bukva ili jasen

Sve o obradi drveta
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

bukva ili jasen

Post by nele »

Treba da pravim biblioteku pa se razmisljam oko vrste drveta.

Biblioteka je oko 2x2m, i ujedno moj prvi malo ozbiljniji predmet od punog drveta.

Cena bukve i jasena je manje vise slicna ali mi treba vas savet.

Koje su prednosti i mane jednog i drugog?
Sta bi ste vi izabrali za ovaj projekat i zasto?

Ovo je za pocetak, a verujem da cu imati jos pitanja kako vreme odmice.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Mozda malko pomogne, mada javice se sigurno neko ko ce ti iz prve ruke reci sta i kako.

https://www.wood-database.com/european-ash/

https://www.wood-database.com/european-beech/
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jasen je svetliji i malo "sareniji", dok bukva ume da izgleda "monotono".
Pri tom bukvu imas bas "belu", ali i crvenkastu, dok jasen ide od bas svetlog, do boje koja lici na hrast.

Sa druge strane, jasen ima otvorene pore, a bukva nema, pa je laksa za finisiranje, i ako se ne radi debeloslojni finis nece se zadrzavati stroka u porama.

I jedno i drugo vole da se "pracaknu" prilikom obrade zbog unutrasnjih napona i neadekvatnog procesa susenja.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Bole je lepo objasnio, obe vrste drveta su pogodne za biblioteku e sad sta ces izabrati vise zavisi od toga kako treba na kraju da izgleda....
Objasni nam malo il daj neku sliku pa nam je onda lakse da ti pomognemo pri odabiru.
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Post by nele »

Hvala svima na odgovorima.

Biblioteka bi trebala da izgleda ovako nekako.
Image

Ako sam dobro razumeo, razlika je manje vise u izgledu i u otvorenim porama kod jasena.
Razmisljao sam o onoj kombinaciji laneno ulje + tungovo ulje + vosak za "farbanje" pa da li to znaci je ova kombinacija bolje za bukvu?

A ovo "pracakanje" me brine :ironisk:

Gde u Beogradu mogu da kupim kkvalitetno, suvo i adrekvatno suseno drvo (bukvu i jasen)?

Moze i na PP ako je zabranjeno reklamiranje. Ja sam neke firme zvao telefonom i razlika u ceni je prilicna za ono na oko (tj rec) isto. na sta da obratim paznju kada kupujem drvo?

Hvala svima jos jednom!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bukva i jasen su isti u maltene svakom stovaristu u Srbiji. I isto su suvi, u ravnotezi sa spoljnim uslovima, osim ako nisu idmah iz susare, a nisu. Zimi moze da ima i 17-18% iako je bila u susari.

Da se daska ne bi bacila, mora da se bira i da se pametno orjentise, pa da se ostavi nekoliko nedelja da se aklimatizuje na iste uslove kao na one u kojima je bila, pa da se komnstrukcija prilagodi punom drvetu, pa..

NE mislim da je ovakva polica za knjige nesto sto bi trebao da bude prvi veci prokekat za pocetnika. Ovako kako je nacrtano, moze da se uradi da se nikada ne pomeri, sa trapezastim lastinim repovima, ali takva kolicina spojeva debelo prevazilazi mogucnosti pocetnika.

Kakvu ko strukciju planiras? Ako mislis da to pravis kao da je od polcastog materijala, i spajas zavrtnjima i tiplovima, mnogo pametnije je ovo uraditi od furnirane plocevine, sa zalepljenim ramom od letvica na prednjoj strani.
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Post by nele »

Znaci da kupujem tamo gde je jevtinije :)
A na sta da obratim paznju kada biram dasku? Sta da gledam, od cega da bezim?

procedura bi dakle bila:
- ostavim daske da se aklimatizuju u radionici par nedelja
- obradim daske, lepim ih ceono, uradim spojeve pa ih opet ostavim da se "odmore" ili ih odmah sastavljam?
- radim "farbanje"

Sto se tice spojeva, planirao sam da radim rabbet joint na uglovima i dodo u T sastavima, ali naravno, otvoren sam za sugestije. Ledja bi bila od sperplove, verujem da je 4mm dovoljno.

Svestan sam da to sve nece biti savrseno, ali ni ne mora da bude niko, nece videti te greske osim mene :) Osim ako se biblioteka ne srusi.:skratta:

Osim toga, planirao sa da uradim par manjih stvarcica pre, da se malo uvezbam.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako mislis da mozes da uradis konzistentan dado, samo udri. Moj prvi izbor bi bio trapezasti lastin rep, ali je on mnogo tezi i sporiji za izvodjenje od dadoa.

Kada se aklimatizuju, daske obradis, i odmah ugradjujes. Ako se odmore, moze da se desi da krenu da se savijaju. Kada ih jednom ukrutis u dado, nema vise pomeranja.

Moje iskustvo je da je najpametnije obraditi celu kolicinu na neku nadmeru, od recimo milimetar vise debljine, posto ciscenje i lepljenje po sirini traje, pa kada sve spremis sa gro obrade, propustis ih kroz diht da se sve ujednaci. Takodje, uzmi termohigrometar, i trudi se da ti vlaga/temperatura u radionici bude konstantna, ako je moguce, sve dok ne zavrsis korpus. Termohigrometar je reda 1000 dinara, nista preterano skupo.

Sa cvim god da finisiras, mozes da radis dok je rasklopljeno ako maskiras spojeve, ali je meni to vece mucenje od finisiranja sklopljenog. I nikad ne ispadne kako treba. Za finis, topla preporuka za osmo, mnogo manje mucenje od firnalza, tungova, susenja, smrada, i svega ostalog. Uradices ga nekoliko puta brze. Samo moras da probas, posto bojeni zna da da odvratan finis na bukvi, i da sve izgleda flekavo.
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Imas traolju, ulje, i fino je. Kod NIS pumpe na autoputu, trzni centar zmaj.

