Steug za drvo

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Steug za drvo

Post by nemanjas »

Pozdrav kolege.
Kupio sam jedan mali strug za drvo tokarski. Nije kopir obican. Napravio sam sto pa me zanima za pocetak kako se centrira deo dge je trn i onaj drugi deo gde je glava struga. Razmontirao bih sve da ofarbam i sredim ali plasim se da li cu posle uspeti da ucentriram jer bih hteo da odvijem osovinu sa lagerima. A posle sledi ukoliko zelite da mi objasnite kako se ostre dleta gde se kupuju i da li mogu sam da ih napravim.
Hvala.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

To zavisi od toga kako izgleda strug, i kako je glava spojena sa krevetom.

U principu bi ipozicja osovine trebalo da bude fiksirana, to jest da ne moze da se pomeri levo-desno u odnosu na krevet. Napred nazad, nije bitno, a gore-dole ne moze, posto je to odredjeno visinom kucista lezajeva.
Isto je i sa konjicem.

Ako samo odvijes osovinu, nema centriranja. Lageri mogu da dodju samo na isto mesto gde su bili, nigde drugo. Zajedno sa njima i osovina.

E sad... ako je u pitanju neka "drn zvrc" konstrukcija, gde sve moze da se seta kako hoce, ima nacina al nisu bas tako jednostavni.
Daj prvo to uslikaj, pa da vidimo ima li uopste potrebe za nekim podesavanjem.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

A pre nego sto moze da se pocne prica o ostrenju, nabavci i pravljenju dleta, moras da definises i sta bi radio na tom strugu. Dleta za posude su razlicita od onih za rad na bocnim stranama, izmedju dva vrha.

Mnogo toga moze da se napravi, neke stvari moraju da se kupe, za mnogo toga moze da se zaobidje sukpa kupovina ali to jako zavisi od toga koliko si ambiciozan.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Konstrukcija je pravljeena ali je kvalitetna. Osovina je sa dva lezaja zatvorena to je sve fabricko i dobro je ali dole gde je ta osovina pricvrscena za sto su proslicane rupe i moze da se mrda levo desno napred nazad po par milimetara, e to me brine kako cu da nastelujem.
A sto se tice sta cu raditi radicu za pocetak stubice kratke dok se ne uvezbam
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Slikaj.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kod nas ima poprilicn o stirije po oglasima, od koje prilicno jednostavno mogu da se prave alati za trakslovanje. Ono sto ne mozes da napravis su polukruzna dleta, koja ce ti definitivno trebati, i koja moraju da se kupe.

Moraces da kupis relativno dobro tocilo, i da napravis oslonac za sotrenje na njemu. Svi alati moraju da se ostre redovno, osim alata od tvrdog metala.

Kod nas je pre nekoliko godina bilo relativno jeftinih setova za obradu drveta na strugu, koji su sadrzali 2-3 polukruzna dleta za bocni rad. Od HSSa su, nisu preterano dobra, ali su daleko bolja od onoga sto se prodaje po ostalim izvorima. Moguce je prepraviti obicna polukruzna dleta za pojedine poslove. a;li je to malo racun bez krcmara, posto se dleta od obicnog celika, koja inace sasvim lepo rade istupe u trenutku na strugu. Pogotovu na malo vecim brzinama.

Ono sto mozes da napravis od matertijala koji je dostupan kod nas su alati za deljenje, bedan, i neka specificna profilna dleta od okrugle stirije. Moze da se napravi i alatka za grubu obradu sa tvrdim metalom, no ogranicenje je sto ovde mozes da nadjes samo pravougaona seciva. Nema kruznih, nema spicastih. Koso dleto moze da se napravi od noza za abrihter,ali je problem sto je 3mm malo tanko za takvo secivo. Takodje, od stririje se prave odlicni scraperi, za finisiranje.

Ono sto definitivno moras da kupis je Bowl gouge, i da ga prepravis na 40 40 brusenje, jedan klasican spindle, tj za bocni rad, i jedan sto tezi to bolji za grubo skidanje. Sad, grubo skidan je moze da se radi i bedanom, no veliki komadi stirije, recimo 20x20x200 za veliki i stabilnbi bvedan kostaju vrlo blizu pocetnih dleta za brzo skidanje.

Ja nisam neki strucnjak, u sustini snalazim se i mogu da napravim sta god mi je do sada zatrebalo, no ponesto sam provalio.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Hvala puno na objasnjenju sutra cu slikati strug. Tocilo imam i to nekoliko komada i spora i brza i sa reduktorom posto mi je deda bio kovac imam dosta napravljenih iskovanih i okaljenih dleta ali mislim da one ne mogu da se koriste za strug. U svakom slucaju cu sve sutra slikati. Hvala
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Evo slike stuga
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Leleeee :)
Daj nesto malo blize, i vise detalja, iz raznih uglova... ne naplacujemo slike :)

Kako se vodi konjic izmedju ove dve uzduzne sipke? Jel ima neki blok sa donje strane koji mu drzi poziciju i pravac?

