Izrada vrata i prozora

Sve o obradi drveta
User avatar
Davor
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 05 Jan 2009 01:06
Location: Podgorica

Izrada vrata i prozora

Post by Davor »

Prozori i vrata!! Znam, krupan zalogaj za pocetnika, ali ja sam optimista. Ne znam koje drvo je dobro, a da nije suvise skupo. Mozda neko ima i neku shemu prozora ili vrata (ulazna)? Bio bih zahvalan ako bih dobio poneku informaciju od iskusnih "boraca" u vezi sa pomenutim.
Unaprijed hvala
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Kao prvo dobro nam došao na forum i nadamo se da nam nećeš odmah otići nego da ćemo se duže vremena družiti.
E sada idemo po redu;

1. kakav alat imaš,jer ovaj tvoj projekt se nemože izvesti bez nekih mašina ili strojeva
mislim može ali ako si početnik onda je to dosta teško

2. šta se tiče drveta može se raditi skoro iz svakog drveta do kojeg možeš doći kažem
SKORO iz svakog,mada u većini sljučajeva se to radi iz JELOVINE ili SMREKE

3.shemu prozora,to je danas relativna stvar jer se sve manje više radi po raspoloživom
prostoru i volji onoga tko ih naručuje ( iskreno nemam nikakvu shemu )

4.vrata,to je pak može se reći poglavlje za sebe jer opet sve ovisi o željama mada su
sva ista hoću reći imaju Å TOK ili DOVRATNIK i imaju KRILO ili DVA KRILA a ostalo je
prepušteno mašti i naravno novčaniku.

Prvo skupi alat na hrpu pa vidi šta ti fali da nabaviš ako ti se isplati a ako ne daj nekome da ti to odradi.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

složio bi se sa štrkićem u potpunosti,krupan zalogaj za početnika ali i za nekog ko ima iskustva.
za ovaj vid je potrebno par mašina ,ali i ne,možeš to da uradiš kod nekog stolara.
ti možeš da uadiš ostalo tj da išmirglaš eventualne neravnine i isječeš ili napraviš nutove za spajanje ako imaš nešto ručnog električnog alata ,što ne sumnjam.prozori su malo komplikovaniji od vrata.
svakako da je jelovina najbolja i najlakša za obradu još za početnika.
šemu nikakvu takođe nemam a i da je imam nebi znao da postavim sliku jer je komplikovano do bola.
ali ovdje ima dosta iskusnijih stolara koji će ti sigurno pomoći u ovom projektu.
dobro došao na ovaj jako izuzetan sajt.želim ti ugodan boravak i druženje.
ko radi taj se i umori
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Prozori i vrata ipak nisu za pocetnika, suvise je krupan zalogaj.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Nema nista lakse od prozora i vrata,jedino sto mozes sam odraditi u radionici sa jednom obicnom kombinirkom.
Alata relativno malo,
moras biti precizan i uporan.
Semu vrata imas kod sebe u kuci(pogledaj oko sebe),prozor pravis sto umes(pogledaj oko sebe sta sve zovu prozor a ne odmah na drvoaluminijum) a lako ces podizati kriterijume.
Samo napred,sve je lako kada se hoce
User avatar
slaven.sa
Precizni šegrt
Posts: 83
Joined: 26 Aug 2007 00:59

Post by slaven.sa »

jos, ako sebi pravis nema greske, samo naprijed.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

slaven.sa wrote:jos, ako sebi pravis nema greske, samo naprijed.
a takva je i zarada
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

I ja se slazem sa branimirom da je to malo grupniji zalogaj za tebe pocetnika,
posto to nikad nisi radio verovatno ces i na ta prva vrata ako budes kreno da radis nesto ces sigurno zabrljati :) kao i svi pocetnici
najbolje je da krenes od nekog prostijeg komada namestaja i kako raste iskustvo da ides ka vecim projektima , da i naravno mora se imati onaj osnovni alat
a za rucni alat moras imati bas dobro iskustvo, znaci moze se to i odradi i bez masina ali treba imati iskustva dosta


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

U svakom slučaju kako se kaže KO SE UFA DAJ SE UDA stoga ako neprobaš nećeš niti znati.Ali mislim da za početnika nije lako,ali bogme nemoj da te obeshrabrimo.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Od kakvog osnovnog materijala kreces, jako zavisi sta ti treba od alata.

