CNC - prvi koraci

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Bad-Mark
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 07 Jan 2021 10:45
Location: Zagreb

CNC - prvi koraci

Post by Bad-Mark »

Pozdrav svima,
neznam da li postoji ova tema već i odgovori na ono što me muči, pa ako da samo me usmjerite na taj dio.
Bio bih zahvalan za pomoć oko par stvari koje me muče:

Nabavio sam 3018 CNC router sa neta, neku igračku da vidim uopće što sve treba znati prilikom takve obrade. E sada nakon 2 mjeseca upoznavanja i rada naišao sam par nepoznanica što i kako.

Radim sa mekanom šperpločom do max debljine 12 mm. Breza, topola

1. Kako znam da mi je bit tup?
2. Spindla se vrti na max 10 000 rpm - da li je to dovoljno da obrađujem što radim?
3. Bit mi je 3 mm, dubina reza 1,8 pa prođe u 7 prolaza, feedrate sam stavio 200mm
4. Da li bit može da pukne u ovim režimima rada?
5. Da li se treba bit podmazivati?
6. Bit je spiralni, up cut sa dva pera - da li je možda neki drugi bolji?
7. Čitao sam da kada bit prolazi kroz drvo on se mora čuti kao da vrti u prazno - kod mene nije takav slučaj nego se osjete vibracije i malo jači zvuk - da li moram nešto mijenjati?
8. Kako znam da se bit " pali"


Hvala na pomoći.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Bit ti je od kog materijala?

Za karbidni (vidija) jedan od mojih kalkulatora pri 10krpm kaže da je potreban feedrate od približno 1800 mm/min

https://cloud.mail.ru/public/UuwV/ZAgNcsxMn
Last edited by ZASto on 07 Jan 2021 15:56, edited 1 time in total.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
Bad-Mark
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 07 Jan 2021 10:45
Location: Zagreb

Post by Bad-Mark »

Vidija je. Nego to što kalkukator veli 1800 feedrate ako je manji onda ja u biti gubim vrijeme jer mogu brže srediti dio ili to šteti bitu jer ide sporije?
Uglavnom pošto je igračka onda ako stavim brži feedrate jako vibrira pa me strah da ne pukne. Vrijeme obrade mi u ovom trenutku nije toliko bitno već da ne opteretim igračku( stroj), da naučim kada je bit tup pa ga treba mijenjati i sl.

Sa ovim strojem vrijeme mi ne igra toliku ulogu ( naravno nebih da radi cijeli dan ali sad dal bu radio 6 minuta ili 12 mi ne igra ulogu). Ono što želim naučiti je izvući maksimum od njega i naučiti parametre i što kako gdje ide.

Hvala.

Ono što je na slici DOC to je u biti dubina reza. To je max koji ide sa ovim glodalom ili...

Inače ja sam smanjio RPM na manje da ne vrti na max.
Last edited by Bad-Mark on 07 Jan 2021 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Ne samo što gubiš vreme već i tupiš glodalo.
Imaš parametar koji se naziva ChipLoad i označava koliku debljinu materijala rezna ivica uklanja u jednom prolazu. Ukoliko jechipload suviše mali (veliki broj obrtaja + mala brzina kroz materijal) glodalo više tare po materijalu nego što ga seče, a opiljci su ti koji odnose višak toplote sa glodala, pa se glodalo pregreva i ima kratak životni vek.
Gugl ti je prijatelj kada pretražuješ Feeds and Speeds, za različite materijale i tipove glodala.

Kalkulator za orijentaciju, koji imam na "pametnjakoviću": https://fswizard.com/
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
Post Reply