Radni sto sa plocom za glodalicu/cirkular

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Radni sto sa plocom za glodalicu/cirkular

Post by mbole »

**** mbole ** 14.11.2009
**** ova tema je pocela kao pitanje o celiku, ali se nakon 10-tak poruka pretvorila u tamu o radnom stolu


Nameracio sam se da pravim nesto, pa pokusavam da pogodim kako se kod nas zove "drill rod", da li toga uopste ima, i koje su nase oznake za neke celike.
Drill rod treba da su sipke, precizno brusene, sa jako malim tolerancijama (recimo za debljinu do 2 cola tolerancija je 2 stote milimetra).
Celici od kojih se prave su: A2, D2, O1, S7, W1 (svi su otpusteni i predvidjeni za termicku obradu, neki se kale vodom, neki uljem a neki na vazduhu).
U principu sve ovo su alatni celici, ali ne znam njihove nazive kod nas (ono Č-XXXX), ni da li ih uopste ima.
Evo jos jedan link sa nesto podatak koje sam uspeo da iskopam:
http://www.onlinemetals.com/toolsteelguide.cfm
Last edited by mbole on 14 Nov 2009 02:32, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Bole podseti me na lepe skolske dane.Zavisi sa cim su legirani celici i zasta ti trebaju moralo bi malo da obnovim masinske materijale iz sredjeg usmerenog obrazovanja. Postoje tablice pa prema njima trazis celik koji ti treba.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)

Kod mene u kraju takve cevke koriste za Hidrauliku i pneumatiku,ali one su vec termicki obradjene samo kratis i koristis.
Normalno ako to trazis.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Njemu bre treba neka mladica sa dobrom strugarom ,kud je se uvatio za celik kad metalska industrija propada.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Mbole drill rod jeste busena cev .
I ja sam je trazio ovde u Makedoniji i nesto sam i nasao ali veoma skupo 1kgr kosta ok 50-70 eur. Cena se odnosi na sistem cev u cev sa veoma malom tolerncijom. 0.01-0.02 mm. Naime trazio sam taj sisitem da napravim vodilice za fensi na stolnim cirkularu. Zbog toga stoni cirkular jos mi stoji nedoradjen.
Pozdrav
Last edited by dikar on 09 Nov 2009 23:47, edited 1 time in total.
radmit
Moderator
Moderator
Posts: 1866
Joined: 11 Feb 2009 19:56
Location: Pozega
Contact:

Post by radmit »

Ma upitanju je neka oruzarska stvar ko ocima da gledam.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ajmo redom
Imam ja tablice iz masinskih materijala (studiralo se nekada), ali mi je osnovni problem da ukapiram koja je standardna oznaka za ove celike, posto su ovo A-2, D-2 komercijalni nazivi (kao sto je recimo Inox komercijalni naziv za ako se dobro secam Č-1810)

Nije u pitanju cev vec sipka (rod=sipka, stangla): http://www.onlinemetals.com/merchant.cf ... op_cat=131

Ne pravim tandzaru, vec podizac za glodalicu, mada... od tih sipki se lepo kuju nozevi :)
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Ne znam koje te dimenzije interesuju. Ja sam za neke vođice koristio "šipke" od rashodovanog štampača. Ako me pamćenje ne vara to je L 460 mm, fi 18mm. Čak sam uspeo da oskoristim i ležajeve.
Ne znam da li bi ti činile posao šipke od automobilskih amortizera.
Uvek ti ostaje otpad kao rešenje.
Last edited by dragisa dragisa on 10 Nov 2009 10:13, edited 1 time in total.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidis, to sa stampacem mi nije palo odmah na pamet, a resenje je odlicno.
Jedino sto mi treba nesto tanje, reda do 13mm, posto nemam cime da napravim vecu rupu u delu koji treba da klizi po tome. Mada, mozda navatam sa sve koiicima koja bi mi se uklopila u ostatak, pa necu ni morati da busim rupu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bravo Dragce, majstore.
Sidjem sprat nize u kancelariju punu kojekakvog otpada, a tamo jedan razlupani Star ZA-200. Osovina taman kako treba. Kolica liveni aluminijum, taman da mogu na njih da prikacim ostatak.
Kao bonus ostadose valjak (koji ce kad se potkrati lepo da radi kod furniranja), jos jedna podebela osovina, i jedan Sanyo Denki steper motor 3.9V/1.35A (ko zna mozda se zaletim u pravljenje CNC-a jednog dana).
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Ne treba ništa bacati, al' probaj u to da ubediš moju ženu. Kad je "dobre" volje kaže da će zapali tavan sa sve mene.