Ako polazis od pristojno obradjenih letvi odgovarajucih dimenzija, jedini neophodan ozbiljniji alat je stabilan cirkular sa vodjicom (moze i rucni samo da je prikacen za sto).
Treba ti jos i glodalica, kao i kolekcija rucnog alata (dleta, stege...).
Ako polazis od grubo obradjene daske, onda je kolekcija prilicna, posto u sustini prvo treba da dobijes letve koje su tacnih dimenzija, kojima su stranice strogo pod 90 stepeni, i strogo paralelne. Znaci ozbiljniji stabilni cirkular, abrihter, diht.
Za neku proizvodnju, znaci ako ne radis samo za sebe, tu vec dodje ozbiljna stabilna glodalica za izradu profila (tada se ne isplati raditi ih cirkularom).
Ako malo bolje pogledas prozore i vrata, videces da su profili od kojih su sastavljeni u sustini jednostavni (uglavnom jednostavni za osnovnu funkciju, naravno mozes da ih ukrasavas po zelji)
Vrata imaju tri L profila i jednu obicnu letvu (donja ivica), plus obicno par letvi popreko, i komad daske na mestu gde je brava. Najslozenija je ustvari izrada lezista za bravu.
Profile mozes relativno jednostavno da napravis od letve koja je odgovarajucih dimenzija na stonom cirkularu. Dva uzduzna reza do "pola" dubine pod 90 stepeni. Pola je pod navodnicima posto nije stvarno polovina, vec koliko treba za profil (skini mere sa nekih vec postojecih vrata).
Spajanje ovako dobijenih profila mozes da izvedes na dosta raznih nacina. Fabricki se spajaju na visestruki utor i pero. To je odlican spoj sto se cvrstoce tice, a u seriji na velikim masinama se lako izvodi. Mozes da ga radis i rucno, ali bojim se da je to ipak krupniji zalogaj, koji trazi dosta vestine. Naravno uopste nije neophodno da ih spajas bas tako. Moze i slepim ili poluslepim cepom. Kad sve to stegne, ostaje ti da obradis coskove glodalicom, tako da dobijes profil po celom obimu (osim sa donje strane).
Na kraju se preko svega toga lepi sper ili MDF ili sta vec zelis, unutra izmedju letvi ide neka izolacija, recimo kamena vuna). Ona je ovde prvenstveno kao zvucna izolacija (ako pricamo o sobnim a ne ulaznim vratima) da velike povrsine ne bi "zvonile". Fabrike za to koriste talasasti karton.
Za lepljenje ti treba povelika kolicina stega. Ako ces da farbas vrata (MDF ili recimo lesonit), a ne da ih ostavljas u dezenu drveta (sper), mozes da prodjes bez stega, ali onda moras da srafis stim da upustas glave srafova i posle toga se zanimas kitovanjem.
Dovratak pravis po istom principu samo od vecih dasaka.

Sto se tice prozora, njihovi profili su malkice slozeniji, ali ne strasno i prave se na isti nacin. Princip slaganja osnovnog okvira je isti kao i kod vrata, a ostalo zavisi od okova koji ces koristiti.

Sto rece Dule, pogledaj malo oko sebe, i skini "mustru" sa postojecih prozora i vrata.
User avatar
Davor
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 05 Jan 2009 01:06
Location: Podgorica

Post by Davor »

Hvala svima, vrlo ste ekspeditivni.
Ja se bavim nekim poslom koji u stvari nema veze sa stolarijom, ali volim pomalo da majstorisem. Do sada sam napravio bastenski sto (malo se iskrivio iako su daske bile dobro suve), policu za knjige, a od univera djeciji radni sto, policu za TV i kompletnu kuhinju, na koju sam vrlo ponosan.
Od alata imam hobi program (ubodna, slajferica, el. blanja, cirkular,...), a uskoro bih trebao da dobijem neku staru kombinirku, samo sto moram da joj previnklujem motor.
E sad planiram da radim neku malu vikendicu, pa sam htio da neke stvari uradim sam. Merak !
Znam da su vrata i prozori krupan zalogaj, ali ...
Gledao sam prozore na stanu, a i vrata, ali me najvise zanimalo da li postoje neke zakonitosti kojih se moram pridrzavati u smislu da drvo mora biti od posebne vrste, da dovratak mora da ima odredjene dimenzije radi cvrstine, da li debljina daske mora biti 3 ili 5 cm, i tome slicno.
U svakom slucaju, mislim da ce mi svi ovi savjeti jako koristiti i da sam nasao pravo mjesto na kom se mogu posavjetovati sa pravim ljudima. Hvala vam!
I jos nesto, necu otici, druzicu se sa vama i dalje.
Pozdrav iz Podgorice
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Mbole ti je stvarno ljepo opisao kako napraviti a još pogotovo sada kad urediš tu kombinirku mislim da će ti biti jednostavnije.S druge strane pitaš za vrstu drveta , pa mislim da možeš raditi iz GOTOVO svakog drveta ok nije baš svako drvo za izradu vrata ali većina nama dostupna jest.Najjednostavnije je iz jelovine naravno možeš i iz hrastovine sve ovisi od onog šta ti želiš.Kako kažu sve je moguće osim drvenog šporeta.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Definitivno bi trebalo poceti sa mekim drvetom(smreka,jela) lakse ga je obraditi,
Ja bih sacekao kombinirku sa njom je neuporedivo lakse,
Moras imati SUHMAJZ(testere koje ce da ispravlja tvoje lose isecene spojeve na sastavima),
Kreni od najobicnijeg rama 60*60cm od stafne 4.2cm,kada to napravis uradio si pola posla
User avatar
Davor
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 05 Jan 2009 01:06
Location: Podgorica

Post by Davor »

Moram da priznam da neke pojmove bas i ne razumijem, npr. SUHMAJZ, MDF, STAFNA,... Mozda ih znam po nekom drugom imenu ili mozda i znam kako izgledaju, a ne znam ime. Nadam se da mi necete zamjeriti, jer polako ucim, ali naucicu.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

MDF-je medijapan ustvari pločasti materijal vrlo fine strukture,a ploče su onako neke sivkaste boje koji se koristi za izradu namještaja obično za fronte ( vrata ) na kuhinjskim elementima i za razne druge stvari.Obično se koristi za fronte zbog toga šta ga treba prefarbati jer onda dobiješ boje fronti na tisuće načina dok su dezeni ili boje kod iverala ograničeni.

STAFNA-ili štafna je bar kod mene letva jelova i to npr.dimenzije 5x8 cm naravno svaki dio ove naše planete ima svoj naziv za jednu te istu stvar.

A ovo SUHMAJZ i ja prvi puta čujem možda znam šta je ali kažem različiti izrazi tako da ovo menogu objasniti.
Čovijek sniva a Bog realizira!
Post Reply