Blanjanje???

Sve o obradi drveta
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Blanjanje???

Post by ozy »

Pozdrav ekipi na forumu. Nov sam u ovim vodama ali jako me zanima obrada drveta pa bi vas molio za pomoc,imam jedan (vama sigurno glup) problem. Naime kada blanjam siroku dasku rucnom elektricnom blanjom nikako nemogu dobiti jednako ravnu povrsinu. Ma koliko je namjestio da mi blanja tanko uvijek dobijem kanale od noza blanje sto na sirokoj dasci izgleda katastrofalno :(
Last edited by ozy on 29 Dec 2008 21:18, edited 1 time in total.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

А јеси ли пробао са ручном хоблом? Ја електричну блању користим само за грубље скидање материјала или да нпр. мало скратим врата која се вуку по патосу. За финије ствари користим ручну хоблу. Не праши и не прави буку. Наравно, нож мора да буде оштар као бритва, па ћеш добити и изванредан финиш, тако да не мораш ни да шмирглаш. Чини ми се да је ручна хобла и лакша за рад, јер не избацује пиљевину као електрична, већ добијеш траку спрам које видиш колико је равна површина коју хоблујеш. Ставиш лењир на даску или окренеш хоблу на дужу (равну) страну да видиш где је неравно, па изравнаш. Ако извучеш траку дужине комада који хоблујеш, онда је 100% равно. То наравно не значи да је даска исте дебљине, већ само да је хоблована површина равна, па макар даска из профила изгледала као клин. Треба мало вежбе, али се брзо научи. Заправо већа је наука лепо подесити хоблу.
Друго (прашњавије) решење је да пребрусиш површину са неком грубом гранулацијом, 40 или 60, па финије, 80, 120... па колико ти даље треба.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

ozy wrote:Pozdrav ekipi na forumu. Nov sam u ovim vodama ali jako me zanima obrada drveta pa bi vas molio za pomoc,imam jedan (vama sigurno glup) problem. Naime kada blanjam siroku dasku rucnom elektricnom blanjom nikako nemogu dobiti jednako ravnu povrsinu. Ma koliko je namjestio da mi blanja tanko uvijek dobijem kanale od noza blanje sto na sirokoj dasci izgleda katastrofalno :(
U principu, ukoliko si postigao taj nivo da su ti risevi od noža jedini problem ti si završio 99% posla. Sledeći korak je: ekscentar šlajferica u ruke i udri! Običnom vibrcionm šlajfericom nećeš postići mnogo. Tračna brusilica, opet, je mnogo agresivna za neiskusnu ruku, a ti to verovatno jesi.

Pored ove tehnike postoje i sistemi ravnanja ručnom glodalicom, uz odgovarajuće pomagalo kojim se ona vodi po konstantnoj visini iznad obratka.
User avatar
Pedjamil
Majstor početnik
Posts: 125
Joined: 16 Sep 2008 18:50
Location: Beograd

Post by Pedjamil »

Za zavrsno ravnanje bi mogao upotrebiti cvikling (ravno parce celika- relativno savitljivo sa ostrom ivicom). Velike risove mozes ublaziti tracnom slajfericom , pa onda primeniti ono sto je kolega rekao. Izbegavao bih rucnu glodalicu , jer jedan trzaj moze pokvariti sve sto si dotad uradio.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Da probaj kao sto kaze mladen uzmi rucno rende, ako su daske dugacke najbolje je i dugacko rende, noz da bude ostar kao britva i caskom izravnjas dasku :)
posle malo prebrusis i gotovo


