ne verujem da ce biti krupnih promena.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

dikar wrote:sam si video da je sistem cev u cev(sipka) skup. Ako radis sistem "Sliding" taj sistem je nuzan , jeftinije je da nadjes neku osovinu (a nasao si je) i komad cetvtrastog profila kome probusis rupu za osvovinu, a na njemu montiras paralelnu vodilicu i bice mnoooogo jeftinije
Mislim da je kolega Dikar mislio na nešto ovako

Image

Svi potrebni četvrtasti elementi se mogu napraviti od "mašinske bele plastike". Osovina/šipka/cev može biti problem za dužinu od preko 1m, ali ni ona ne mora da ide čitavom dužinom stola.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno, moze i tako i sigurno je jeftinije.
No ovi profili ne sluze samo da bi po njima klizila paralelna vodilica. Ustvari ona je dodata na kraju kad sam video da imaju u ponudi i klizne profile koji se uklapaju u ove aluminijumske.
Glavna svrha ovih profila koji idu po bokovima je da za njih moze da se prikaci "svasta". Posto postoje T matice, i T sipke koje tacno lezu u profil, montiranje i pricvrscivanje bilo kakvog dodatka, sablona, i slicnog postaje decja igra.
Sve je krenulo od vodilice za glodalicu. Trazio sam po netu Al profil za onaj klizac na stolu (onaj sa uglomerom "mitre guide", ebi ga kad ne znam kako se to kod nas zove, valjda ugaona vodilica), natrcao na ove profile, setio se kako izgleda festov MFT (radni sto, ima veoma slicne profile po svim ivicama), sta sve za njih moze da se okaci, setio se da bi ta vodilica za glodalicu mogla da se kaci isto za ove profile, a onda nastavio da razvijam ideju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

metabo wrote:
Svratis do Bataje, ubijemo gajbicu, napravimo cepove i gotovo
Ako bude ovakav redosled poteza, cenim da neću znati zašto smo se uopšte susreli :) , a od čepova će biti samo onih plehanih za koje smo rekli da mogu da oštete alat.
Pa to je taman zgodan razlog da navratis i iduceg vikenda... na jos jednu gajbicu :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pa to je taman zgodan razlog da navratis i iduceg vikenda... na jos jednu gajbicu
... a čepove da ostavimo za neki drugi put. :) To se zove produktivnost.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Cudnih li administratora!Gajbice i cepovi!!!!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

radmit wrote:Cudnih li administratora!Gajbice i cepovi!!!!
Sve primedbe na rad administratora u temi za to :mad:
Mi ovde govorimo o ozbiljnim stvarima ;)
Post Reply