MIRZAK masine

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

MIRZAK masine

Post by nebman »

Kolege,

U poslednje vreme na mnogo mesta na internetu nalecem na oglase za prodaju stolarskih masina iz Turske pod brendom Mirzak.
U ponudi imaju formatizere koji su dosta cenovno povoljniji od brendova iz Evrope .
Da li ima neko iz prve ruke da je koristio ove formatizere i kakva su iskustva posle godinu ili dve upotrebe?

Hvala unapred!
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Pratim...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, pretim i ja. Nije da me ne zanima, mada mislim da znam sta cu ako budem imao uslove.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Formatizer sam video samo jedan u NS.
Sta znam, onako na prvu...pristojna resenja, stabilno, malo tanje nego sto bi zeleo da vidim, a nakindjureno po svaku cenu,...
Znajuci kako si im se pokazale druge masine (kanterice), bojim se da i ovde slede razocarenja. Osnovni problem je sto svi ocekujemo da kupimo nesto iz turske i da to bude ko iz nemacke, ali za manje para. Ne, to vredi taman koliko si ga i platio.
Nije mizrak ali je slicna prica, gledam vertikalni formatizer, takodje iz tr. Klizna staza po kojoj se kotrlja lezaj kolica...lezaj se ukopao u istu. Posle se pitamo zasto polovan svajcarac, star 20 godina kosta i vise od ovog novog. Da, to mu i jeste vrednost, trziste je to reklo, a i dokazao se.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stara prica :)
Ako je kinez, turcin... koji god "drugorazredni"... jeftiniji od svabe, italijana... 10-tak % mozes da racunas na to da je skoro istog kvaliteta, i da samo nisi platio "ime", tj napravio si dobru kupovinu.
Ako je razlika veca od toga... vazi ovo sto je marica napisao, dobices tacno onoliko koliko si platio :)

Niko na ovom svetu nije blesav da skupo plati nesto sto moze da dobije jeftinije u istom kvalitetu.
Da je situacija takva... svabe bi odavno propale :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kad si vec poceo. Kakva su tovja iskustva sa jeftinijim Austrijancima?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ista prica, dobijes taman koliko i platis.
Npr holzman je zaista plekana igracka. Za povremeno igranje je ok, za rad jok, dezintegrise se za par godina.
User avatar
J.Vlada
Majstor
Posts: 368
Joined: 09 Oct 2018 22:32
Location: Pancevo

Post by J.Vlada »

Lepo su sve to ljudi gore objasnili samo ima jos jedan detalj...
Opremanje radionice je rupa bez dna a retko ko u celu priču udje sa neograničenim budzetom.
Želje i mogućnosti se često razilaze pa mora da se prave kompromisi.

Sa mašinama tog tipa ( Turska, Kina, itd ...), vredi se zezeti samo ako:
-Ako imas malo tehnickog znanja i volje ( da im lečis '' dečije bolesti'' već od starta. )
-Popravke i odrzavanje redovno ( manjak podmazivanja i čisćenja ce da joj jako brzo dodje glave zato sto je kvalitet materijala lošiji)
-Nemas dovoljno mogućnosti za bolje.

Sve to se odnosi na glupe (mehaničke) masine bez elektonike, tipa : formatizer, kombinirka, itd ....
Tu, skoro svaki problem mozeš da rešiš uz pomoć strugara i eventualno automatičara - pneumaticara...

Za ozbiljnije masine, pocev od kanterice, po meni, bolje je polovna masina priznate marke nego eksperimentisanje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

maricaiivica wrote:Ista prica, dobijes taman koliko i platis.
Npr holzman je zaista plekana igracka. Za povremeno igranje je ok, za rad jok, dezintegrise se za par godina.
Mislio sam pre na Felder. Razlika u ceni ulaza tj narodne varijante iz iste kuce, i nekakve prve masine pod Felderovim imenom je nekih 50%. Pogotovu kada se dioda sve sto treba na masinu, posto im je pristiup kao i kod VW, dobijes cetiri tocka, volan sa 4 paoka i klupu iz parka, pa onda sve biras odozgo.

Za neke druge stvari Felder je kod nas povoljan, povoljniji od ostalih.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Velika vecina tih npr kanterica u onom opsegu od par do 20ak hiljada i jesu glupe mehanicke sprave koje imaju veoma malo automatike, mikro prekidaci, sklopke i bimetalni releji. Sve to je jako jednostavno za odrzavanje, svaki lokalni automaticar ce je resavati, a i vlasnici sa malo elektro znanja, ali same masine traze redovno cackanje. Bukvalno bi mogao svaki dan da je podesavas i ona sutra ponovo razdesena. Jbg, mekano, lagano, tanjusno,...
Mene izludjuje sto veoma cesto to odrzavanje izgleda kao popravka zuba, ali kroz guzicu.
A za formatizer...ako nisi u mogucnosti da se pruzis, pa sa ovime da premostis 2 godine, verovatno ce da zavrsi posao
User avatar
nebman
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 25 Jan 2014 22:48
Location: Sabac

Post by nebman »

Hvala svima .
Slicnog sam stava ( kolko para toliko i muzike ) kao i vecina Vas . Razlog zasto sam pitao je u tome sto sam video da je u poslednjih 6 meseci prodato u Srbiji preko 20 formatizera , pa sam zeleo da proverim , da li ne znam nesto sto je novo . Inace razlika Felder ( sa dodavanjem potrebne opreme ) i turska masina duplo .Za mene licno ( radim samo serijsku proizvodnju ) najbitnije osobine masine su : pouzdanost i odrzavanje , ali to se nakraju svede da najveci deo moram sam , pa sam pomislio ako popravljam SCM popravljacu i tursku masinu.
Post Reply