Razna pitanja od drvenog

Sve o obradi drveta
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Razna pitanja od drvenog

Post by drveni »

Oprostite mi što ovako otvaram temu, ali imao bih više različitih pitanja, a da nebi otvarao za svako pitanje novu temu, ovako mi deluje najprikladnije.

Takođe neću insistirati na odgovorima, nego ću biti zahvalan na svakom odgovoru i savetu.

Odsekao sam pre 3 godine kiselo drvo i dobio balvan dužine 2.8m dužine i oko 40cm u prečniku. Ostavio sam ga ispod koša da ne kisne i sad bi ga rezao u strugari, pa me interesuje vaše mišljenje.

Meni trebaju od njega daske 2 ili 2.5 cm od kojih bi se zabavljao praveći police ili šta god, ali svi mi savetuju da ga režem na 5 cm pa posle obrađujem.

Kako da ga razrežem?

Takođe bi trebao uskoro i jedan orah da oborim, pa zajedno bi ih nosio u strugaru.

Da li i njega da režem na 5cm?

I ako neko može da objasni zašto svi savetuju tih 5cm a treba mi pola od toga?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Svi savjetuju da režeš na 5cm jer se daska krivi, baca, uvija i sl prilikom sušenja. TJ, ukoliko se ne izreže, ne složi i ne osuši kako treba. Ja bih ti preporučio da režeš dasku na 3 cm, tako da ti poslije obrade ostane oko 2-2,5 sm debljine. Å ta god da joj uradiš daska će se pomalo "baciti" i jedan dio ćeš izgubiti pa se zbog toga reže na 3cm. Ako je odrežeš na 5cm, a nemaš jaku brentu imaćeš puno otpada.
Å to se tiče rezanja- savjetujem ti što manju pilanu, jer će oni dasku izrezati kako god da hoćeš. Takođe ti savjetujem da je izrežeš radijalno, pošto je tako najstabilnija. Jest da ima najviše otpada, ali će proći vremena dok ne naučiš kako da ukomponuješ "samicu" da ne diše pretjerano.
Å to se tiče sušenja, zavisi od daske. Bukva, hrast, jela, smrča, bor i tršešnja su česte daske i njih nosiš u što veću sušaru. Manje popularne daske nosiš u manju.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Puno hvala.
Tako ću i da uradim. Na 3cm pa kako bude. I onako ne pravim remek dela, a neće ni inspekcija da ih pregleda...

Drugar orezivao lipu i ima otoka i 10cm debelih. Ima li smisla da od njih pravim neke daščice i sušim ih u mikrotalasnoj (pročitao sam negde da jedan član tako radi)? Vežbao bih se malo u duborezu. U udžbeniku za primenjenu umetnost piše da je lipa dobra za duborez. Ja je do sada nikad u rukama nisam držao.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Lipa se brzo suši. Ako je srežeš na 2,5 cm - pogotovo manje komade, za koji mjesec će biti spremna za rezbarenje.

Samo se pravilno složi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Od necega sto je 10cm debelo, ne mozes dobiti dobru dasku siru od 4cm.
Srce moras da izbacis, tako da srednja daska moze da bude max dva komada od po recimo 4.
Ako je srednja debela 2cm, prva sledeca, koja bi bila vec tangencijalni rez (los), bi bila max 8cm (kako se suzava krug). Racunaj i da imas kore, beljike... daklem jedno 7.

Inace grane imaju drugaciju strukturu od stabla. Tako da se generalno ne koriste, bez obzidra koliko su debele.

No to ne znaci da ne mozes da probas i da se ucis i igras na njima. Bolje na tome, nego na parcetu tikovine koje si debelo platio :)

Eh da...
Obavezno, ali obavezno zamazi krajeve dasaka ili trupca koji odseces sto pre nakon sece. Kod nekih vrsta bukvalno se radi o minutima.
Inace, daska puca na krajevima.
malo obicnog stolarskog lepka blago razredjenog sa vodom, ili bilo kakva farba, odradice posao.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Hvala na odgovorima.

Probaću ovo sa lipom. Ne košta ništa, a mogu se zabaviti.

Nego ovo sa mazanjem krajeva, imam osnovnu belu, tutkalo i sandolin sa voskom. Može li nešto od ta tri završiti posao kad izrežem daske da ih omažem?

Taj običan stolarski lepak je tutkalo ili nešto specijalno da uvek budete bolji od nas hobista?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I ja sam hobi majstor :)

Tutkalo je kozni lepak koji se kuva pre upotrebe. Sumnjam da na njega mislis.

Znam da gomila njih obican beli stolarski PVA lepak (polivinil acetat), zove tutkalo, iako on to nije.
Drvofix sto bi rekli, i uopste sve ono sto po radnjama kupujes kao "beli" (ili zuti) lepak za drvo. Pa bio on titebond ili carlep.

