Razna pitanja od drvenog

Sve o obradi drveta
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Oštrio sam 4 dleta, 2 kuhinjska noža i nož za blanju. Å mirgle su 600, 800, 1000 i 1500. Jedno dleto i nož od blanje mi nekako nema onu oštrinu kao ovo ostalo.

Å ta to može da bude? Da nije do čelika?

Nisam uspeo da nađem kako se oštre ovalna i u V dleta za duborez. Molim za pomoć.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Okrugla ili poluokrugla letvica odgovarajuceg precnika i na nju zalepis smirglu.
Ili kamenovi koj su profilisani kao suza, okrugli...
recimo: http://www.leevalley.com/us/Wood/page.a ... 43071&ap=1


Moze biti gomila razloga zato ta dva nisu isto ostra. Tako da preko tastature... tesko
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako nisu od istog materijala neće se isto ni oštriti. Ako jesu, uporedi uglove pod kojima si oštrio. Ako ni to ne pomaže, najboljje da kreneš ispočetka, možda si negdje pogriješio, a nisi ni skontao
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hvala.

Krenuću od početka.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Napravio sam ormar (stari ormar i stočić rasturio) od iverice. Prešao sam osnovnom belom 2x valjkom (nije moglo četkom jer ostajale linije) i jedanput belom emajl lakom. Nekako kao da izbija plavo kroz ono belo.

Odmah posle toga sam napravio od čamovine policu za knjige. Jedna ruka osnovna bela četkom i jedna ruka bela emajl lak sa valjkom. Daske su bile oblanjane i ošmirglane. Međutim, posle emajl bele i valjka, daske mi bile hrapave, tj. nisu bile više onako glatke.

Jel ovo normalno da se iverica farba valjkom a drvo četkom?
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Još nisam čuo da se iverica farba
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Kitovao sam rupe od šarki. Kit beo, rupe velike, pa da se ne vidi. Budževina, al mi vrši posao i nije loše ispalo. E sad, što ti radiš A klasu a kod mene i materijal i znanje Å  klase....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sve zavisi od boje.
Uljanu mozes cetkom na sta oces, posto dugo susi pa moze da se lepo "razvlaci" i onda "legne". Nitro i vodene suse jako brzo, i mora se bas umeti sa cetkom (ja jos nisam naucio).

A sto se ne bi farbala iverica? Prekitujes osmirglas i ofarbas. Nista cudno.

Kakvom bojom si farbao te camove daske? Ako je vodena, hoce da podigne vlakna, pa se onda pre farbanja, prvo predje vlasnom krpom, kad osusi ona podigne dlacice, onda prodjes finijom smirglom samo ovlaz koliko da to pokidas. U zavisnosti od drveta, ponovis jos jednom, i tek onda farbas.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Sa uljanim.

Kitovao samo rupe i gde je oštećeno. Nisam ih ni šmirglao, tj. samo jednu dasku celu i gde sam kitovao. Farbao preko laka i isto mi prekrilo kao i strane gde ga nema.

Sa istom farbom i čamove daske. Taman da potrošim ono što mi ostalo.

Mnogo lepše prima čamovina farbu. Ko što rekoh, posle četke bilo sve glatko, ali sa valjkom nisam zadovoljan.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Ako može mala pomoć.

Skoro sam počeo da da deljem drvo, tj. pokušavam da uradim nešto što bi neko nazvao duborezom. Još prikupljam alat i da ne bi uništavao orah, vežbam se na čamovini.

I dobih ponudu da uradim ram za ikonu. Valjda su prepoznali potencijal :D

Naravno neće to skoro, ali me nešto interesuje.

Radio bih letvu po letvu i posle ih spojio. Da li bi valjalo da se spaja pod 90 stepeni, a pošto nemam glodalicu da izvučem onaj zub gde bi legla ikona da zalepim iza letve manje širine i dužine.

Recimo strane rama budu kraće a letve iza budu duže da preklope lepljene spojeve. Trebalo bi da bude jače i rešim falc.

Može li to tako ili da sečem pod 45 stepeni, napravim ram pa ga onda deljem?
User avatar
nlazovic
Majstor majstora
Posts: 577
Joined: 22 Jan 2013 16:03
Location: Beograd, Blok 45

Post by nlazovic »

Imaš i gotove već pripremljene daske da kupiš. Kucaj "daske za ikone" ne netu pa vidi. Tu ćeš videti i kako se spajaju. Svakako, neki minimum alata ti je potreban ako želiš sam sve da uradiš.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hvala za link, ali ja nebi deljao ikonu nego samo ram.

