Otprasivac za piljevinu

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A stvarno... sto ne izbacis "cunak" skroz napolje?

Bice piljevine na tom mestu u avliji, al kolko sam shvatio tu nemas nista bitno (tipa iza je livada)...Niej previse tesko proterati par cevki recimo blizu plafona ili u nekom cosku, gde ti je vec zgodnije.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

A šta ćeš sa gubitkom toplog vazduha koji taj ventilator ima neumitno da izbaci napolje?
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa da lozi tu istu piljevinu :)
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Pa mogu i izbaciti skroz napolje. Nego sam mislio da malo uskupim u tu prostoeiju zbog ovih sto drze pilice i dolaze svaki drugi dan za piljevinu u tom slucaju bi mi i cistili tu prostoriju da se ja ne cimam i koristili sebi. Kada dodju i pitaju majstore imas piljevine ja im samo otvorim vrata i kazem evo kupi 😀 sve sam smisio ali me vi zezuste sa tim da moze da se napravi haos zbog pritiska propade mi plan 😭😭😭. A sto se grejanja tice imam otpada i drva koliko hoces. Razveden sistem sa radijatorima. Spolja stiropor. Sistem otvoren moze da kuva koliko hoces nista mu mije kotao vani. Mozemo da ga narihtamo goli da setamo po radionici 😀😀. Do nedelje mogu da razmisljam sta i kako u nedelju namestam onako kako ovde odlucimo. Jos uvek su sve opcije u igri
Slusam svaki predlog. Ali iskreno mislim ako napravim dva otvora tipa 1.5 x 1.5 m. I stavim samo alu mrezice da tu nebi trebalo biti opasnosti da ce cirkulisati vazduh i da nece stvarati pritisak onaj sto uduvava. Prostorija je 12 kvadrata
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Može li da se smisli neki fazon sa ciklonom, slično ovome?
Ako ovo radi kao što je prikazano, sve ide u jedan sud, bez prljanja okolo.

https://youtu.be/1WnitgYFnE0
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Da ali to opet ima filter na usisivacu za sitnu prasinu
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nemanja, bojim se da nisi shvatio BR-ovo upozorenje.

Drvena prasina je eksplozivna, kao uostalom i svaka druga "gorljiva" materija koju fino rasprsis (brasno, ugljena prasina, secer ili mleko u prahu...).

Na klipu se radi o sacici piljevine.
Postaje "zanimljivo" nede na 1:20

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HbMR-CbFLNg[/youtube]

Ebes pilicare... nek skupljaju napolju :)

To sto ne znas nikoga kome se tako nesto desilo... nemoj da budes prvi u komsiluku bas po tome :)
Desavalo se na puno mesta u svetu, upravo dok su uslovi bili onakvi kakvi su danas najcesce u nasim radionicama. Prasina po coskovima, na gredama, svuda unaokolo... malo promaje, varnica... Biiiiig badaboooooom sto bi rekla Mila Jovovic :)
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Priznajem da mi inteligencija nije jaca strana 😀. Pa to ondanemamnogo veze sa usisivacem. Bilo gde u radionici gde ima prasine moze doci do zapaljenja samo je rizik veci ovamo gde usisivac uduvava piljevinu zbog pritiska.
A recitemi kojecevi da koristim metalne, plasticne vodovodne, ili neke druge zbog elektriciteta i kako da napravim uzemljenje tih cevi cuo sami da to moze. BR mi je dao predlog metalne
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Nemanja, pritisak nema veze ni sa cim. Ima veze mesavina prasine i vazduha, koju ce da uduvava otprasivac u sobu.

Za ekspoloziju prasine potrebne su tri stvari. Vazduh, koga ocigledno vec imas, gorivo, koga planiras da konstantno upumpavas u sobu. i izvor paljenja koji moze da bude bilo sta. Do paljenja moze da dodje i do toga sto je usao neko sa dezemperom koji prikuplja staticki elektricitet.

Pritisak koji pravi otprasivac nema veze sa time, ima veze to sto on podize prasinu u vazduh, i drzi je u njemu, omogucavajuci da se napravi idealna kombinacija vazduha i prasine.

Na kraju, tebi na volju, no pravis vrlo opasnu situaciju, koja moze da ima fatalne posledice.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Hvala ti BRi hvala ti sto mi detaljno objasnavas. Nista ostaje onda usisivac sa dva dzaka. Gore filter kao i sto jeste a crevo sto uduvava ubacujem unutra tako cu definitivno. Znaci samo usisivac van radionice
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

:prsgore:
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Koliki je protok tvog tvog usisivača koji trenutno imaš?
Koliko l/h ili m3/h?

Onoliko koliko ti vazduha potegne na usisnoj strani taj usisivač, ako se nalazi u drugoj prostoriji, toliko vazduha treba u prostoriju, iz koje je izvukao, da se vrati :)
Ako izvučeš 10m3 toplog vazduha, na bilo koji način u prostoriju mora da se vrati tih 10m3. Ako je kroz odškrinut prozor ili vrata, ni jedan koto te neće ogrejati.

Zato svi, iole normalni cikloni, imaju filtre na izlazu, da skupe onu najfiniju prašinu koju gravitacija nije oterala u kantu, i malaze se u prostoriji u kojoj se radi.
Last edited by ZASto on 19 Dec 2020 14:52, edited 1 time in total.
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto kaze ZASto... sto jednostavno ne nabavis kvalititniji filter umesto tog dzaka?

Nije dzabe, al ni pluca nisu jeftina.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Gde mogu da kupim taj filter video sak to izgleda kao filter za vazduh na kolima ali neznam gde ima. I koja creva da koristim za razvod do masina jer hocu razvod po plafonu i samo da spustim do masina
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

ZASto daj sliku ili snimak kako izgledaju ti filteri u prostoriji gde se radi
Post Reply