Bašta od dasaka – čime obraditi?

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Danka
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 15 Sep 2017 14:06
Location: Lazarevac

Bašta od dasaka – čime obraditi?

Post by Danka »

Poštovani, imam jedno pitanje. Naime, planiram da pravim baštu od uzdignutih leja od dasaka. Ovako nekako bi izgledalo na kraju, samo duže: http://www.howtobuildahouseblog.com/wp- ... n-Beds.jpg

Pošto sam u tim stvarima početnik i malo toga znam, nisam sigurna kakve daske je najbolje izabrati i čime ih obraditi i ofarbati, a da se posle nekog vremena ne izvitopere. Stajale bi na suncu, kiši, vetru, snegu, u dodiru sa zemljom koja se stalno kvasi – dakle, imale bi sve moguće nepovoljne uslove. Želela bih da obradim daske nečim što je ekološko, neotrovno i nema negativne posledice za biljke koje ću saditi, a da mi traju bar 5-6 godina.

Imate li neke predloge, iskustva, savete? Hvala unapred svima! :)
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Obicna camovina premazana lanenim uljem traje cetvrtu godinu u veoma slicnim uslovima (2*2 metra ogradjeno za kompost). Jeste se malo izvitoperila ali to izgleda sasvim korektno.
Drvo sa vise smole, npr crni bor, bi trajalo duze, hrast jos duze a termo tretirano drvo jos...
Vazno je da bude odignuto od zemlje (kao na slici) i da ima sto manje mesta gde ce se voda zadrzavati.
I kada bude propadalo, moguce je dasku po dasku promeniti, bez rusenja cele baste.
Post Reply