bukva ili jasen

Sve o obradi drveta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Generalno, izbegavao bi JAF, osim za neke vrlo specificne stvari.

Topla preporuka za Drvotrade, u Surcinu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

JAF je u Pazovi.
Cene su im dosta visoke, ali im je roba kvalitetna (barem ono sto sam ja probao), i imaju solidan izbor egzota.

Drvotrade me nervira zbog samo jedne stvari: cenovnik je drzavna tajna :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da, roba kod JAF-a je kvalitetna, ali kupovina trajeeee..

A cenovnik kod Drvotrade visi na ulazu. Imam cak negde i slikan. Sve na njemu. A moze i Milojko da se pita telefonom. ;)
User avatar
Goshke
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 16 Mar 2019 09:40
Location: Beograd

Post by Goshke »

Sto se gtice same tvrdoce lipe, jasno mi je sta pricate, struka mi je to, ali realnost je nesto drugo.

U realnosti je lipa korektna skroz, sto se nosivosti tice, pa samo cu reci da su mi sve police u podrumu od lipe vec 30 godina, a keva pravi deobre ajvare, dzemove i sokove, i porodica nam nije mala. Znaci, full load, sto bi rekli ameri i nista ne popusta. Kapiram da su knjige tu negde po tezini, plus sto mu je konstrukcija takva da ce mu police nositi bilo kakav materijal, jer su rasponi mali. Sto se tice udaraca, pa, i hrast i bukva ce pokazati ako cuknete ...

Da me ne razuemte pogresno, posto iz pitanja zakljucujem da je covek hobista, bice tu puno gresaka, a lipa je jeftina.

Sto se tice osmo ulja, posto se bavim izradom nekih sitnih kutijica, na nagovor kupca sam kupoio neko osmo ulje u boji. MAjko moja.... Zali boze para... Sareno, probija, tuga. U pitanju je bilo osmo ulje u sivoj boji na jasenu.

Jedino nesto bez toniranja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bukva nije nista skuplja od lipe. Kad znas gde da trazis :D

Kolorisani osmo ne ide na jasen, posto je kontrast izmedju onoga sto ostane u poroama i ostatka jako veliki. I uvek probati. Uzeo sam tako konjak, trebao mi za hrast ni nalik boji na snimku, katalogu. Na kraju ispalo dobro. Generalno, sva kolorisana ulja nisu za drvo na kome je veliki kontrast izmedju boje drveta i ulja. NA jasenu je posebno sareno, Jasen je inace poznat po tome sto je zeznut za finisiranje.

Glavni problem domaceg distributera je sto nema kesice sa uzorcima. Svuda drugde u svetu, das euro za uzorak, pa probas na drvetu koje ces koristiti, i nema iznenadjenja. Da sam uzeo kesivcu, pitanje je da li bi kupio konjak, al kad je tu, i ne izgleda lose. Na bukvi pripremljenoj kako treba je i najbolji.

Bezbojni osmo je nepogresiv. Mnogo bolji nego bilo sta drugo. I obavezan preko Osma u boji, da stabilizuje celu stvar.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da ne zaboravim. Za osmo u boji, kao i za svaki vosak u boji, ne sme mnogo da se smirgla. Ako je drvo jako glatko, svi ti voskovi ulaze samo u pore, ne zadrze se na povrsini, pa izadje jako ruzno i flekavo.

Za osmo u boji, nista vise od 150-180. I kvalitet smirglanja mora da bude jako ujednacen.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

BR wrote:Da, roba kod JAF-a je kvalitetna, ali kupovina trajeeee..

A cenovnik kod Drvotrade visi na ulazu. Imam cak negde i slikan. Sve na njemu. A moze i Milojko da se pita telefonom. ;)
Mogu i na banderu da ga okace, pa da ti daju dvogled ako hoces da vidis nesto :)
Jel to nesto strasno da makar kad odes, zatrazis cenovnik i dobijes ga na papiru, ako ga vec nemaju na netu ko sav normalan svet?

Stvar je krajnje prosta: hocu da natenane pregledam cega ima, po kojim cenama, u sta mogu da se uklopim, pravim svoje racunice...
Jbt... svaka normalna firma ima cenovnik.

Ne nego... a posto vam je ovo?
A ovo?
A ovo?
A ovo?
...

A do razgovora sa Milojkom, Petronijem, Zivankom, ... kojim/kojom god... stalo mi je ko do lanjskog snega :forbannad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sad, slazem se sa tobom, al donekle. Gde je tu zadovoljstvo kupovine, ako ne odes i pitas sta ima.

Recimo kestena i jove nema uvek. Kao i pojedinih uvezenih vrsta.

Pojedine stvari se ne kupuju zato sto ti treba, nego zato sto ima sad. Kad natrcis kupis sta ti (ne)treba kasnije, posto kad budes hteo, nece biti u tom kvalitetu koji ti se svidja. Desava mi se da uzmem i zato sto mi se svidi, pa onda smisljam sta cu. Tako sam i natrcao na idelan komad za krenov zidni orman, valjda cu sad i da smislim gde cu ga.

Meni odgovara takav sistem. MNogo vise nego prilicno sterilan u jAF-u.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kad odem bilo gde, pa vidim nesto sto mi je interesantno... drugi par rukava.
Ali da bih uopste otisao, treba da odem zbog necega, a da bih otisao zbog necega, hocu da znam koiko to nesto kosta, da ne bih dzabe trosio vreme.

