Jacina spojeva i lepkova na

Sve o obradi drveta
Post Reply
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Jacina spojeva i lepkova na

Post by BR »

Da ne trujemo vise druge teme, otvaram novu.

Pominjali smo test razlicitih spojeva iz FWW. Test je objavljen u broju # 203.

Relativno skoro, na netu se pojavio video blesavog rusa, koji je probao nekoliko spojeva, sa rezultatima koji su bili prilicno slicni onima iz FWW.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Kg9TKJaMxbw[/youtube]

Ono sto je zanimljivo je sto je i kod rusa Festool Domino prosao relativno losije od drugih spojeva. U sustini, zna se i zbog cega, no o tom potom.

MaricaIvica i moja malenkost se spremamo za slican test lepkova, tako da mislim da je zanimljivo da nastavimo diskusiju.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne razumijem ruski, ali sve i jedan spoj je izdržao. Drvo je to koje je puklo. Ili griješim?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako pogledas ovu zadnju sliku, moj utisak je da je na Dominu popustio lepak. Ostecenja na drvetu postoje, ali uglavnom u taci u kojoj je bio oslonac, a domino se izvukao. Sve ostalo je drvo.

No i to drvo je popustilo pod raznim slilama, u zavisnosti od konstrukcije spoja. Najvise je izdrzao Mortize, 37 kg, doveli su drugi, sa 32. Jedino sto je dovele malo folirao, da je tako napravio Mortize, izdrzao bi jos vise.

Keksi su koliko mi se cini 27, 24, za dvostriuki i jednostruki, i domino 20 kg.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nema preterano logike da domino pusti toliko rano.
On je u sustini plivajuci cep to jest mortice (nebitno je dal ga radis namenskom masinicom ili na starinski nacin).
Posto drvo treba da pusti pre lepka, nebitno je dal je spoj lepljen samo sa jedne strane ili sa obe.

Jedino sto mi pada napamet je lose lepljenje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

FWW je dobijao takodje lose rezultate sa Dominom, a isto je bilo i na nekim ponovljenim testovima. I svaki put ljudi reaguju kao ti, sto je potpuno normalno.

Treba ponoviti testove sa nekoliko razlicitih konstrukcija plivajuceg tenona, pa izvesti zakljucke.

Prvi problem sa dominiom je da je prilicno uzak, pa lose prenosi momenat. Da je to tacno, trebalobi da spoj sa dva domina u coskovima bude drasticno jaci. Treba probati.

Drugi problem je sto kada podesis odgovarajucu sirinu na masini, sam domino ima krajeve koji su kraci za milimetar. Prakticno je jos suzen za celu sirinu, koja nista ne drzi. Ne znam koliko tacno, nisam probao.

Sledeci problem moze da bude sa zljebovima za lepak na dominu, posto time smanjujes povrsinu za lepljenje. Odokativno skines 25%

Po diskusiji na SMC-u, jos jedan problem je sto je domino generalno prilicno labav u rupi. Takodje nisam probao, nemam domino. Ako je to tacno, onda domino visi na lepku, sa velikim tolerancijama.

Recimo, domino 30x5 40, ako je tacno ovo gore o smanjenju povrsine i zljebovima, i podesen na labaviji spoj, umesto drzanja na jednoj strani sa 30x20, ima povrsinu koja drzi lepak od (30-5 za odbijanje coskova, - 25% povrsine za zljebove) nekih 18x20. Priznaces da je malo.

Kao sto rekogh, nemam Domino, al me je jedno vreme svrbeo. No onda sam video komentare Boba Porcara na preciznost same masine i ove testove jacine spoja, pa me svrab prosao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam mislio toliko konkretno na domino, vec uopsteno na plivajuci cep.

Sad... zlebovi nemaju smisla na labavijem spoju. Njima je svrha da bolje rasporede lepak, ali zahtevaju tesan spoj, to jest da ih pri ubacivanju daska dobrim delom "zgnjeci" (ili da se oni "urezu" u dasku, zavisi sta je tvrdje). Potpuno isto kao kod tiplova. U sustini oni bi trebali da povecaju povrsinu spoja a ne da je smanje.

Opet, domino cepovi bi trebalo da su presuseni (ko keks), pa da bubre kada se namazu lepkom i ostvare upravo takav tesan spoj. Prisecam se par klipova gde su korisceni, i cini mi se da su ih nabijali cekicem. To ne radis na labavom spoju.

Milimetar sa svake strane cepa je glupost. Fakat da na tom delu spoja lepak ne drzi posebno (ceono na godove), ali daje cisto mehanicku cvrstocu, i dodaje povrsinu na boku koja stvaro drzi.

Domino jeste relativno uzan, ali i cep koji je rus pravio nije nista siri, pa bi to trebalo da ih izjednaci.

Tako da mi zbog toga nisu jasni rezultati.

E sad, ko sto kazes, ni ja nemam domino pa da znam sta se tacno desava sa rupom, al ako spojis sve ovo sto si napisao, odatle dolazi i slab spoj. Samo je pitanje dal to stvarno treba da bude tako, ili je masinica lose podesena, keksici nisu kako treba...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:Samo je pitanje dal to stvarno treba da bude tako, ili je masinica lose podesena, keksici nisu kako treba...
To sam i ja mislio, pa bna pocetku, kada se pojavio, zanemario FWW test. Ali kada sam nasao potbvrdu iz dva nezavisna izbvora, sa identicnim rezultatima, vise nisam siguran da je problem u greskama. Trebalo bi da svi grese potpuno jednako, pa da dobiju identicne rezultate, sto je sumnjivo. Tako da sve vise sumnjam da je problem u Dominu.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Nemam Domino ali on pravi isti spoj kao oscilatorna busilica i ceparica za stolice koje imam, tako da sam sumnjicav prema rezultatima ovog testa.

Jedino sto mi pada na pamet da moze napraviti problem u obliku rupe koju pravi Domino je kretanje glodala koje se ne krece kompletno lijevo-desno vec samo vrh glodala ide lijevo-desno a drugi kraj glodala je nepomican.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Kada imas presusene keksice, dal su domino ili lamelo nije vazno, bitno je da mazes sve povrsine lepkom. Ja sam probavao pre nekoliko godina sa lamelom i razlika izmedju mazanja samo rupe i rupe i keksa je ocigledna, bez merenja, cak i na univeru. Domino nisam imao prilike da probam.
Keksic trazi mnogo vode da upije u sebe. Ako si namazao samo rupu a onda ubacujuci keksic dobar deo lepka pogurao dublje u rupu, mnogo malo ga je ostalo za keks i sam spoj.
Mislim da se i u tome krije los rezultat kod rusa. Rezultat je trebao biti slican onom spoju izveden na klasican nacin. Pride, zasto je kod njega mazao obe povrsine a kod domina samo jednu?
Post Reply