Malter i ekseri u starim daskama

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Malter i ekseri u starim daskama

Post by NeshaP »

Treba mi savet iskusnih.
Trebalo bi da za neke buduce letnje radove u selu spremim camove daske, na debljinu 15-25mm, sirina 100-200mm Duzina razlicita, ali ne vise od 2000mm. Treba mi bas bas dosta. Finalna obrada ne treba da bude u 1/10mm tacna, niti je presudan spoljni izgled, cvorovi, pukotine itd

E sad... imam bar 70 % od potrebne kolicine, ali su dosta stare, neke verovatno i 30 godina. Sve sto je ostajalo od gradnje kuce i kasnijih radova. Za ovu potrebu ce mi extra zavrsiti posao, te ne bi da kupujem nove, dok sve ove stare ne sredim i vidim na cemu sam. Taman i da rascistim to "skladiste" starih dasaka, jer sam se vec nekoliko puta dvumio da sve posecem za ogrev.. Skoro puna supa. Neke su potpuno prave i ciste, neke krive, neke sa ovde onde malterom, podosta u kojima su bili ekseri. Kada sam ih pre 5 godina selio iz jedne u drugu supu, 3-4 popodneva sam sigurno proveo u detaljnom pregledu i vadjenju eksera, pa redjao na novo mesto.

Nisam profi majstor, ali volim da se zanimam time u slobodno vreme, te bi sa ovim starim daskama zavrsio ujedno sve, i oslobodio supu, i iznapravio u selu i vise ograda i garazu, nastresnicu itd itd

Dajte mi predloge:
- cime da krenem sa potpunim skidanjem maltera i ostale prljavstine, da bude cisto drvo, pre nego ih stavim na cirkular, abrihter i diht ?
- kako da najbrze i najlakse ustanovim da li se neki ekser ili eksercic sakrio unutra ?

Kupio bih mozda neki detektor metala do 50e (max, ne pada mi na pamet skuplji :)) ako to moze da ubrza posao. Ne znam da li je neko koristio za ovakve stvari.

Hvala svima
User avatar
sonus70
Samostalni majstor
Posts: 178
Joined: 30 Jul 2017 10:38
Location: Novi Sad

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by sonus70 »

Ako su daske korištene za šalovanje pri betoniranju nikako ih ne možeš dovesti u stanje da ih puštaš na abrihter ili diht. Uništićeš noževe pri prvom puštanju. Neka žičana četka može da pomogne da malo bolje izgledaju ali će uvek ostati zrnaca peska u njima. Fosne koje su korištene kao skele su još gore po tom pitanju. Iseći još i nije problem, sjebaće list ali će ih bar preseći.
Jedino sa tračnom šlajfericom da je koliko-toliko upristojiš.
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by NeshaP »

Hvala za savet.

Da, na to sam mislio. Neke jesu, neke nisu koriscene za salovanje i skele. Nazalost moram da to opet pregledam i presortiram. Pa da vidim cime raspolazem. Mada mislim da je bar 50% od svega toga ipak upotrebljivo za obradu nozevima, jer nisu u te svrhe koriscene. Jedino ekseri .. na oko nema nigde nista, sem rupa gde su bili pre vadjenja. A imao sam sa tim lose iskustvo prosle godine, na oko nije ga bilo nigde, a na cikularu jeste :). Od 5 dasaka, u jednoj je bilo parce eksera unutra. Bosch 250 x 30 x 3,2 mm, 60 - 2608642112 ga je presekao bez problema i ostao potpuno zdrav, ali ne bi da sada ponovo bilo sta rizikujem. Jeste da mi je cirkular spram lista smesan, ali kada se vodi racuna, sve to radi bas bas extra sa ovim dobrim i popriskupim (za moje potrebe) listom. Placen je mislim oko 80 e. Sa njim recimo nikada nisam sekao nista drugo sem camovine, mozda ponekad nesto sitno od bukve. Ivericu nikada. I mnogo lepo radi za moje potrebe.

Ima li neko ideju kako zasigurno otkriti ostatke eksera u starim daskama ?
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by Alvi »

Možda da uzmeš jake neodijumske magnete, pa s njima polako i detaljno da šaraš. Ima ih u starim hard diskovima ali i ovako mogu da se kupe. Samo što su mali.

Za čišćenje, prvo ukloniš grubo nekom špahtlom i sl., A onda možda da uzmeš lepezastu šmirglu za brusilicu i polako. Ja sam tako skidao sa nekih manjih dasaka dok nisam došao do zdravog drveta ali se ne isplati osim ako nemaš mnogo vremena da se zezaš s tim. A ako je beton zašao dublje od površine, ima dubljih mesta od udaraca i naprslina, džaba trud.
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by Milan195 »

A da probaš sa ovim nešto, dosta može da skine.
Msm za malter sa skine, eksere ne može 😂😂
Ja za eksere koristim detektor za metal mali neki.. .
https://www.kupujemprodajem.com/elektro ... /137098092
Ovakav ja koristim..
Attachments
CCLU100BR_800_800px.jpg
User avatar
NeshaP
Zarezivač olovaka
Posts: 16
Joined: 04 Jun 2019 10:59
Location: Nis

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by NeshaP »

Ok, hvala. Metalnu cetku imam za brusilicu, njom sam i mislio da skidam na grubo gde treba. Nemam tracnu slajfericu, ali imam i kružnu i vibrirajuću. Radicu i sa njom. Ovaj mali detektor sam narucio. Ako nista drugo, napisacu moje utiske o ovom detektoru, koliko je praktican i mocan da pronadje zaostale eksere, te možda nekome pusluži iskustvo, ako takođe pokušava da od babe ružnih dasaka - napravi lepe devojke daske :)
Hvala svima, jos jednom
User avatar
Milan195
Precizni šegrt
Posts: 76
Joined: 12 Jan 2019 20:26
Location: Ledine, Novi Beograd

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by Milan195 »

Nema na čemu, sa srećom 😂😂👍
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Malter i ekseri u starim daskama

Post by mbole »

Malo je previse toga za magnete...
Trajalo bi danima...
Post Reply