Izrada šablona.

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Izrada šablona.

Post by GERSIVARIUS »

Pozdrav braćo stolari!Biću samo malo opširan u pozdravu.Član sam od ,ja mislim od 2009 ali zbog prirode posla(vozač u međunarodnom saobraćaju)nisam mogao da se bavim svojom starom ljubavlju-stolarijom!Sada je došlo ponovo vreme da se vratim svom najlepšem hobiju.Poseban pozdrav za MBoleta,Bojana,Tišljera,IvicuMaricu od GERSIVARIUSA(Aleksandar BG).
Elem, kako pravila nalažu,prvo sam pregledao postove u vezi sa šablonima ali nisam nasao ono što tražim.
Kako se izrađuju šabloni ako imamo kartonski oblik koji nam je interesantan.Interesuju me i varijanta šablona za otvaranje rupa glodalicom i za oblikovanje,takođe glodalicom.Hvala svima unapred na odgovorima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izrada šablona.

Post by mbole »

Dobrodosao nazad.

U kucnoj radinosti...
Preneses crtez na materijal koji ce ti biti sablon, iseces cime ti je vec zgodno, pa onda doterujes turpijanjem, smirglanjem...
Kao materijal se najcesce koristi tanji MDF (tipa 6mm), kako bi gubio sto manje od dubine reza, a da ga bude dovoljno da lezaj glodala ide po njemu, a naravno i cena igra svoje.

Druga varijanta je da to nekako prebacis u CAD i onda odneses da ti iseku na CNC-u (glodlica, laser, WJ...). Ali to se isplati samo za "ozbiljnije" sablone, koji se rade za duze staze od recimo aluminijuma...

E sad... ako hoces neki bas specifican sablon... moracees da nam napises za sta ce konkretno da sluzi i kako bi izgledao.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Izrada šablona.

Post by maricaiivica »

Dobro dosao nazad.
Znemoj zanemariti, za neke stvari, tekstolit, pertinaks,...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Re: Izrada šablona.

Post by BR »

Dobrodosao.

Sper.
User avatar
GERSIVARIUS
Majstor početnik
Posts: 135
Joined: 23 Sep 2009 15:06
Location: Beograd

Re: Izrada šablona.

Post by GERSIVARIUS »

mbole wrote: 19 Jan 2022 14:39 Dobrodosao nazad.

U kucnoj radinosti...
Preneses crtez na materijal koji ce ti biti sablon, iseces cime ti je vec zgodno, pa onda doterujes turpijanjem, smirglanjem...
Kao materijal se najcesce koristi tanji MDF (tipa 6mm), kako bi gubio sto manje od dubine reza, a da ga bude dovoljno da lezaj glodala ide po njemu, a naravno i cena igra svoje.

Druga varijanta je da to nekako prebacis u CAD i onda odneses da ti iseku na CNC-u (glodlica, laser, WJ...). Ali to se isplati samo za "ozbiljnije" sablone, koji se rade za duze staze od recimo aluminijuma...

E sad... ako hoces neki bas specifican sablon... moracees da nam napises za sta ce konkretno da sluzi i kako bi izgledao.
Pozdrav MBole legendo!
Ima sudopera neobičnih oblika pa sam mislio da kada budem ugrađivao neku od tih napravom prema kartonu u koji su upakovane šablon koji bi kasnije opet.koristio.Sviđa mi se ideja sa MDF-om od 6 mm(možda čal i tanji ako postoji)pa da se odnese nekome da se propisno ofarba -onda je večan.Napravio bih jedan šablon koji bih koristio za krajnje ivice radne ploce u kuhinjama, koje bih rezao sa glodalicom i nožen za kopiranje.Ideja je da budu neobične,ecimo neka parabola ili tako nešto slicno.I jedan mali za frontove fioka kojim bi rezao otvore koji bi služili umesto ručki.
Hvala na pomoći.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Izrada šablona.

Post by mbole »

Za dugotrajnije sablone... aluminijum, pertinaks, tekstolit... i tome slicno. Pa gde se uklopis sa cenom.

Dzaba farbanje MDF-a kad mu je ivica uvek relativno kilava, a lezaj ide po ivici.

Povedi racuna da bi sablon trebao da bude barem koliko je visok lezaj na glodalu, i jos recimo 1-2mm, da se osloni celom povrsinom, i da imas malo "lufta" do materijala.
Sto mu obicno dodje tu negde oko tih 6mm za vecinu kopir glodala koja ovde mozes da nadjes (ima i dosta debljih, naravno).

A ti za sudopere.. pitanje je koliko je isplativo.
Kao sto sam kazes, svaki je malkice razlicit, a zauzimaju prilicno mesta.
Post Reply