Razna pitanja od drvenog

Sve o obradi drveta
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To je to. Sad lepo ocisti i naostri i gotova prica.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Mali savet.
Koji posaditi orah da je najbolji za građu?

P.S. sećam se da je BR to negde napisao, ali ne mogu naći taj post.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cini mi se u nekoj o tema u kojima smo diskutovali o Paulownii. Mozda ti pomogne da nadjes.

Ako ne, ce se snadjemo.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Eeeee, hvala. Jeste. Našao sam.
http://www.stolarskaradionica.com/forum ... d=5537&p=3

Crni orah.

Nego, jel još stojiš iza toga ili si se promenio mišljenje?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Naravno da jos uvek stojim iza toga. Uz odgovarajuci rad, koji treba da se ulozi.

Pod tim mislim na to da orah ne mozes da pustis da raste kako on hoce, pa sta ispadne. Cilj ti je da dobijes sto veca stabla, koja postizu sto vecu cenu. Stablo za pravljenje furnira je svuda po svetu nekoliko puta skuplje od stabla za daske.

Taj orah treba da se pazi, orezuje, podupire da bi dobio sto pravilnija stabla. A kada ih prodajes, ne prodajes sva, nego onoliko koliko ti treba, a na mesto onoga sto si sklonio odmah sadis nova stabla, za decu.

Okolo zasada posadis Makaluru, tj Osage orange, i trudis se da i ona raste sto pravije. Za 10-15 godina, prave cepane komade prodajes nekoj radnji kao blankove za lukove. Osage orange za tu namenu postize prilicno lepe cene.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Svaka čast.
Ako imaš još neki savet bio bih zahvalan.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Imam pitanje za mbole-ta, ako je raspoložen.

Nabavio sam neke trupčiće lipe, pa me interesuje ubrzano sušenje u mikrotalasnoj.
Rasekao bih ih na letvice 2x2cm i 7-8cm dužine.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema neke pameti.
Precizna vaga, izmeris, zapises.
Ubacis u mikrotalasnu (koliko i kako, u nastavku)
Kad MT odradi svoje, izvadis (pazljivo, vruce je), i ostavis pola sata-sat.
Izmeris ponovo (sad je laksa) zapises
Ponavljas dok tezina ne prestane da pada.
Ostavis 10-tak dana u sobi da se vlaga stabilizuje.

E sad... jedino "problematicno" je koliko ga drzati u MT.
Treba da ispari voda, ali da ne upalis dascicu.
Nisam radio sa lipom, pa da znam koliko bi trebalo.
Kreni od recimo pola minuta do minut, i gladaj kako se ponasa.
Na pocetku ce sikljati para iz nje (naravno zavisi koliko je mokra).
Pazi da ne krene da se dimi, ako krene, vadi odmah i pravo u kantu s vodom. Ume da gori iznutra (desilo mi se sa bagremom).

Ako ga drzis prekratko, jedini problem je vise ponavljanja. Ako drzis predugo, moze i da se upali. Tako da je po meni krace bolja varijanta.

Mozes da probas i sa obicnom rernom. Sistem je isti, samo sto rernu zagrejes na 80-tak stepeni i drzis jedno sat-dva (otprilike oko pola sata do sat po santimetru debljine).
Na visim temperaturama, seceri u drvetu pocinju da karamelizuju, pa drvo tamni, sto opet moze da se iskoristi. Postaje malo krto, al ume da dobije jako lepu boju u zavisnosti od drveta i temperature na kojoj ga drzis.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hvala.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Problem sa kojim mozes da se suocis je pucanje drveta, posto se ono na ovakav nacin susi jako brzo. Jedini lek je da drvo dovedes na sto manje dimenzije. Ja bih zatvarao krajeve, ali nisam siguran sa cime u mikrotalasnoj rerni.

Inace, igrao sam se sa eksperimentima drvo u rerni da se karamelizuje, i rezultati su vise nego upotrebljivi. Jedino sto sam to probao samo sa drvetom koje je vec poprilicno suvo, ispod 10% vlage.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Radio sam bas sa tako malim komadima (uglavnom grab), i ocekivao sam pucanje, ali nije ga bilo.
Bice da se susi toliko brzo, po celoj zapremini, da ne stigne da se prvo osusi spoljasnji sloj i "stegne" unutrasnjicu, pa da prsne.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Valjda vama smešno, al ja se namučih.

Image
Image
Ispod ću žicu i neka vrata da skarabudžim...

Nego, malo klima i pored toga što sam sve užlebio (dletima sam, ne baš precizno), dal da ubacim i dijagonalu?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pa gdje sad dijagonalu kad si sve vec zavrsio...
Ram sam po sebi treba biti stabilan, daske ti služe samo kao fasada. Vidim još poneko nesrećno rješenje, ali ajde.
Å ta si pravio? Ako je kokošinjac i nema neke veze što se pomalo klima (ako je pomalo). Neće trpiti veliki teret. Bar pretpostavljam da je kokošinjac. Ako je garaža trebao si bolje isplanirati :D
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Kokošinjac je. Mojih 90 i kusur kila nosi bez problema. I po krovu sam bio. Nego, malko ljulja. Al što kažeš, to mu je što mu je.

I slobodno kaži šta ti se ne sviđa.

A inače, ovo mi je prvi ovako krupan rad.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Recimo ovako: sve se radi na određen način sa razlogom, i krov i vrata i konstrukcija i podloga... Ne možeš mijenjati ili okretati po želji. Vrata si pogrešno učvrstio - pbaraće se na pogrešnu stranu. Krov je prevelik, pitanje je kako će se ponašati kada zapada veći snijeg (pitanje je i kako si ga pričvrstio). Stubove uvijek radije ukopaj u zemlju, dobićeš dodatnu čvrstinu. Ovako ti konstrukcija stoji na 4 noge a to možeš samo ako ti je konstrukcija dobro odrađena.

S druge strane, vidi se da hoćeš da radiš nešto, a to je za svaku pohvalu. A dobra je i vježba.

Mada misim da bi bolje bilo da vježbaš praveći kozliće, basamake, ograde i sl. Tu i kad pogriješiš lako je baciti što si napravio i početi iznova. Ovdje je već otišlo dosta materijala.
Post Reply