Page 1 of 1

Lameliranje

Posted: 06 Feb 2019 17:15
by 78L05
Pozdrav svima,
Imam osusene hrastove daske 250x30x2,5 cm.
tih 30 cm širine moram prorezati najbolje na koju širinu letvica za lijepljenje u ploče?
Koja je maksimala širina koju letvica smije imati da ne bi se krivila?
Kod lijepljenja, kako se letvice spajaju širinski, da li onako kako su bile prije prorezivanja ili drukčije?
Na što se mora paziti?
Kada se letvice poravnaju i svedu na istu debljinu i idu ljepiti, moze li se izmedu letvica stavljati samo ljepilo ili bi trebalo stavljati i drvene kekse?

Hvala

Posted: 06 Feb 2019 20:22
by Pezzo
- keks ne, moze se isfrezovati na cesalj (treci video), ali uglavnom se radi sa ravnim kantovima, ali dobro ravnim i u vinklu !
- sirine 4,5-5cm ali moze i sire.
- lepak D3.
- redjaju se naizmenicno, pogledaj ove video snimke, covek je i nacrtao (na zalost nisam mogao naci bolje objasnjeno na nasem jeziku o sirinskom spajanju, ali ako te interesuje prevod mogu ti prevesti sta kaze o detaljima koji te zanimaju):

https://www.youtube.com/watch?v=Em_VgUrUN80
https://www.youtube.com/watch?v=pg1KDmuLCd4

https://www.youtube.com/watch?v=AwAWH29-K_k&app=desktop

Posted: 06 Feb 2019 21:05
by mbole
Keksic ili mali tipl, ili bilo sta slicno, sluzi samo da ti daske ne bi bezale jedna u odnosu na drugu, to jest da zadrzis poravnatost, sto nije ni malo lako kada pocnu da klizaju po lepku, ako nemas stegu koja je bas za tu namenu.

Nemaju nikakvu ulogu u jacini spoja. Eventualno mgu cak i malkice da ga oslabe, ali je to zaista minimalno. Ono sto drzi je povrsina ivice daske koja je zalepljena.

Posted: 06 Feb 2019 22:32
by art of wood
Zar se povecanjem lepljene povrsine ne dobija cvrsci spoj?
Keksic to radi zar ne?
Zanimljivo mi to da ga malkice oslabi ,zanima me kako?
Ne tvrdim uposte da je suprotno zanimljiva tema,ja ih lepim na ravno

Posted: 07 Feb 2019 00:35
by mbole
Poveco si povrsinu ali to povecanje drzi samo keksic koji je slabiji od hrastove daske.
Povrsinu kojom su zalepljene dve hrastove daske si smanjio za koliko je poprecni presek keksica.
Pa ti je razlika, onoliko koliko je taj mali deo hrastovine jaci od keksica.
Na ukupnu povrsinu ivice daske, zanemarljivo.

Da si napravio utor i pero, ili nazubio povrsinu, stvar bi bila drugacija, tada bi povecao povrsinu lepljenja same hrastovine.

No... posto je sam lepljeni spoji direkt ravno na ravno, u sutini jaci od okolne daske (kada je zalepljeno kako treba, uvek pukne daska, nikad ne pukne na spoju), sva ta zanimacija sa perima, zubima, keksicima, tiplicima, u sustini sluzi da bi daske ostale poravnate.

Velika povrsina uvek ima smisla kod lepljenja generalno, ali drvo i lepak za njega su malo van toga, upravo zbog pomenute osobine da je tu spoj jaci od osnovnog materijala.
Naravno to ne znaci da ce zalepljena tackica drzati plocu stola :) Posto onda imas mnogo malecak spoj.

Posted: 07 Feb 2019 07:50
by BR
Prilikom lepljenja najjaci spoj je kada su vlakna drveta na oba komada paralelna, a najmanje kada su vlakna celom na celo.

Sto su povrsine finije obradjene, kod PVA lepkova sila spoja je cvrsca, posto smanjujes debljinu lepka, koji sam po sebi ne nosi previse. Za neke druge lepkove to ne vazi.

Keksici se koriste za poravnavanje panela prilikom lepljenja, kod onih koji nemaju prese ili ramove za lepljenje panela. Najmanji keksic je vise nego dovoljan za sve sto treba. A imaju prednost nad tiplovima, posto omogucavaju vecu marginu greske, sto nije mala stvar kod vecih duzina.

E sad, u zavisonsti od orijentacije godova u toj hrastovoj dasci, moguce je da je bolje resenje da ides na lamele od 2.5cm, a daske okreces za 90 stepeni. No to niko ne moze da ti kaze, dok ne vidimo dasku.

Posted: 07 Feb 2019 07:52
by art of wood
Hvala profesore😁
A kvalitet spoja se lako testira lepljenjem dva test komada ....lom mora da bude po drvetu a ne u spoju

Posted: 07 Feb 2019 10:40
by Pezzo
Ma moze i lepak da popusti... spoj moze biti ekstra ali, da li ce se kasnije na gotovom proizvodu desiti pucanje, zavisi i od nacina susenja drveta i od kvaliteta lepka.

Posted: 07 Feb 2019 10:45
by Pezzo
art of wood wrote:Hvala profesore😁
A kvalitet spoja se lako testira lepljenjem dva test komada
moze da se testira i sve izgleda ok, a u aprilu drvo se pokrene i ispuca... i onda reklamacija...

Posted: 07 Feb 2019 17:40
by art of wood
U aprilu ako se pokrene drvo nece ispucati samo u spoju...
Ako se razlepi a radjeno je na utor pero, pero ce sluziti da se ne providi kroz plocu 😂Ako je dobar spoj drvo ce uglavnom pucati na utoru jer je tu oslabljeno za debljinu pera .valjda🤔 jer ako se drvo pokrene nece ga speciti nikakav lepak ni spoj

Posted: 07 Feb 2019 19:13
by BR
Priprema, uslovi i odgovarajuci materijal su izuzetno znacajni da bi se sprecilo razlepljivanje. Pre svega odgovarajuce suvo drvo, odgovarajuca minimalna temperatura u radionici, odgovarajuca temperatura materijala, i finoca obrade povrsine.

No postoji jos jedan faktor o kome se uzasno retko razmislja. A bitan je pogotovu kod lepljenja tutkalom, mada nije nevazan ni kod PVA lepkova. A to je sto krace vreme izmedju fuinalne obrade elemenata i lepljenja.

Dovoljan je jedan sitran test. Probajte da kapnete kap vode na povrsinu kpoja je sveze obradjena, i na onu koja stoji duze vreme. Kap vode ce stajati na povrsini drveta koje nije skoro obradjeno, a razliti se po povrsini koja je sveze obradjena.

Posted: 07 Feb 2019 19:52
by daleko
Jednostavno ako počne da radi možeš ga samo ...... napraviti ponovo