Ovamo gde je glava, ne vidi se sta je i kako spojeno. Deluje da je horizontalna ploca zavarena za kosi nosac na zadnjoj strani, i za vertikalni komad s prednje strane, pa da je tajvertikalni usrafljen u ovaj trougao...
Sam nosac lezajeva, je onda izgleda zasrafljen sa 4 srafa na ovaj blok, sta li je...

Sta je na glavi napred? Navoj, ili nesto drugo? Isuvise je sitno da bi se videlo.Jel osovina u glavi ima rupu?

Generalno.. treba ti neki duzi komad koji ce biti u osi sa glavom. Tipa ako je glava suplja, neka sipka koja ce tesno da lezi u njoj, i da ide prema konjicu. Prvo gledas da ta sipka bude paralelna sa krevetom (meris naravno, ne odokativno).
Onda pomeras glavu popreko na krevet, tako da se centar poravna sa konjicem. Pa opet proveris da li je osa paralelna, pa opet dal je poravnato sa konjicem...

Mozda bi moglo i nesto prostije, al jednostavno se ne vidi dovoljno detalja.
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

😀😀😀 nisam smeo vise slika zato sto neznam da ubacim zajedno nego svaku posebno a ti (mbole) to ne volis pa posle moras da sredujes pa mi frka da se ne naljutis pa neces da mi objasnjavas posle 😀😀.
Sto se tice konjica ima dole vodjice koje klizaju po sipci i blokiraju tako da je uvek u centru kada kliza. Glava ima navoj i dpolja i unuta i jeste tako pricvrscena na osovina sa cetiti rupe na metalni nosec, tako da se steluje pomeranjem glave sa lagerima po metalnom nosacu jer su rupe proslicane. Radi lepo i mirno iskreno nisam iskusan trebaju mi dleta ali mislim da je lepo odradjen
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:)
Nije neka mudrolija spakovati vise slika u jednu poruku, al ajd...
Nece nista da smeta ni ako je svaka u posebnoj.

Ne secam se da sam se naljutio na bilo koga zbog takvih trivijalnih stvari (kad nekome objasnis kako se nesto radi, to nije ljutnja), a cak i da jesam, to nema nikakve veze sa temom i onim o cemu se pise u njoj.

No... nazaad na temu...

kazes da glava ima navoj i spolja i unutra.
Unutra, samo na ustima, ili celom duzinom, jel suplja skroz, koliki je precnik unutra...

Ajmo ovako...
Posto bar trenutno nemas steznu glavu, vec samo klin na glavi, ja bih uradio sledece:
Uzmi neku vinklu i namesti glavu tako da je remenica pod pravim uglom u odnosu na krevet. To ce, barem ako je sve napravljeno kako treba, dovesti osovinu glave u paralelu sa krevetom. I ako ima nekog odstupanja, posto nemas futer, to nije tako kriticno.

Sad jos ostaje da podesis glavu da bude u osi sa konjicem.
Treba ti ravna sipka/letva, sta god, samo da je bas ravno, koja TACNO u centru sa obe strane ima udubljenje u koje moze da stane klin sa konjica i klin u glavi.
Postavis u strug pritegnes balgo (da se ne uvije), i sada meris rastojanje od jedne ivice kreveta do sipke/letve na strani gde je glava i na strani gde je konjic. Treba da budu jednaka. Ako nisu, to znaci da je glava smaknuta u odnosu na konjic.

Ima gomila varijanti da se to podesi, al ne znamo cime od mernog alata raspolazes, slika ima isuvise malo detalja, ne znamo sta imas od prirucnog materijala...
Ajd pocni od boljih i detaljnijih slika.. pa cemo isterati nekako...
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Salim se za slike.
Ovo za stelovanje je ok razumeo sam sve stavio sam sipku koja je obradjena na masinskom strugu fi 30 mm stegao izmedju dva trna i kada sam izmerio sublerom razlika je 3.1 mm . To cu resiti, ostaje samo da stavim nekako vinklu da vidim kako stoji glava. Hvala puno. Kada to uradim ostaje mi da kupim dleta i da vezbam. Bavim se stolarstvom relaticno dugo imam dosta posla i radim prilicno dobro ali sa strugom nikada nisam radio kupio sam ga tek onako da ga imam i safa sam se zainteresovao za njega. Nadam se da cu nauciti. Koje se drvo najbolje obradjuje i da li moze neka slika dleta da vidim kako izgledaju uglovi kako su naostreni.
Ja imam ona rucna kovana dobra ali to nisu za strug ako sam upravu
Post Reply