Kosnice

Sve o obradi drveta
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Ne pravim sam nista kolega jos ☺. Mislim da cu se u izradu ramova odluciti na zadnjem mjestu ako uopce ikad to i odlucim. Kljucna mi je obnova pcelinjaka sto se tice drvenarije, znaci sagnjilo mi je cca 50% opreme podnice u vecoj mjeri nastavci malo manje ali sve u svemu lose. Stolaru sam do sada dao cco u do 8000 eura za opremu. Poso si pcelar, jasno ti je za pcelinjak od 100 proizvodnih kosnica i 30tak pratecih nukleusa treba dosta popratne opreme. Nisu ni stolari nama uvijek na usluzi, nekad treba neka sitnica napraviti jednostavno nece. Ja sam po prirodi prilicno samouk, inace sam elektro inzenjer po struci, vikend kuću gdje mi je pcelinjak napravio sam vise od pola vlastitim rukama. Volim majstoriju to mi je nekako u krvi i ne razmisljam puno za koliko bi majstor ozidao ili omalterisao neki zid, kad znam to sve i sam. Sa stolarijom je malo drugacije tu trebam prevazici ovaj strah od cirkulara prije svega, a ovaj posao nikad prije nisam radio. Nemam prevelike ambicije u ovome, ako ne bude islo uvijek se moze to kupiti kako kazes, kod nas stolari jedva cekaju da ti uvale polumokru dasku u obliku kosnica. Ove kontejnere sto si mi pokazao, paviljonski tip pcelarenja je dosta zastupljen u Vojvodini, siri se pomalo i na ostatak Srbije. U slavoniji takodjer, a AŽ kosnice sa ovog snimka su izvorno slovenacke. U kraju gdje ja pcelarim to je submediteransko podrucje, kontejneri jednostavno nisu popularni a ima i razloga. Kod nas su jaki vjetrovi udari bure i jos neke druge stvari koje ne idu u prilog kontejnerima. Ja sam bio nabavio originalnu bdf platformu za ugradnju 64 kosnice i na kraju prodao u staro zeljezo nije to za ovdje. Velika je prednost kad cijeli pcelinjak mozes okrenui u zeljenu stranu, pogotovo kod zimovanja a to je kod nas juzna strana. Kod kontejnea uvijek jedna strana pcelinjaka "pati" da bi drugoj bilo povoljnije. Odosmo mi u pcelarstvo sa ovom pricom...☺
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Svako podneblje nosi svoje....
To nije az kosnica nego rv..slicna lr kosnici njena osnova je 412*412 i I'ma cetri nastavka ,ako se dobro secam davno sam je pravio a poznajem i gospodina R V koji ju je smislio tih kosnica I'ma dosta po vojvodini..prikolicu je pravio moj kolega zato sam upucen u tip kosnice ,kontejner je zavrsio i stavio pcele u njega prosle godine.
User avatar
Zvone
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 01 Jan 2019 18:25
Location: Mostar

Post by Zvone »

Rodna Voja od gospodina Voje Brstine znam. Kosnica manjih nastavaka cetvrtastog oblika i specificne tehnologije pcelarenja. Vojo je inace rodom iz ovih krajeva iz Capljine.
Post Reply