Vrata s uklada - pomoc

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Vrata s uklada - pomoc

Post by 78L05 »

Pozdrav,

nabavio sam preko interneta ovakav komplet glodala:

https://www.amazon.co.uk/dp/B079PQY8T9/ ... 11_TE_item

ono sto me sada muci je da nikako ne mogu na probnim komadicima postici da mu stranice ramova udu jedna u drugu. Pocinjem misliti da glodala nisu dobra, je li to moguce?
Odnosno, da profil i kontra-profil nisu kompatibilni.
Imate li nekakav savjet ili je mozda ocito da negdje grijesim?
Radim tako da prvo glodam kontraprofil. To cinim tako da vrh glodala poravnam sa vrhom rama. Nakon toga, stavljam glodalo za profil, poravnam ravni dio koji reze sa dijelom koji je ostao na prvom radu i ne idu jedan u drugi pa ne idu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uslikaj iz profila komade koje si obradio, po mogucstvu prinete jedan drugom.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Prije nego objavim slike (dok dođem do aparata):
Prvo radim kontraprofil. Dakle kratke stranice koje izvana nemaju ukras. Glodalo postavim tako da se vrh poravna sa vrhom rama.
Potom stavim profilno glodalo, to je ono koje izvana na ramu još ostavlja ukras. Njegov dio koji ravno siječe poravnam sa izbočinom na gornjem ramu.
I to je to. Igrao sam se "gore - dolje" sa glodalima, tj. visinski ih podešavao, ali bez uspjeha da se to sastavi kako treba. Koristim 21 mm debelu dasku od smreke.
User avatar
78L05
Majstor početnik
Posts: 115
Joined: 02 Apr 2013 13:28
Location: Virovitica

Post by 78L05 »

Image

Evo to je slučaj, jednostavno ovi kosi dijelovi profila i kontraprofila neće jedan u drugog i neće.
Last edited by 78L05 on 13 Jul 2018 11:56, edited 1 time in total.
User avatar
top10
Šegrt
Posts: 37
Joined: 18 Oct 2010 17:52
Location: Hrvatska-ST

Post by top10 »

Bok, Mislim da i sam znaš odgovor iz prvog napisa " ....da profil i kontra-profil nisu kompatibilni...". Jednostavno dimenzije samih reznih pločica jednog i drugog glodala nisu iste (utor/pero zorno to prikazuju) odnosno kompatibilne. Zajeb u isporuci ili čak proizvodnji glodala. Osobno mislim da sa glodalima nebi trebalo kalkulirati po pitanju brenda cmt, freud, festo i sl. ostalo treba zaboraviti. Sretno...
Tko spava, nije budan!
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Upravo tako, sve te kombinacije dva glodala se kupuju samo kod proizvodjaca prvog reda. Sve ostalo ne radi kako treba, i na kraju kosta vise nego kada se odmah nabavi dobro glodalo.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ta glodala su predvidjena za stelovanje, vjerojatno si u kompletu dobio i sajbne u različitim debljinama koje služe za povećanje razmaka.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

top10 wrote:Mislim ....da profil i kontra-profil nisu kompatibilni...".
i meni izgleda da je kontraprofil za drugi profil, verovatno greskom spakovano neupareno.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Bice da Sasa gadja u srz problema👍
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Ma jok, glodala za rucni frezer nemaju nikakve sajmne. Ustvari jedina glodala za stacionarni frezer sa tim prstenovima koji se ubacuju izmedju glodala
Od 0,25 mm I slicno su nekada davno pravili u subotici. Kako sam ih lepo bacio kroz prozor.... ko da je juce bilo
Sto se tice kolege i njegovog problema.... meni sve cini da je hteo ustedeti na glodalima. Uglavnom se tako zavrsi ( kanta, prozor, igracka za decu....)
Post Reply