Sadolin nije za to. Treba ti nesto sto ce spreciti prolaz vlage, a sadolin upravo njoj dozvoljava da prolazi.
Osnovna... zavisi koja. Nisu sve iste.
Uljana boja ili vodena isto tako radi dobro. Potrebno je da bude i elasticna, to jest da ne prska kako se drvo skuplja.

Trik je u tome da zacepis krajeve, posto inace daska tuda gubi vlagu daleko brze nego na povrsini. Posto se krajevi skupe vise nego ostatak, nesto mora da pukne.
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Jutros sneg, bljuzgavica, sačuvaj Bože... nikad manje prodavaca.
Ali nađem dleto sa žigom dve trešnje. Vidim da je oštreno, ima neki prelaz ukoso. Deluje da je tocilom ili brusilicom sa polirkom oštreno, u glavnom mašinski.

Da li može materijal promeniti svojstvo zbog temperature ako je mašinski oštreno?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Može, ali samo pri vrhu do tačke u kojoj je raskaljeno. Inače, dlijeto je Kirschen (Two cherries) i sjajno je za rad. Nadam se da si ga kupio. Kod nas možeš naći i austrijski Stubai - oni su mi za klasu bolji - mada jesu i duplo skuplji.

Čime oštriš dlijeta?
User avatar
BojanPN
Majstor stolar
Posts: 466
Joined: 05 Jun 2017 09:57
Location: Paracin
Contact:

Post by BojanPN »

Koliko si platio to dleto ? Cujem da je buvljak odlican kod vas i da je svakog 15. u mesecu ?
drveni wrote:Jutros sneg, bljuzgavica, sačuvaj Bože... nikad manje prodavaca.
Ali nađem dleto sa žigom dve trešnje. Vidim da je oštreno, ima neki prelaz ukoso. Deluje da je tocilom ili brusilicom sa polirkom oštreno, u glavnom mašinski.

Da li može materijal promeniti svojstvo zbog temperature ako je mašinski oštreno?
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Platio 200 dinara. Ne da Ciga za manje, neće da se cenka, nema danas konkurencije... I da svakog 15-tog. Ako je vreme lepo, onda od igle pa možda baš ne do lokomotive, ali blizu.

Slabo sam i radio sa njima. Tek sad kapiram da je sve "ručno" mnogo preciznije od onog mašinskog, bar za mene.

Oštriću ovako kako ste vi savetovali sa vodenim šmirglama.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Naoštri i vidi koliko brzo se tupi. Ako je prebrzo oštrica je raskaljena. Ne moraš se sekirati oko toga, jednostavno nastavi koristiti dlijeto dok ne dođeš do tvrđeg dlijeta.
Ne udaraj ga metalnim čekićem, napravi sebi drveni
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidi... grubo oblikovanje, to jest dovodjenje geometrije u red, moze da se odradi i na tocilu.

Ali...
Ne tako da stisnes koliko mozes ne bi li sto pre skinuo sto vise. Polako, sa malim pritiskom i redovnim hladjenjem.
Ne sa bilo kakvim kamenom. Treba ti grub kamen (tipa 40), pozeljno beli aluminijum oksid. Takav kamen se za razliku od sivih koji su najcesce silicijum karbid sa tvrdim vezivom, trosi relativno brzo, ali zato stalno izbacuje nova ostra zrna i daleko manje greje.

Samu ivicu (pricam o delovima milimetra), koja se i tada pregrejala ces ionako skinuti ostrenjem rukom. Jedostavno nije moguce ne pregrejati je. Bitno je da ga ne pregrejes preduboko, pa da nakon ostrenja rukom ostane deo koji je izgubio tvrdocu.

Naravno, sporo tocilo sa vodom i sablonom (tipa tormek) bi bilo idealno za posao formiranja, ali...
Tormek kosta ipak malo previse.
Kineske varijatne... moze, al pod uslovom da ga ozbiljno preradis i promenis kamen . Nesto ovakvo: http://www.stolarskaradionica.com/forum ... hp?id=6962
User avatar
drveni
Precizni šegrt
Posts: 79
Joined: 12 Dec 2018 17:05
Location: Smed. Palanka

Post by drveni »

Realno, nema šansi da ja napravim takvu mašinu. Držaću se šmirgli, pa polako.

Već čekić umem.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nije preterana nauka. Naravno zahteva da imas pristup strugu za metal.
U sustini se menja osovina, i umesto kilavih plasticnih kliznih caura stavljaju lezajevi, za koje se prave nosaci i lepe epoksidom za kuciste.
Ostalo: lavirinti za zastitu lezajeva, siroke meke paknice... je opciono ali pozeljno. I takodje nije neka mudrost napraviti ga na strugu.

Sad... koliko bi to kostalo da ti neki strugar napravi, zaista ne znam. Zez je sto ne moze da se radi po merama, vec mora da se "pakuje" i prilagodjava konkretnom kinezu.
Post Reply