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Daske su oko 3 metra duzine (hrast luznjak) ali nisu jednako siroke ,pa planiram od toga napraviti tzv seljacki pod u dnevnoj.Ako imate kakav savjet, na sta bi trebao pripaziti slobodno recite svaki savjet je doborodosao. Djed od zene je bio stolar tako da sam naslijedio dosta alata, do sada sam radio neke manje stvari i vidim da mi ide i najbitnije uzivam tako provoditi slobodno vrijeme.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Koliko su daske debele i siroke?
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Debele su oko 3cm a sirine od 20 do 40 cm kako koja
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Пошто је већа количина дрвета, најбоље је да их однесеш неком столару да их лепо исече на циркулару, па пропусти кроз абрихтер и дихт. Онда ће ти свака даска бити иста. Оно што је њему један сат посла, са ручним алатом би то био недељни посао за три роба. Наравно, ако имаш и машине, онда ради сам, а ако немаш, онда однеси код неког столара. Не верујем да ће ти пуно наплатити, а још можеш да извучеш и неки користан савет.
Е сад, што се тиче сељачког пода, највише би требао припазити на... бубе!:) Озбиљно, испод дасака је рајза стоноге, мраве, термите и остале инсекте. Не знам да ли мислимо на исто. Овде (у Срему) се под сељачким подом подразумева земљани под, који се гланца са балегом и то се онда сија као стакло (данас само по етно кућама). Али вероватно ниси мислио на то. У господским кућама (у граду) су били патоси од дасака, као бродски под, само што се између греда набијала јалова земља са циглане, вероватно да даске не шкрипе.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

D bi dasku te duzine poravnao i ravnomerno izblanjao rucnom blanjom potrebno je debeeeeelo, ali ozbiljno debelo iskustvo (ja ga nemam ni blizu).
Poravnati joj povrsinu i nije toliko veliki problem, ali dobiti ravnomernu debljinu je vec ozbiljno majstorstvo.
Stoga se slazem sa mladenom da ti je najbolje da to odneses kod nekog stolara da propusti prvo preko abrihtera pa onda kroz diht. nakon toga mozes da sitne talase koji ostanu nakon masinske obrade bilo izblanjas bilo izbrusis.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Mladen mi uze rijec, upravo to sam mislio da ti preporucim. Samo jos da ti predlozim da daske pronutujes.
To je najbolje resenje.
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Sta je to "pronutujes"? Danas sam uzeo subler i mjerio 98% dasaka je tacno 3cm debljine ,imam onaj mio standard sto sa tri operacije pa cu pokusati poblanjati ih na njega jer je sirina noza 25 cm pa bi mogao vecinu proci iz jednog puta. Probao sam na par jelovih i izgleda mi dobro ,nego zna li neko gdje bi mogao nabaviti nozeve za glodalo za taj mio standard
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Nut ti je zleb sa strane daske, jedna strana muska druga zenska, pa kad slazes daske (MUSKO u ZENSKO) uvek su ti daske licem ravne.
Deske nebi trebalo da budu sire od 10sm.
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

ozy wrote:Sta je to "pronutujes"? Danas sam uzeo subler i mjerio 98% dasaka je tacno 3cm debljine ,imam onaj mio standard sto sa tri operacije pa cu pokusati poblanjati ih na njega jer je sirina noza 25 cm pa bi mogao vecinu proci iz jednog puta. Probao sam na par jelovih i izgleda mi dobro ,nego zna li neko gdje bi mogao nabaviti nozeve za glodalo za taj mio standard
Ето, не мораш носити код столара!:) Прво их разрежи на 20 цм ширине, да ти све буду једнаке, па ћеш моћи да их блањаш.
Само, мени мало жао толиког храста. Ја бих га оставио за нешто друго, а у дневнојсоби ставио неки ламинат, плочице, паркет...
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Renoviram jednu staru kamenu kucu uz more, pa pokusavam napraviti sto je moguce vise u starom stihu tako da mi laminat ne dolazi u obzir. Ovu sam hrastovinu nabavio jeftino tako da ce me doci nekih 6eu kvadrat daske + moj rad. Jedino ramisljam da kombinujem sa razlicitom sirinom dasaka tako da bi mi pod vise izgledao "retro" vidio sam to u jednoj kuci i svidjelo mi se ,a spajanje cu definitivno da "nutujem"
Post Reply