šablon - radna ploča

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Ako sam ja dobro ukapirao kako ovaj sablon radi, onda sirina kanala po kome se vodi glodalo zavisi od sirine kopir prstena koji koristis. Ako ti je prsten 30mm, onda je i sirina tog kanala 30mm.
Ovaj egerov je uradjen malkice veci koliko kapiram tako da prvo "grubo" skines materijal drzeci prsten uz ivicu koja je dalje od materijala, a onda zavrsno prodjes drzeci prsten uz ivicu koja je blize materijalu. Pretpostavljam da je to neka dosta mala vrednost, znaci nesto tipa 0.5-1mm odnosno da je za prsten od 30mm, kanal sirok 30.5 do 31mm.
Uz šablonu dobiješ uputstvo koje glodalo i koji prsten treba koristiti, konkretno moja šablona radi sa kopirnim prstenom 30mm i glodalom 14mm.
Urez u šabloni je za 2-3mm veći od veličine kopirnog prstena upravo iz razloga koji si napisao.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

tomislavm wrote:Ja sam dugo razmišljao o tome da radim takvu šablonu, ali kad sam sve izračunao koliko što košta otišao sam kod Hudeka i za 800-tinjak kn (110EUR) kupio istu takvu od CMT-a.
Pitao sam na par mjesta..cijena je bila oko 1500 kn..(200eur)...
Ako toliko košta kod Hudek..onda ću je kupiti..
Hvala!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno, sablon je (kao i svaki drugi) pravljen prema kombinaciji glodalo/prsten, odnosno u zavisnosti od te kombinacije su postavljeni distanceri.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

Neznam dal ja to imam peh ili što...
Pitao sam telefonski kod Hudeka..i za Virutex šablonu...
http://hudek.hr/alati/index.php?option= ... &Itemid=89
650 mm dugu..kaže da košta 850 kn(115eur)..
a CMT-ovu nešto je spominjao 2000 kn(275eur)..

tomislavm..koliko je tvoja šablona duga?...
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

Nego...Da još nešto pitam u vezi šablone..
Å to mislite..Dal bi se mogla izraditi na CNC mašini?..
Koliko mi poznato..CNC mašine nemaju baš sitna glodala..
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

Hvala na linkovima...

Nešto ovakvo bi za mene bile precizne mjere..
Primjer...
http://picasaweb.google.hr/blumforum/Sv ... 8482229842

Ono..baš full skinut tlocrt šablone...
Ako netko ima volje i šablonu...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

blum wrote:Å to mislite..Dal bi se mogla izraditi na CNC mašini?..
Koliko mi poznato..CNC mašine nemaju baš sitna glodala..
U CNC mozes da stavis razna glodala.
Dimenzija glodala zavisi od onoga sto radis, i od mogucnosti masine.
Obicno se upotrebljava najvece glodalo koje model dozvoljava, a koje masina moze da istrpi. Znaci uvek mozes da ides na manje, a ogranicenje se odnosi na veliko.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

blum wrote:Neznam dal ja to imam peh ili što...
Pitao sam telefonski kod Hudeka..i za Virutex šablonu...
http://hudek.hr/alati/index.php?option= ... &Itemid=89
650 mm dugu..kaže da košta 850 kn(115eur)..
a CMT-ovu nešto je spominjao 2000 kn(275eur)..

tomislavm..koliko je tvoja šablona duga?...
Ja imam ovakvu:

http://www.cmtutensili.com/show_items.a ... J~CMT650~2

Ova Virutex šablona je praktički ista takva....i cijene su bile slične kad sam ja kupovao. Tih 800kn se isplati dati.
User avatar
blum
Samostalni majstor
Posts: 182
Joined: 10 Jan 2009 01:46
Location: HR - Varaždin

Post by blum »

mbole..hvala na info u vezi CNC..samo jednom sam ga vidio kako radi..

tomislavm..znam da se isplati kupit šablonu..samo..trenutno sam malo kratki..istrošio se..
radionu radim..
a..što da kažem..najvjerojatnije ću je kupit..hvala za Hudeka..zaboravio pogledat na njegovim stranicama..
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Malo sam trazio po netu, i nigde nisam uspeo da pronadjem neki plan za ovo.
Posto je sablon u sustini jednostavan, pretpostavljam da je potrebna velika preciznost izrade, pa da zato nema "uradi sam" resenja.
Bojim se da bi izrada na CNC-u plus materijal (metal, i to neki kvalitetniji Al ili celik) kostali vise nego sto je taj sablon u radnji
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Takođe :)
Napravio sam mali SketchUp model da vidim tačno o čemu se radi. Ugao na krajevima je 45 stepeni. To je konstantno i tu nema problema. Problem je koliko je fi oborene ivice (nisam baš siguran da je kod svih proizvođača isti :) ) jer od njega zavisi rastojanje "rupe šablona" od ivice radne ploče koju treba skratiti. Ako je fi 15mm, onda jedna ploča "ulazi" u drugu ploču 15 mm. Taj različiti fi krivine se rešava ekscentrima koji se uviju u šablon i koji tačno pozicioniraju šablon u odnosu na ivicu radne ploču koju treba obraditi. U tom ekscentrima je najveći problem jer treba da ih ima dva komada koji apsolutno jednako odvajaju šablon od ivice ploče.

Rupe i kanali sa donje strane, koji služe za okov koji priteže ploče, nisu problem jer je tu dozvoljena improvizacija.

Pravio sam model samo za spoj pod 90 stepeni.

Kao što Bole reče, nije problem u šablonu koliko u preciznosti izrade i rada. I najmanja nepravilnost se vidi iz aviona.
Last edited by metabo on 06 Nov 2009 08:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14946
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za te razlicite precnike krivine na ivici, sluze oni ekscentar distanceri. Njima odredjujes koliko ce jedna ploca da "udje" u drugu.
E sad nisam bas ukapirao jel to ide "metodom uzaludnih pokusaja", ili ima nekakva racunica za njihov polozaj.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:Za te razlicite precnike krivine na ivici, sluze oni ekscentar distanceri. Njima odredjujes koliko ce jedna ploca da "udje" u drugu.
E sad nisam bas ukapirao jel to ide "metodom uzaludnih pokusaja", ili ima nekakva racunica za njihov polozaj.
Distanceri su ekscentri na kojima su izbaždareni razni poluprečnici krivina. U njima je najveći problem ukoliko ne znaš tačan fi krivine. Ako znaš, rastojanje je jednako tom poluprečniku.
User avatar
tomislavm
Majstor
Posts: 337
Joined: 22 Sep 2008 09:58
Location: Sv.I.Zelina, Zagreb
Contact:

Post by tomislavm »

mbole wrote:Za te razlicite precnike krivine na ivici, sluze oni ekscentar distanceri. Njima odredjujes koliko ce jedna ploca da "udje" u drugu.
E sad nisam bas ukapirao jel to ide "metodom uzaludnih pokusaja", ili ima nekakva racunica za njihov polozaj.
Mislim da taj radijus nije bitan za rad šablone jer jedna ploča "ulazi" u drugu oko 3-4cm tako da je jedino bitno da je kut 45 stupnjeva u cijeloj dubini radijusa ploče a tih 3-4cm osigurava da je to uvijek tako.
Ja sam sa svojom šablonom bez ikakvog podešavanja radio spajanje različitih ploča i uvijek ispada odlično, bez obzira na radijus zaobljenja prednjeg ruba radne ploče.
Post Reply