Razna pitanja od drvenog

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Na spoju... tesko, to jest moras dobro da pazis, posto se tu naglo menja smer vlakana, pa se veoma lako zacepi.

Probaj nekako da ga prikrijes, odnosno da na tom mestu nemas neke izrazene neravnine. recimo da taj deo bude udubljen i "istackan" ili tako neka kerefeka.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hmmm, probaću. Sviđa mi se predlog sa prikrivanjem. Ni malo mi jednostavno nije onako lepo uklopiti kao na onim klipovima.

Našao sam lipu pre par mesecu u balvanima. Nisam hteo ni da pitam pošto je. Realno da mi režem kubik lipe imao bi sledeća 2 života da deljem. Ali teško se ovde nalazi da bi kupovao po dasku. Na oglasima je 300-400e kubik razrezane suve. Ako bi se odlučio za balvane, koliko da platim?

U udžbeniku za likovnu akademiju ne pominju divlju trešnju. Imam par dasaka. Kakva je ona za duborez?

Skoro sam menjao disk na cirkularu. Od starog bi mogao napraviti nož. Navodno je materijal odličan za to. Jel probao neko?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Divlja tresnja nije bas jednostavna. U principu najbolje resenje ti je da poslusas savet. Lipa ti je idealna za tvoj nivo. A kupiti jednu dasku lipe nije ni skupo ni problematicno
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Balsa je isto tako laka za rezbarenje, a možeš je kupiti u lajsnama i manjim daskama.
Å ta je vibraciona hoblarica?

Nož možeš napraviti ali ga moraš prekaliti, a to zna biti malo zaguljeno.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Ja se mučim i lipu da nađem, odmah hoće na veliko da uvale, a za ovu balsu prvi put čujem, a reko bi da to kod nas i ne raste. Sutra idem kod jednog "jačeg" stolara za lipu, pa ću i tu balsu da tražim. Mada matori je premazan, uvaliće mi svašta.

Vibraciona brusilica :forbannad:

Odustajem da pravim nož. Skratio si mi muke.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Balza, nije balza i nemoj da tražiš kod stolara. Oni sa njom ne rade (osim stolica za filmove - one koje pucaju po leđima/glavama :D )
Može da se nađe u Centru za vazduhoplovno modelarstvo: http://www.cvm.rs/
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Balzu imas i po vecim uradi sam centrima.
Lipu ponekad koriste proizvodjaci sobnih vrata za proizvodnju stokova i sl i posle je furniraju. Imas jednu takvu firmu u komsiluku.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Da je covek blize pa da ga odvedem u prodavnicu lipe po smesnim cenama. Ovde je ima kolko oces. Od cega bi inace pravili banje
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

maricaiivica wrote:Imas jednu takvu firmu u komsiluku.
Skrati mi muke, gde da idem?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3688
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Imas privatnu poruku.
Moja asocijacija na firmu mi nije za forum ;)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Posto verovatno neces vezbati godinama, ako ne nadjes nesto drugo, odes u najblizu radnju gde imaju lipove daske za ikone.
Nije bas dzabe, ali recimo 26X20cm debela 3cm je reda 500 din (gledas natur daske, ne one preparirane).
Po meni vise nego dovoljno za vezbu.

Balza nije za to. Jednostavno je previse mekana, i neces steci nikakav osecaj. Za tako mekano drvo, alat mora da ima ostrije rezne uglove nego za "normalno", pa opet nisi nista uradio.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Lipa 200x40x4cm=700 dinara (6e) ili 200e kubik. To majstor napamet izračunao. Dal se to poklapa neću ga proveravati, zadovoljan sam.

I hvala svima na pomoći.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Prosto je...
Na strugari niko nece da ti proda parce daske, a tebi ne treba 2 metra talpe.
Cesto se susrecem sa tim kod metala. Celik fi 20mm... moze, al mora sipka od 6 metara. A meni treba 20cm. Naplati je trostruko. Nije ni pitanje para.... Sta da radim sa 6 metara?

No ako tebi radi... super
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Dobi sam deblo dužime 140cm i prečnika 70cm od divlje kruške posečeno jesenas. Rastrugaću ga na daske 5 cm. Koliko mu treba u sušari da se osuši?

Kako se suši panj od oraha 50cm u prečniku koji bi se za kundak koristio?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kruška je sjajna. Prelijepo izgleda, lako se obrađuje i lako se kombinuje sa drugim daskama.
U sušari ostaje oko mjesec dana. Budući da je kruška u pitanju, ja bih dasku sušio u nekoj manjoj sušari.
Zašto bi sušio čitav panj?
Post Reply