Blanjanje???

Sve o obradi drveta
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Ако је на мору, онда можеш и плочице. јма јако лепих плочица већег формата, које изгледају екстра.
Мислим, ако си баш решио да стављаш даске, онда ок. Али верујми, кад сам код мене мењао (избацивао) патосе стављене још 1930-их, не знам ни сам колико је различитих буба и стонога (као четке за ципеле:D) изашло одатле. Чуо сам и приче како су људи годинама имали проблема са мравима, па кад су подизали бродски под, лопатама су избацивали мравињаке. Немам ја ништа против инсеката, али стварно знају да буду досадни.
User avatar
rushinbrain
Majstor majstora
Posts: 528
Joined: 25 Feb 2008 12:34
Location: zagreb
Contact:

Post by rushinbrain »

ozy wrote:Pozdrav ekipi na forumu. Nov sam u ovim vodama ali jako me zanima obrada drveta pa bi vas molio za pomoc,imam jedan (vama sigurno glup) problem. Naime kada blanjam siroku dasku rucnom elektricnom blanjom nikako nemogu dobiti jednako ravnu povrsinu. Ma koliko je namjestio da mi blanja tanko uvijek dobijem kanale od noza blanje sto na sirokoj dasci izgleda katastrofalno :(
povecaj brzinu blanje...mio standard ima remenicu koju mozes prebacivat cini mi se tri brzine..
greh je stavit saraf u drvo..al nekad su grijesi slatki kao zene :D:D:D
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

njemu se to desavlalo kada je radio rucnom blanjom


pozdrav Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mladen wrote:Немам ја ништа против инсеката, али стварно знају да буду досадни.
Mislis: nemas nista efikasno protiv insekata :)
User avatar
hogar strasni
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 29 Dec 2008 15:05

Post by hogar strasni »

Morao bi da nutujes na svakoj dasci dva muska i dva zenska zleba (kao laminat) da bi ti spojevi bili dobri, i da daske imaju idealne prave uglove, tako da, ako zelis u podu daske razlicitih sirina malo je komplikovano. Moj ti je savet da ides sa istom merom, ili ces ostati celu zimu da "pasujes" jednu po jednu.
Moj drugar je pokusao nesto slicno, namucio se, kada je pocela grejna sezona, izgledalo je zalosno: Daska kojom je uradio nije bila dovoljno suva, pokupila se po sirini toliko da su se neki nutovi potpuno izvukli. I mislim da ne bi trebalo ici sa velikim sirinama, posto si rekao da je debljina 30mm, dok obradis, hmmm.....100-120mm max.
Navodno postoji sredstvo hemijsko, kojim se tretiraju povrsine, namenjeno za lamperiju i brodske podove, koje dugorocno deluje protiv insekata, ne znam da li je to zizolin ili nesto slicno,
Pozdrav
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

hogar strasni wrote:Navodno postoji sredstvo hemijsko, kojim se tretiraju povrsine, namenjeno za lamperiju i brodske podove, koje dugorocno deluje protiv insekata, ne znam da li je to zizolin ili nesto slicno,
Pozdrav
Јесте, то је то средство, али сам мислио на бубе које се завлаче испод бродског пода, који је издигнут за дебљину роштиља. Не знам да ли може даска да иде директно на кошуљицу, тј. онајсунђер за ламинат, али претпостављам да би могло, ако би се урадила парна брана и изолација. Али би те даске морале бити равне у длаку. А ту је и проблем кривљења услед промене температуре и влажности.
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Razmisljao sam o tome da ih stavljam direktno na betonsku plocu (sa onim sundjerom izmedju betona i daske) ,ali da svaku dasku uhvatim sa dva sarafa u beton (u falc da se nevidi saraf kao ekser kod lamperije).
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

ozy wrote:Razmisljao sam o tome da ih stavljam direktno na betonsku plocu (sa onim sundjerom izmedju betona i daske) ,ali da svaku dasku uhvatim sa dva sarafa u beton (u falc da se nevidi saraf kao ekser kod lamperije).
To je izvodljivo kod lamperije (10-12mm.) ali opet rostilj.
Moj ti je savet izravnas gredice razmak 50cm. debljina ne manja od 5sm. ispunis stiroporom debljina 4-5sm.
Udobno, toplo, prijatno, milina , da te bog vidi.
User avatar
hogar strasni
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 29 Dec 2008 15:05

Post by hogar strasni »

Ako stavljas bilo sta u pod, ispod drveta, racunaj na dodatne radove, da moras skracivati vrata, eventualno, radijator ili TA pec ispod prozora mogu praviti problem ili sifon i slavina na zidu u kuhinji i sl. Tako da 50mm stiropora+25mm hrastovine u idealno ravnom podu je vec 8cm. Ja stavljam stirodur od 20mm tvrdo presovani, i to je OK. A pitanje je i da li uopste ista treba stavljati ako je naprimer donja prostorija uvek grejana, ako je naravno ima, no, to su teme za "Izolatersku radionicu". Sto se tice buba koje se uvlace u rostilj, koliko sam razumeo majstore za fasadu, u najdonji sloj ispod stiropora se postavlja neka folija koja dugorocno deluje protiv insekata, a na koji nacin, nemam pojma
Pozdrav
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Danas sam gledao u jednoj prodavnici "seljacki pod" ,isto kao ovo sto ja zelim napraviti. Trgovac me ubjedjuje da se daske samo sloze musko zensko i ispod ide onaj sundjer ,u utore ide drvofix i okolo lajsna. Isti sistem kao kod laminata ,ali ipak je ovo drvo i mislim da bi se bar malo vremenom izvijalo????
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako krene da se izvija, onda je potpuno sve jedno da li si ga prikucao za rostilj ili je plivajuce (znaci lepljeno samo po ivicama daska za dasku a ne i za podlogu, to jest kao laminat).
Nema tog eksera, lepka, srafa... koji ce da zadrzi dasku kad krene da se krivi.
Sto se tice sirenja i skupljanja, tu vec ne bi trebalo da bude nekih vecih problema (samo ostavi dovoljno prostora do zidova, odnosno trebaju di malo vece lajsne).
I da obavezno ispod sundjera (sta god pricali trgovci) postavi debelu nepropusnu foliju koju lepis ili varis traku za traku tako da ne moze da prodje vlaga odozdo.
Ako je to prostorija na spratu i hoces da radis bas po PS-u onda jos ispod folije ide paroodvodni sloj, a ako je prizemna (to jest ispod nje nema nicega) onda ide samo folija (jer nema odakle da stigne para).
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Nebi bilo lose da ozy kaze gde stavlja pod i na kakvu podlogu, da ne nagadjamo.
Ovo do sada moje pisanje je pretpostavka, da je podloga beton, ako je sprat fert gredice + 4sm. betona, ili prizemlje dobar sloj drenaze + izravnjavajuci sloj armiranog (mreza) betona.
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

Pod je na spratu ,fert gredice+beton
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

ozy wrote:Pod je na spratu ,fert gredice+beton
To sam i mislijo, a gredice usafi u beton, ostalo sve kako sam pisao na drugi dan Bozica.
User avatar
ozy
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 21 Dec 2008 20:10

Post by ozy »

To sam i mislio samo cu umjesto gredice 5cm stavit 2.5+daska inace ce mi bit previsok pod
Post Reply