šablon - radna ploča

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

U pravu si, nije uopste kriticno koliko je.
Jedino je bitno da to usecanje bude vece od poluprecnika koji je na gornjoj strani ploce, a to je lako postici. Ne sme da bude manje posto bi tada ostala zaobljena ivica na komadu koji se useca sa prednje strane, pa spoj ne bi bio kako treba. A moze da bude veci od tog poluprecnika (ekstremni slucaj je kad pravis spajanje pod 45 stepeni).
Ti ekscentir istovremeno sluze i za korekciju ugla, posto nigde zidovi nisu pod pravim uglom.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Mislim da taj radijus nije bitan za rad šablone jer jedna ploča "ulazi" u drugu oko 3-4cm tako da je jedino bitno da je kut 45 stupnjeva
Ovu slobodu imaš ako naknadno skraćuješ finalnu dužinu radne ploče, ili ako unapred kažeš "ući ću 3 cm" pa onda tih 3 cm ukalkulišeš u "gubitak". Å to se tiče "slobode", tu se slažem sa tobom da je bitan ugao od 45 stepeni, a ostalo je stvar ukusa. Prečnik krivine je zbnači MINIMUM koji treba da jedan elemenat uđe u drugi. To opet znači da distanceri mogu da budu fiksirani na npr. 20 ili 30 mm i da onda šablon bude univerzalan. Bravo.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Bole, ad vidim da pišemo u isto vreme...
Ti ekscentir istovremeno sluze i za korekciju ugla, posto nigde zidovi nisu pod pravim uglom.
Ja bih tu korekciju ipak ostavio lajsni koja ide uz zid.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

metabo wrote:Ja bih tu korekciju ipak ostavio lajsni koja ide uz zid.
Ako se radi korekcija kuta sa radnom pločom treba paziti da se isto napravi i sa donjim elementima da
se ne dobije različit "napust" radne ploče u odnosu na donje elemente što nije baš estetski.
Zato je praktičnije i lakše korekciju napraviti sa lajsnom ako se ne radi o nekoj ekstremnoj nepravilnosti.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

@blum

Sad sam se sjetio rasprave prije nekog vremena kad si kupovao glodalicu... kad budeš imao šablonu shvatiti ćeš zašto sam te nagovarao na OF1400.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

tomislavm
da..sad je gotovo..nisam još probao..al mogu si mislit..sigurno će mi trebat duplo više vremena nego sa 1400...
ako je samo to..onda je ok..izgurat ću nekako..
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

blum wrote:tomislavm
da..sad je gotovo..nisam još probao..al mogu si mislit..sigurno će mi trebat duplo više vremena nego sa 1400...
ako je samo to..onda je ok..izgurat ću nekako..
Ako hoćeš ja ti mogu donjeti svoju šablonu, uzmi si komad lesonita i precrtaj ako ti to nešto znači.
(U Zagrebu sam, pa možemo i kavu/pivo popiti usput).
Pošalji mi na PP kontakt pa se možemo čuti i dogovoriti se.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

tomislavm wrote:Sad sam se sjetio rasprave prije nekog vremena kad si kupovao glodalicu...
Evo te rasprave
viewtopic.php?pid=11333#p11333
blum wrote:da..sad je gotovo..nisam još probao..al mogu si mislit..sigurno će mi trebat duplo više vremena nego sa 1400.
..

Čekamo utiske
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

tomislavm wrote:Ako hoćeš ja ti mogu donjeti svoju šablonu, uzmi si komad lesonita i precrtaj ako ti to nešto znači.
To sa precrtaqvanjem nije tako precizno, obzirom da ovaj šablon mora da bude BAÅ  precizan. Možda je bolje da se šablon prekopira nekim kopir glodalom.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

metabo wrote:
tomislavm wrote:Ako hoćeš ja ti mogu donjeti svoju šablonu, uzmi si komad lesonita i precrtaj ako ti to nešto znači.
To sa precrtaqvanjem nije tako precizno, obzirom da ovaj šablon mora da bude BAÅ  precizan. Možda je bolje da se šablon prekopira nekim kopir glodalom.
Kako god...
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pogledajte i ovaj link http://www.hendersons.co.uk/template/template.html
Ima i uputstvo za korišćenje šablona.

tomislavm wrote:@blum

Sad sam se sjetio rasprave prije nekog vremena kad si kupovao glodalicu... kad budeš imao šablonu shvatiti ćeš zašto sam te nagovarao na OF1400.
Verovatno si mislio na skidanje čitavog materijala u jednom prolazu. To verovatno može bez problema sa jakom glodalicom, ali NIJE PREPORUČLJIVO. Uvek, kad trba skidati više/dublje od 10mm materijala to treba raditi u 2 i više prolaza.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

metabo wrote:Verovatno si mislio na skidanje čitavog materijala u jednom prolazu. To verovatno može bez problema sa jakom glodalicom, ali NIJE PREPORUČLJIVO. Uvek, kad trba skidati više/dublje od 10mm materijala to treba raditi u 2 i više prolaza.
Ne znam zašto nije preporučljivo, ja recimo radim na način da sa glodalicom napravim utor 1-2mm u ploči koji mi služi kao granica za odrezati višak materijala sa ubodnom pilom.
2-5mm koji ostanu nakon toga skinem sa glodalicom u jednom prolazu bez ikakvih problema.
Naravno da nije preporučljivo raditi utor veći od 10mm jer ćeš spaliti glodalo, ali samo skidanje viška materijala se može raditi u jednom prolazu.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

tomislavm wrote:Ako hoćeš ja ti mogu donjeti svoju šablonu, uzmi si komad lesonita i precrtaj ako ti to nešto znači.
(U Zagrebu sam, pa možemo i kavu/pivo popiti usput).
Pošalji mi na PP kontakt pa se možemo čuti i dogovoriti se.
Precrtavanje..to baš i nebi bilo od koristi..
Trebalo bi svaki detalja polako sa pomičnim mjerilom izmjeriti i nacrtati..recimo u autocad-u..sa svim dimenzijama...
Onda se takva šablona..sa svim detaljnim podacima..može dati na uvid i drugim korisnicima..
Hvala na ponudi..možda nekom drugom prilkom odemo na kavu..inače..iz vž sam...
...
metabo...bit će i utisaka..:)
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

Za one koji koriste Autocad...evo jedan moj primjer...
...
Boxes for shoes
http://www.cadforum.cz/catalog_en/
...
Kad bi se našla takva datoteka..(u cad-u)..za šablonu...to bi bilo super!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kad bi se našla takva datoteka..(u cad-u)..za šablonu...to bi bilo super!
Ja već evo dva dana pokušavam da tako nešto pronađem, ali džaba. Nisam gledao na "onim" sajtovima.
Post Reply