A i hoću da ja sve napravim, ili neću ni raditi.
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Postoji jedna stara poslovica koja kaze: bez alata nema zanata :)
Falceve mozes da napravis i na cirkularu (ukoliko ga imas) pa posle doteras smirglom.
Leljenje dve daske vuce sa sobom nekoliko problema, lepak je pozeljno da malo iscuri izmedu spojeva da bi na kraju dobio savrsen izgled s druge strane slepiti dve daske idealno nije bas najjednostavnje no opet to mozes resiti rucnim rendetom a lepak koji ce da iscuri u falcu njega mozes obrisati vlaznom krpom no na kraju ugao nece biti idealan (ostace malkice zaboljeno).
Spajanje po meni najlepse pod 45 stepeni i postoji dosta nacina kako to mozes da uradis no necu davati predlog posto pojma nemam kojim alatom raspolazes :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Camovina ti nije za vezbanje duboreza. Isuvise je neravnomerna (prevelika razlika u tvrdoci izmedju letnjeg i zimskog dela goda).
Uzmi lipu za vezbanje. Ili bukvu, tvrda je i voli da se zacepi ali je prilicno ravnomerna.

Zub to jest falc moze da se uradi odgovarajucom blanjom. Nesto ovakvo:
http://www.wobyhaus.co.rs/dleta-i-renda ... -sims-27mm

Mada generalno nista nece skoditi ako naknadno zalepis letvice. Samo povedi racuna o spoljasnjoj ibvici tog spoja. Biraj lepak koji ce se uklopiti bojom (titebond 2 i 3 ili tutkalo su prilicno tamni), letvice kojima se uklapa tekstura sa samim ramom. Idealno, seces letvice i front iz istog komada, to jest raseces deblju letvu na dve (obelezis kako su stajale), jednu suzis i zalepis isto kako su bile. Tako ce se najmanje primecivati prelaz. Mozes malo i da zakosis od spoja prema nazad tu ivicu.

Spoj pod 90 je previse primetan, vlakna se bas "sudaraju". Zato se i radi pod 45. Da bi imao dovoljnu povrsinu za lepljenje mozes nesto ovako:
https://www.youtube.com/watch?v=FKjs-z-x1Dc
ili
https://www.youtube.com/watch?v=CyD2EY5HnuY

Naravno prvo vezbas na otpacima :)


Licno, prvo bih napravio ram, pa tek onda radio duborez. Dva su razloga:
1. duborez na samom spoju nema sanse da precizno uklopis ako naknadno spajas.
2. zamisli da odradis kompletan duborez, sve skockas i onda se zeznes pri sastavljanju (pu pu pu...). Ode do dajavola gomila rada. Ovako, ako si se zeznu pri spajanju, bacis samo materijal.

EDIT
Da bi idealno poravnao letvice pri lepljenju (uskoci kole u medjuvremenu), postavis ih kako treba, sa zadnje strane izbusis za dva tipla po dascici (slepa rupa ne probijas ka napred, i u prednju ides jako plitko). Ta dva tipla ce drzati letvice na mestu, posto kad namazes lepak klizaju na sve strane.
Mozes i da ukucas dva mala eksercica, umesto tipla stavis cackalicu (okrugle su tacno za burgiju 2.5mm).... varijanti puno... bitno je samo da imas nesto sto ce da fiksira dve letve da se ne mrdaju prilikom lepljenja.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hvala. Pa da. Sve ima i logike.

A kako na spoju ide duborez? Smeta li spoj i lepak kad se delje?

A od električnog alata imam ručni cirkular za koji sam napravio sto, ubodnu testeru, 2 bušilice, brusilicu, blanju i vibracionu hoblericu. I sve to u pomoćnom objektu u 15 kvadrata.
Napravio do sada ormare, krevet, police, sanduke... Ništa nije specijalno, ali sve mi u funkciji i zadovoljan sam. S obzirom da sam okružen sa ljudima koji ne znaju kriv ekser da isprave ja ispadam veliki majstor :D

I ne ljutite se na mene što pitam nešto i glupo, mnogo mi šta nije jasno.
Post Reply