Brzo sušenje drveta pomoću soli

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Brzo sušenje drveta pomoću soli

Post by Alvi »

Na par mesta na internetu sam naišao na tekstove gde ljudi suše manje količine drveta koristeći so, ali su informacije o postupku uglavnom oskudne, pa me zanima imate li vi neka saznanja o tome?

Našao sam recept za pastu od soli, kukuruznog skroba i belanceta čime se premaže drvo, pa se ostavi tako da se suši par nedelja


Ili brži metod, gde zeleno drvo kuvaju 30-60 minuta u jakom rastvoru soli i vode, kažu da se često koristi u Engleskoj za praćke i/ili lukove.

Takođe, naišao sam i na jedan upis na jednom našem forumu gde se objašnjava kako se suši drvo koje je sklono pucanju, ostavi se mesec dana u bogatom rastvoru soli (nije rečeno koji je odnos soli i vode), pa se kasnije izvadi i osuši u hladovini. Navodno ne puca, ne uvija se a drvo dobija na tvrdoći.

Čitao sam i neke stvari o brzom sušenju pomoću alkohola i u mikrotalasnoj, ali mi se metod pomoću soli čini kao najjeftinija opcija, ako radi. Mikrotalasnu nema svako i ograničena je veličina komada, alkohol je skuplji od soli, video sam da to uglavnom koriste oni koji prave činije na strugu.

Eto... pišite ako imate neke dodatne informacije ili iskustva u sušenju pomoću soli, kakve rezultate daje, ima li nekih problema pri farbanju ili obradi kasnije.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Tako mogu da se suse jako mali i tanki komadi. Slana voda je prica za malu decu.


Posle imas problem sa higroskopnoscu drveta koje si tako osusio.

Sve to su metodi za jako tanke komade. Takav komad toliko brzo mozes da osusi i na vazduhu. So nece da sporeci pucanje.

Sto se tice susenja na vazduhu, ispravno pripremljen komad, sa malim dimenzijama moze da se osusis za nekoliko dana, ako znas sta pravis i sta radis. Strusku mozes da osusis i za pola sata, sto deblji komad, to vece sanse da pukne, i produzava se vreme susenja.

Mikrotalasna je cisto silovanje drveta. Ne postize nista, sto ne postize suv vazduh.

Alkohoj je jedini pametniji metod, posto dehidrira komad, i ne sotavlja druge posledice. Al opet traje nedeljama. I opet, samo za tanke komade.

Jedini pravi nacin je ispravno susenje sa ispravnim rokom trajanja. Ako treba bas brzo, vakumska komora, uz sve posledice. .
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Dakle, što je brzo, to je i kuso... Hvala
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

* za mikrotalasnu: mislim da sam napisao vec negde, da tu i tamo sebi pravim voblere za pecanje, koji inace tu i tamo ne love ribolovce, a love smudjeve :) -doduse, pravim ih sebi - bas za tu namenu, kad odlucim da lovim i ribolovce, kapiram da cu da kupim airbrush :)
to su znaci jako jako mali komadi - velicine/najduze dimenzije 10ak cm mali paralelopipedi. - e to sam svojevremeno se zezao u mikrotalasnoj, prilicno sam siguran da sam ih malo i sprzio - uglavnom ti komadici koje sam tako tretirao mi nisu mrdnuli, a ovi prirodno osuseni jesu (kad ga recimo napadne malo veca stuka pa izgrebe lak. Inace nisam imao tada kad sam napravio one neke jake epoksi spoljne premaze tvrde. **da se razumemo, nisam uopste siguran da je zbog toga, ali kad vratim film - tako je bilo. Drvo je inace bilo topola i lipa, ali uglavnom topola.

U planu mi je recimo jedna serijica u neko dogledno vreme (dakle, do kraja ovoga veka - sigurno cu napraviti :) ), i bas nameravam da ih sprzim ili u majkrovejvu ili u rerni i onda brzinski sklopim i impregniram vec necim. Isto topola, bas sam nedavno odelj'o rukom i nozicem model.

edit: so mi ne zvuci kao logicna stvar, posto kapiram da ako "usolis" vlakna/drvo - da ce ta so onda da vuce vodu iz atmosvere u to drvo.
Last edited by drBouz on 03 Jan 2021 08:40, edited 1 time in total.
regularan tip skroz
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

I ja sam lipu sušio u mikrotalasnoj za voblere. Bilo je i gde je drvo nagorelo i nigde posle deljanja i šmirglanja nije ispucalo.
User avatar
drBouz
Majstor
Posts: 380
Joined: 29 Sep 2020 09:51
Location: Novi Beograd
Contact:

Post by drBouz »

Da to, i ja sam malo sprzio par komada :)
*mislim, meni nije drvo nikad popucalo, nego lak kad se osteti, pa drvo dobije malo vode. A par komada su mi stuke ukrale, pa ne znam dal' je i na tima popucalo :)
regularan tip skroz
Post Reply