Masiv i profit

Sve o obradi drveta
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Masiv i profit

Post by zoranp »

Vidim da dosta vas radi masivnim drvetom.

Iveral je zasigurno mnogo "neozbiljniji" materijal od masivnog drveta.
Interesira me da li se može zaradjivati samo izradom namještaja od masivnog drveta?

Pitam zbog toga jer ima mnogo mušterija koji bi htjeli masivni namještaj, ali kada im napravim ponudu 99% ih odustane i odluči se za iveral.

Ako imam godišnje 2 posla s masivnim drvetom, sve ostalo otpada na Iveral, jedan manji dio je MDF i nešto malo furnira.

kakva je situacija kod Vas ostalih?
User avatar
becka75
Samostalni majstor
Posts: 198
Joined: 01 Oct 2007 23:03
Location: Beograd
Contact:

Post by becka75 »

U Beogradu je ovako:univer 90%,mdf 9%,furnir 0.5% i masiv 0.5%.Ovo je moje iskustvo ali i dosta drugih kolega u bgd-u.Sto jeftinije to bolje,pa frajer iz Kragujevca se obogatio na najvecem krsu od namestaja,naravno 'Forma ideale"!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

To je svuda tako. Ljudima se ne daju novci za nameštaj visokog kvaliteta. Ovo je kao neko potrošačko društvo, valjda.
User avatar
Sl_Il
Šegrt
Posts: 23
Joined: 12 Nov 2007 21:43

Post by Sl_Il »

jbg...covek pravi namestaj za siroke narodne mase-ono sto se prodaje...
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Da. U tome i jeste razlika između hobi stolarije i profi stolarije. Hobi majstor radi sve ovo iz ljubavi prema samom zanatu. Ma koliko zvučalo bezveze, i koliko ljudi ne voleli da se bave "zanatima", ipak u njima postoji "nešto" što čoveka privlači istima.

Valjda je to ljubav prema stvaranju, šta ti ja znam.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Evo, nakon skoro dve godine ponovo mi uletio rad s masivom.
User avatar
scuba
Šegrt
Posts: 39
Joined: 08 Jun 2008 23:10
Location: Beograd

Post by scuba »

Dobra strana toga sto gotovo svi traze univer je sto Einhell kekserica traje godinama =D
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

zoranp wrote:Vidim da dosta vas radi masivnim drvetom.

Iveral je zasigurno mnogo "neozbiljniji" materijal od masivnog drveta.
Interesira me da li se može zaradjivati samo izradom namještaja od masivnog drveta?

Pitam zbog toga jer ima mnogo mušterija koji bi htjeli masivni namještaj, ali kada im napravim ponudu 99% ih odustane i odluči se za iveral.

Ako imam godišnje 2 posla s masivnim drvetom, sve ostalo otpada na Iveral, jedan manji dio je MDF i nešto malo furnira.

kakva je situacija kod Vas ostalih?
odprilike zbog toga sam i presao na gradjevinsku stolariju, jeste da PVC i ALU poprilicno konkurisu drvetu ali drvo je drvo, znam i ljude koji su skinulu ALU i postavili drvene prozore a i 'sam' sam uradio par kapija kojima je ALU dotrajo posle kratkog vremena - jedna musterija je, kako kaze, drzao srafciger pored i kako prodje kroz kapiju, srafciger i "stelavanje"
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sam ovih dana intenzivo obilazio salone namestaja i mogu vam reci da nigde nema namestaja od masiva!. I ako ima nesto to su samo frontovi. Cene su tako ludacke da se moze uklopiti u namestaj od masiva. To znaci da prodavci ljuste! Zanimljivo je da oni osim izlozenog namestaja koji nece da prodaju iz salona nemaju nista na lageru. Sve se ceka, cak i program KIKI (Jela Kragujevac)...
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Evo, prije neki dan sam dao ponudu za izradu ugradbenog ormara po mjeri na mm (američki plakar). Žena je htjela masivne fronte sa ukladama, pa sam izračunao i cijenu kakva treba biti kada se nešto izradjuje od masivnog drveta.
Gospodja se čak i naljutila i rekla je da ju podcjenjujem, kad je vidjela koliko sam skuplji u odnosu prema Kiki, Ikei i sličnim salonima s industrijskim namještajem od iverala.

Interesantno je kako ljudi danas podcjenjuju ručni rad i majstorsku vještinu. Očekuju da će netko provoditi cijele dane u radionici i da bude sretan ako uspije zaraditi za komad suhoga kruha i stare gaće.
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

zorane trebo si joj rec kad imate takav stav onda nije 4000 nego 8000...mrzim takve ljude..a oni kad traze povisicu za svoj posao polude kad ne dobiju jer njihove su ruke zlatne a tudje smece
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
scuba
Šegrt
Posts: 39
Joined: 08 Jun 2008 23:10
Location: Beograd

Post by scuba »

velja wrote:Ja sam ovih dana intenzivo obilazio salone namestaja i mogu vam reci da nigde nema namestaja od masiva!. I ako ima nesto to su samo frontovi. Cene su tako ludacke da se moze uklopiti u namestaj od masiva.
Verovatno zato sto u Bangladeshu i na Shri Lanki prave masivni namestaj od tikovine za tako male pare da se u sred Beograda nekome isplati da proda trpezarijski astal za 300 eura sa sve transportom, carinom, spediterom, kirijom za lokal, porezima, marzama, doprinosima, penzijskim i invalidskim, nametima na lepo vreme... znaci da tamo takav astal kosta dve pakle cigara. Pa kako da meni neko da 500 eura samo da ovde kupim materijal za to? Pojesce nas ovi sa dalekog istoka. A i Ikea i Forma Ideale kupuju izgleda plocaste materijale kod Kineza jer su takvo djubre da ga nekad ne mozes sastaviti koliko je mek i krt.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Postje malo off topic ali poslednja iverica koju sam radio je u srzi imala tako krupne komade drveta da su neki bili kao olovka debeli. Da li moze da se postigne cvrstoca sa tako krupnim parcicima drveta?
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

scuba wrote:Verovatno zato sto u Bangladeshu i na Shri Lanki prave masivni namestaj od tikovine za tako male pare da se u sred Beograda nekome isplati da proda trpezarijski astal za 300 eura sa sve transportom, carinom, spediterom, kirijom za lokal, porezima, marzama, doprinosima, penzijskim i invalidskim, nametima na lepo vreme... znaci da tamo takav astal kosta dve pakle cigara. Pa kako da meni neko da 500 eura samo da ovde kupim materijal za to? Pojesce nas ovi sa dalekog istoka.
Naravno da su jeftini kad kao radnu snagu koriste djecu i polupismene seljake, a šume ruše badava bez razmišljanja o ekološkim posljedicama i o tome koliko jednom drvetu treba da naraste kako bi se moglo upotrijebiti za izradu namještaja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad sam pre nekih 10-tak godina bio na Tajlandu, majstori koji su radili vrhunski duborez su primali 10$ nedeljno i bili presrecni. Nisu kisnuli (rade pod nadstresnicom), niti teglili ko mazge, a jedino mesto gde su davali slicnu zaradu (prostituciju ne racunam) su polja soli, al tu si mrtav za 2-3 godine.
Post Reply