Ne razumem "zadovoljstvo kupovine". Meni je to pretezno maltretiranje.
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

Dobro je da ima cenovnik, lakse se vidi cime sve raspolazu i sto kaze mbole bolje za organizaciju kupovine ( naravno prvo provera da li toga ima na stanju ). Poslao sam im mail bas me interesuje hoce li nesto promeniti ili mi bar poslati cenovnik. :D

Naravno, ima svoje cari i kad rasterecen odes sa rukama u dzepovima razgledati pa izadjes sa prikolicom :D

Bio sam pre neki dan prvi put u kupovini rezane gradje, naostren uputstvima sa foruma i youtuba. Otisao sam prvo u JAF i vecinu stvari uzeo tamo, bas mi je bilo OK, mogao sam sve isprevrtati da odaberem jednu dasku.

Potom sam otisao na neko stovariste na Dobanovackoj petlji, nemam pojma kako se zove na izlazu iz Ugrinovaca tacno ovde http://tiny.cc/ac6ctz tamo sam nasao tresnju a imaju i orah, jasen, bukva, itd i mozes celu paletu isprevrtati ako ti treba jedna daska ( kakav je zaista kvalitet tu ipak bi trebao neko iskusniji da poseti pa da javi ovde jer ja sam uzeo samo jedan komad )

Mogli bi svi sa foruma jednom nagrnuti u stovariste. Praksu da drze profesori sa foruma i mi mladi stazisti :D
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 379
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Pa o.k. je ovo sto br kaze - al' stavis cenovnik onoga cega uvek ima, i napises, povremeno imamo svasta nesto , te zbog reci "povremeno" - nemamo cenu navedenu na sajtu, pa vi deco zov'te, il dodj'te.
O.k. jesu sajtovi svemirske tehnologije za interplanetarne letove, al' zemljani su vec pomalo ovladali time, a geometrijom a puta be puta ce, i secenjem drva su ovladali nesto ranije - tako da taj segment stvarno nije novina. tipa "daska od drveta xy col debljine, ili 24mm debljine, x duzine, kubik tak'i daski - tol'ko".
doduse, kapiram da ih bas bole ushkice, posto kao i svi drugi - u princpu nit' zive, nit' prave profit od koga se zivi na tome sto prodaju pola kubika bubinge junacima da prave gitare, i jos kubik balze da pravimo jedrilice i raketice - nego od proste camovine, i tako kojecega.
fiat tu i tamo nije prop'o, a ni mali wagen. jaguar recimo jeste. pa ga kupio mali wagen ako mi je dobro ostalo u memoriji. Honda nece propasti na shadow-ima, nego na crv-u :) i t.d.
edit: propasce i na shadow-ima - mislio sam na super cub. :)
Last edited by drBouz on 03 Feb 2021 10:39, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
MJ
Šegrt
Posts: 40
Joined: 17 Sep 2019 20:46
Location: Sombor

Post by MJ »

mbole wrote:JAF je u Pazovi.
Cene su im dosta visoke, ali im je roba kvalitetna (barem ono sto sam ja probao), i imaju solidan izbor egzota.

Drvotrade me nervira zbog samo jedne stvari: cenovnik je drzavna tajna :)
Evo cenovnik za rezanu gradju i furnire iz Drvotrade, pricao sam njima uradice novi sajt sa svim podacima :)

Furniri: https://www.dropbox.com/s/rmajeryfv5az0 ... i.pdf?dl=0
Rezana gradja: https://www.dropbox.com/s/w5akeic4btxa6 ... a.pdf?dl=0

Imam privatne poruke za stovariste na dobanovackoj pa cu ovde staviti link do oglasa kako sam nasao https://novi.kupujemprodajem.com/gradje ... s/95992082
Last edited by MJ on 03 Feb 2021 18:49, edited 1 time in total.
User avatar
nele
Brzi dodavač alata
Posts: 9
Joined: 27 Jan 2021 08:17
Location: Beograd

Post by nele »

Sve to zavisi od pojedinacnog stila kupovine :)

Ja cu ovde napisati sto sam saznao telefonom (nisam jos stigao da odem)
Drvotrade ima i bukvu i jasen, cena za bukvu je 600 eura a za jasen 800 eura
Grahovac Group ima i bukvu i jasen, bukva je 450 eura a jesan 390
Drvopromet (Novi sad) ima samo bukvu, cena je 480 eura.

Ako je ovo sto sam napisao zabranjeno, molim moderatore da obrisu ili edituju poruku.

Da li neko ima iskustva sa drvetom iz Grahovac group? Ako je to isto kao kod Drvotrade-a, da na placam 600 ako mogu 450.

Na osnovu onoga sto je BR napisao za Osmo i jasen, verovatno cu da idem sa bukvom.

Mada cu uzeti i malo jasena, cisto da se igram :)
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sto se bukve i osma tice, moras da rpobas. Mozda ti se ne svidi ono sto se meni svidja. ovde pricamo o Osmu u boji, i sve to mora da se proba, na drvetu koje imas, sa bojom koju imas.

Sto se tice koja je bukva bolja, odes pa pogledas. Mozda je i odlicna kod Grahovca, mozda je djubre. Zato je potpuno svejedno to sto ima cenovnika na netu.

Inace, sto se naciina kupovine tice, drvo se ne kupuje po projektu, nego zbog toga dimam. Stovarista se ne posecuju zato sto trenutno treba, jer se tako zavrsi sa onim sto se naslo, nego se kupuje ono sto se svidi, pa ce onda da naidje i ideja.

zato valjda imam 0.3 kubika Jove pod krevetom i jos toliko kestena u decijoj sobi. A jos nisam smislio za sta cu.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

KAo sto sam ti rekao, samo zaobli prstice za sada.

PA da se zezamo sa dubinom.
Post Reply