Otprasivac za piljevinu

Sve o obradi drveta
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Otprasivac za piljevinu

Post by nemanjas »

Pozdrav kolege opet ja sa mojim pitanjima ali sta mogu kada neznam najbolje pitati one koji znaju. Imam usisivac za piljevinu snage 0.75 kw trofazni usis i izduv fi 120 sada stoji na tockovima ima dole vtecu i gore filter usisava lepo za moje masine e sada bih skinuo tu turbinu okacio u ugao da se resim dzakova i dobijem prostor tako da izduvava napolje u drugu prostoriju a usis bih uradio od plasticnih cevi za tri masine roblandovu malu kombinirku 220 nozevi tracnu smirglu i ober frezer. Pitanje je da li je to izvodljivo i da li ova turbina moze tako da radi ili samo radi na dzakove.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image evo i slike
Last edited by nemanjas on 17 Dec 2020 00:36, edited 1 time in total.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Možeš tu skalameriju da prepraviš. Zadržiš motor i turbinu i : http://billpentz.com/woodworking/cyclone/index.php
Mada mislim da je motor 0d 0.75kW malko slab za kvalitetno otprašivanje.
Te krpe u gornjem delu umeju da propuste podosta najfinije prašine koja je i najopasnija po zdravlje.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Znam da nije mnogo jak. Ali necu imati filtere niti nista samo cev koja izduvava stavim van prostorije u kojoj radim. Sve sto bude usisao ide u drugu prostoriju kroz cev bez dzakova. Nadam se da to moze
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I ta prostorija nije otvoreni prostor.
To ce reci da ce jako brzo u njoj porasti pritisak, pa onda taj motor mora sa njim da se bori.
Naravno, nije ta prostorija hermeticki zadihtovana, ali taj ventilator ubacuje mnogo vise nego sto moze da izadje kroz nezadihtovane prozore i slicno.

Druga nevolja je sto kad otvoris vrata te prostorije... bice jedno "PUF", i eto ti sve prasine koju si tamo smestio nazad. Upravo zbog
User avatar
Fica
Precizni šegrt
Posts: 74
Joined: 06 Nov 2019 14:28
Location: Beograd, Vozdovac

Post by Fica »

Sve prosledis komsiji. sorry za off

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LZy-g_OQMyY[/youtube]
Last edited by Fica on 17 Dec 2020 17:18, edited 1 time in total.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Mbole. Mogu ja uvek da drzim otvoren prozor a moje je hektar iza te prostorije livada. Mene samo zanima da li ta turbina notw tako da funkcionise da ja stavim crevo u tu prostoriju od turbine i ona da suva tu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa onda proteraj cevku direkt napolje, sto da djubris prostoriju :)

Ne vidim sto ne bi moglo, mada iskreno... nisam se bas bavio time.

Najjednostavnije... raskaci tu cevku od ostatka skalamerije, i samo je okreni malo u stranu, ukljuci pa vidi kako vuce.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

JA to ne bih radio, posto postoji poprilicna opasnost od ekspozije. Punices prostoriju najfinijom prasinom, a u njoj imas motor, koji je potencijalni izb=vor varnice. Ovde drvimo o tome kako ne mozes da postavis plasticne, neuzemljene cevi, bas zbog te opasnosti, da ne bi staticki eletricitet izazvao ekspoziju, ti pravis mnogo vecu zapreminu prasine i vazduha, a onda u nju stavljas potencijalni mehanizam za pripalu. Rezultat vrlo lako moze da ti bude savrseno resenje za optrasivanje, bez i jednog zida.

Eksplozije prasine sa vazduhom, prakticno vazduh gorivo eksploziva uopste nisu naivne.


Ne igraj se sa tim. Sto se ostalog tice, radio bi normalno. Motor je pre kesa i filtera, vuce sve kroz turbinu. Dodatno ce se poprilicno pregrevati vrlo brzo, jer ce poceti da prasinu talozi na sebi, zahvaljujuci ventilatoru za hladjenje.

Dodatno, kad tad, relativno brzo ces morati da udjes u prostoriju za ciscenje, posto su kolicine otpada pocelike, i iskreno, mislim da ti se taj deo nece bas svideti. Bice prljaviji od bilo cega sto si radio, a svaki minimalni kontakt sa bilo cim ce podici gomile prasine.

TAko da najkraci savet, zaboravi ideju.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako sam ja dobro ukapirao, sam ventilator bi ostao u prostoriji gde je radionica, a napolje (to jest u drugu sobu) bi isterao samo "cunak"
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Da dobro si ukapirao ventilator bi ostao u radionici a u tu drugu prosgorinu samo cev da ubacune prasinui
I piljevinu.
Kapiram ovo dto je rekao BR ali da li se to odnosi i na to da ventilator nece biti u istoj prostoriji. U kojoj ce biti velika dva prozora i mocice biti uvek otvoren

I da sto se tice sisema u radionici za usis da li je bolje da radim sa plasticnim ili metalnim cevima
Last edited by nemanjas on 18 Dec 2020 10:04, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cek, mislis da gornju cev sa filtera isteras u drugu sobu? A dzak ti ostaje tu gde jeste.

Radice tako, samo skloni sve sto moze da izazove varnicu iz te druge sobe. I zakljucaj sa sedam brava.

Za cevi, ili plasticne sa uzemljenjem, spiralne, koje su antistaticke, ili metalne. Uvek bih isao na metalne, mnogo lakse uraditi uzemljenje, i ne zavisis od kontakata.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

BR hocu da ne postoji ni jedan dzak. Vec ovaj deo turbine sto izduvava ceo nastavim cev i izbacim vani. Skinem turbinu sa nosaca ovde gde sada stoji. Okacim je na zid samo turbinu. Jedno crevo izduv napoljedrugocrevo na usis i nam masine za svaku masinu posebno crevo sa zatvaranjem. Otvaram ono crevo kojumasinu koristim
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To ce da radi. Opet, mislim da uopste nije dobro resenje.

Bice znatno neudobnije nego varijanta u kojoj podvezes dzak i bacis. Kad tad, ta druga soba ce se napuniti, a onda je posao ciscenja bas problem, i prljav, i neprijatan. Us sve opasnosti od bilo cega sto moze da izazove paljenje prasine, bez obzira na otvorene prozore.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Ok. Imate vise iskustva. Ako tako kazes onda cu sprovesti dzak i filter ste to staviti u drugu prostoriju a u ovu gde radim crevo. Poslusacu savet. A sto se tice cevi za razvod do masina znaci bezbednije su metalne tecio od oluka i tako da izvedem razvod po radionici
Post Reply