Na Jasenu bas lepo izgleda posle 3 ruke...

Ja bi izabrao jasen, bukva mi je monotona.

Takodje, lepo a podcenjeno, pri tom veoma jeftino drvo je lipa. PAzljivim uklapanjem i biranjem izgleda veoma, veoma lepo...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije sve uizgledu :)

Pogledas janka tvrdocu:
lipa: 2400 N
jasen: 6580 N
bukva: 6460 N

modul pucanja:
lipa 69.7MPa
jasen: 103.6 MPa
bukva: 110.1 MPa

Tako da nije podcenjeno, vec tacno onako kako treba, prema svojim osobinama.
Naravno, ako nosivost nije bitna, to jest pravis neku kutijicu, duborez... onda je sa njom lakse raditi.

Ali biblioteka nosi veliku tezinu knjiga, tako da su mehanicke osobine i te kako bitne.
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Post by nele »

Meni, sto se tice mehanickih osobina jasen i bukva izgedaju slicno (da ne kazem isto).

Lipa mi je mnogo mekana na udarce bar sto sam ja imao dodira sa njom, a i Janka index to potvrdjuje, skoro 3 puta je manji. A vidim da je znatno lomljivija pa je ipak ne bi koristio za biblioteku.

Traolja je tungovo ulje?

Pogledao sam malo Osmo sto je BR predlozio i za sada mi se svdija, mislim da cu sa njim da idem. Jeste malo skuplje ali verujem da ce mi jedna koncerva biti dovoljna za ovu bibliteku, pa nije strasno. Hvala BR :)

Sto se tice BRovog komentara "Ako mislis da mozes da uradis konzistentan dado, samo udri.", pa ne da mislim nego znam!! Mislim, znam da necu moci da ga uradim kako treba, bar prvih 10 komada, ali valjda cu nekada da naucim.
Racunam i da cu da upropastim neku dasku, i da nece lepo da legne, i jos kojecega...

Mislio sam da napravim neko ovakvo pomagalo
Image
i da hod frezera (tj naspramnih ivica glodala) izmedju ovih gornjih dasaka bude taman kolika je sirina daske koja ulazi u spoj.

Ili da koristim kopirno glodalo i da stavim neke profile na samoj ivici potrebnog useka i da lager glodala ide po tom profilu, verujem da ce to da bude dosta precizno.

Ali naravno, otvoren sam za sugestije. Ako sam totalno omasio sta je problem da se napravi ja se nadam da cete i to da mi kazete :)

Videcu ove nedelje da kupim drvo pa dok se ono aklimatizuje da ja jos razradjujem sta i kako.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Aj javni gde si kupio drvo kad pocnes da radis, narocito ako zakljucis da si zadovoljan istim. Moze i na pp.
regularan tip skroz
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Dado pravis tacno prema dasci koja ide u njega. Sablon koji si smilsio nema puno smisla, posto se ne prilagodjava tacnoj sirini dadoa. NApravi sam sablon za kop[irno glodalo od dve sperploce, koje imaju prave ivice, i na koje sa donje strane postavis vodecu letvicu tacno pod 90 stepeni. Polozis vertikalu ispred sebe, jedan od sablona postavis tacno na gornjoj ivici buduce horizontale, postavis i horizontalu, da stoji vertikalno, i tesno uz nju pribijes drugi sablon, pre nego sto ga osiguras stegama.

Tako tesan sablon idealno pase toj horizontali, i ni jednoj drugoj. Dobicves vrlo tesan spoj, kako i treba da bude. Sad, jos bolje ako ga primaknes jos za jedan list papira, ili recimo 5 stotih, pa radis na horizontali kigorosi, tj cekicem sa zaobljenim ivicama skuckas sirinu taman toliko da udhje na mesto, al ajd da ne preterujem.

OSmo za police je toliko pametnija stvar od bilo cega drugog, da se neces pokajati. Sa traoljom ces imati miris ulja sledeca dva tri meseca, sa Osmom, nista. A jedna konzerva bi trebala da b ude vise nego dovoljna, pogotovo ako se potrudis da razvuces i ne mazes debelo na pocetku. IOnako ti se nigde ne vidi engrain sa dado konstrukcijom.

Sad, nista protiv tvoje ideje, al sam sebi obecao da vise nikada ne napravim policu za knjige koja nije zatvorena. Makar staklenim vratima. Muka mi je od stalnog brisanja prasine sa knjiga, jos ih imam puno, pa je to posao od nekoliko dana. A grad u kome zivim je ekstremno prljav i prasnjav.
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Post by nele »

drBouz wrote:Aj javni gde si kupio drvo kad pocnes da radis, narocito ako zakljucis da si zadovoljan istim. Moze i na pp.
Voleo bi da iskusnije kolege daju savet gde (Beograd i okolina) da potrazim kvalitetno drvo.
Moze i na PP ako je zabranjeno javno.
Ja sam gledao par stovarista u Surcinu (da ne spominjem imena) pa bi tamo otisao da vidim sta imaju.
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Licno nisam imao iskustva posto tek pocinjem sa stolarijom, ali citajuci forum videh da pominju JAF da ima raznih i stolarskih suvih daski. Oni su tu negde ka aerodromu.

Ali javice se neko ko zna iz prve ruke. Mada br ti napisao da su te vrste svugde kod nas menje vise ist po stovaristima
Post Reply