Kad napraviš spravu okači neku sliku sa sve opis.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nista nemoj da mi pricas.
Kad sam svojevremeno prodavao stan (neke 1996) izpod stepenista sam izvukao 3 ficina bloka motora (svi bez papira naravno), o ostalim drangulijama da ne pricam. Da su bar bili dobri, nego su svi vozeni po trkama, pa je bilo prso, ovalni cilindri....
Tad sam pobacao ogromnu kolicinu svega i svacega, al se opet nakupi... Iako sam sam sebi obecao da vise necu biti hrčak... (neki dan sam nasao u zaboravljenoj kutiji sa alatom klipnjaču od fiće :))

Sto se tice sprave... uh, to je bas onako... kabasto zamisljeno (ovaj podizac je samo detalj). Sve je na dugackom stapu, posto treba prvo resiti finansije, ali polako, bice.
Evo kako treba da izgleda sto (ustvari ovo je samo ploca stola) u koji ce to da se ubaci. Na slici je ploca za cirkular, a na isto mesto dolazi ploca za glodalicu na koju ce ici ovaj podizac.
Image
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sad mi pade na pamet...

Ne bi bilo loše da napraviš i ekstenziju (jednu ili više) za ploču stola koja bi na bočnoj kant stranici imala jedan ovakav profil, a na suprotnoj strani noge za oslonac na pod. Taj prfil bi za BILO KOJU stranicu stola i na BILO KOM mestu spajao kao ovaj paralelni graničnik na slici.
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Dopada mi se. Mislio sam da ti ukradem "patent"... dok nisam uvećao sliku i video koji su profili u pitanju. Sigurno koštaju k'o Svetog Petra kajgana.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:Evo kako treba da izgleda sto (ustvari ovo je samo ploca stola) u koji ce to da se ubaci. Na slici je ploca za cirkular, a na isto mesto dolazi ploca za glodalicu na koju ce ici ovaj podizac.
[url]http://img24...us/img24/561/plocasaparalelnomvodili.th.jpg[/url]
Ovo isto sam hteo da uradim pre 3-4 meseci . Kupio sam rucni cikular Raider 1200w 185mm pila, odneo sam ga prijatelju koji ima veoma dobru bravarsku radionicu. Rekao sam mu kako da to sredimo i on mi je rekao da je to veoma skup sistem "cev u cev", licno sam gledao grcki katalog i stvarno je bilo jako skupo. Na kraju sam se slozio, ali moj prijatelj je uradio po svome . Zavario je dva cetvrtasta profila sa desne strane stola. Prethodno je izbusio rupe za sipke od alatnog celika na koje je zavario vinklu. Kad sam sve to pogledao ostavio sam mu i cirkular i plocu 400x800x 5mm plus postolje od 9 m vinkli 35x35. E tad sam otvorio temu "Nabavka cirkulara u Makedoniju....." i poceo da trazim gotovi cirkular.

Bole e ako napravis to ozbiljno razmisli o extenziji skoro sve "sliding table saw" rade na ovaj princip to i sam znas, a najzgodnija stvar je "u nasem slucaju kad nemamo radionicu" imamo i portabl cirkular i pravi stolni cirkular.

ps Onako uz put tip mi za rcunovodstvo duzi preko 400 Eur

Ps Ps. Izvinite malo sam skrenuo s teme i ispalo je dugacko ali sta se moze posle 3-4 Vigor votke mora tako da bude

Pozdrav i ZIVELI ( sad cu jos jednu pa u krevet, a prijatelj ce platiti mnogo vise)
Post Reply