Izrada vrata i prozora

Sve o obradi drveta
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

SUHMAJZ-Naziv za rucnu testericu kojoj se drska rotira na levu i desnu stranu po potrebi,stavicu sliku ako je potrebno
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

MDF-medium density fiberboard, odnosno kako je uobicajeno na ovim prostorima medijapan sto je ustvari naziv fabrike (ako se ne varam iz Kraljeva, propale pre nego sto je i pocela da radi, jos negde pocetkom 80-tih ili tako nekako).
Stafna je u sustini letva, obicno 3X5cm ako se ne varam.
Suhmajz ni ja ne znam sta je.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ако немаш радионицу која се греје, сачекајнеке топлије дане. Лепак за дрво је на воденојбази, па можеш све добро да одрадиш што се тиче дрвета, а да касније зезнеш са смрзнутим лепком.
User avatar
Davor
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 05 Jan 2009 01:06
Location: Podgorica

Post by Davor »

Vidim, dragi moji, da neki pojmovi se na razliciti nacin kod svih nas ili izgovaraju ili shvataju. Ja znam sta je medijapan, ali nikako nijesam znao za MDF. Eto jednog dobrog razloga da napravimo mali rjecnik stolarskih pojmova da bi olaksali komunikaciju, ali i da bi nama pocetnicima pomogli da sto prije mozemo shvatiti o cemu se radi, da ne moramo odmah traziti rjecnike i traziti nepoznate pojmove. Napravimo neki rjecnik koji bi svi mogli dopunjavati sa rijecima i pojmovima koji nam nijesu jasni. Mozda bi nam to unaprijedilo komuniokaciju. Izvinjavam se u startu starijim i mnogo iskusnijim (ne mislim na nase godine, nego na znanje i iskustvo), ali mislim da nam upravo oni mogu najvise pomoci.
Sto se tice grijanje, u pravu si Mladene, ovamo je trenutno pomet.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dule wrote:SUHMAJZ-Naziv za rucnu testericu kojoj se drska rotira na levu i desnu stranu po potrebi,stavicu sliku ako je potrebno
Stavi
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Koliko sam shvatio da Dule misli na ovo!!! Ima raznih naziva za ovu stvar!!!
Ova trestera se koristi za upasivanje sastava ili kako se već kaže...!!!!

Image
Last edited by Đorđe on 08 Jan 2009 12:23, edited 1 time in total.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ova testera ima SVE zube iskrivljene prema gore i list može da rotira 180 stepeni. Služi i za ravnanje tiplova / čepova, a da pri rezanju ne ošteti okolnu površinu. Rotacija lista je neophodna da bi tiplu moglo da se priđe i sa leve i sa desne strane.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ааааааа.... па што не кажеш да је то "flush-trim saw"!:D Јел се каже "сухмајз" или "шухмајз"?
Ја је никада нисам видео уживо. Ово је она тестера са паковања ламината где су инструкције. Са њоме лепо усечеш шток од врата да би могао да завучеш ламинат испод штока.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ја је никада нисам видео уживо
Viđao sam je u Merkuru, Bahco. Za cenu me ne pitaj, ne sećam se.
User avatar
Đorđe
Moderator
Moderator
Posts: 311
Joined: 06 Jan 2008 16:30
Location: Apatin

Post by Đorđe »

Ova testera je jako korisna stvar!! Još samo da nam se javi čika Dule da potvrdi dali je na nju mislio!!!????
Last edited by Đorđe on 08 Jan 2009 15:44, edited 1 time in total.
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

da objasniDavore jesi li lakirao donju stranu tog bastenskog stola sto se iskrivio,jedan od razloga krivljenja jeste i taj sto se ne izlakira donja strana ploce,obavezno lakiraj donju stranu poloce.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

salchi-ciro wrote:da objasniDavore jesi li lakirao donju stranu tog bastenskog stola sto se iskrivio,jedan od razloga krivljenja jeste i taj sto se ne izlakira donja strana ploce,obavezno lakiraj donju stranu poloce.
Odličan savet!
Mnogi ne lakiraju stranice koje se ne vide, što je greška. Uvek je sa obe strane daske koje se farba / lakira potrebno obezbediti iste uslove za protok vazduha, a samim tim i vlage koja utiče na skupljanje i širenja drveta. Bravo Ćiro :)
User avatar
Davor
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 05 Jan 2009 01:06
Location: Podgorica

Post by Davor »

Moram da priznam, nijesam lakirao donji dio, mislio sam niko nece vidjeti donju stranu, a htio sam da se pokazem da sam "majstor". Naravno, svi su rekli da je sto fenomenalan, cak su i sumnjali u to da sam ga ja napravio, a ja sam bio, onako, ponosan, upravo zbog toga. E, kad se iskrivio, ja sam bio "pametan" i rekao da su daske krive, da sam ja to znao, ali sta je tu je. A ustvari sam se pitao sta se desilo? Nije mi bilo jasno, jer sam sve uradio u milimetar. Ali bas u milimetar! Sad mi je malo jasnije, ali ne sasvim. Sta je moglo da se desi ako nijesam lakirao donju stranu?
Za mene je to jos uvijek misterija.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Drvo prima i otpusta vlagu. Kad primi vlagu vlakna drveta se sire. Kad je otpusti vlakna se skupljaju. Pri tom vlaga jako sporo prodire/izlazi po dubini.
Posto drvo ne moze da primi vlagu kroz lak, ta strana je uvek drugacije vlaznosti nego ona koja nije lakirana.
Recimo da nelakirana strana daske primi vlagu. Ta strana se rasiri, a ona koja je lakirana ostane ista, i ti dobijes krivu dasku. Isto je i ako nelakirana strana otpusti vlagu (osusi se), samo sto ce se sad iskriviti na drugu stranu.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Da na tu testericu sam mislio,vredi svaku paru.
Neznam ni ja tacan naziv,to je neko ime koje sam cuo od starijih majstora i prisvojio.
Post Reply