Razmak izmedju stega pri širinskom spajanju drveta

Sve o obradi drveta
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Razmak izmedju stega pri širinskom spajanju drveta

Post by geronimo »

Imam 5 stega za poprečno spajanje koje se prilično oslanjaju na nacrte sa ovog foruma.
Treba da napravim stolarsku tezgu.
Da li je dovoljno 5 stega za tezgu od 2 metra, tj da li je razmak od 45 do 50 cm preveliki.
Tezgu bih pravio od suve, parene bukve od 5 ili nešto malo više cm.

Ako nije, koji je razmak u redu da nemam rizik kad lepim plotne stolova...


Unapred zahvalan!
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Mislim da ti je taj razmam sasvim dovoljan. Naravno pod uslovom da su ti daske tacno obradjene da kada ih sravis jednu pored druge ne svetli. Tehnika ti je da procenis koliko lepka da stavis da bi dobio cvrst spoj. I naravno povrsine koje lepis nikako ne smeju da budu idealno glatke bole i da izgrebes sa necim plitko da odvoris vlakna pa onda naneses lepak i stezes
User avatar
Kole-Stolar
Majstor majstora
Posts: 695
Joined: 12 Jun 2012 14:02
Location: Backi Petrovac

Post by Kole-Stolar »

Demantujem ovo da ne treba da budu glatke.
U slucaju da izgrebe i posle slepi ostane izmedu deblji sloj lepka a to ne valja :)
I jos ako se to posle brusi propusta kroz diht ili bilo sta posle ce se spojevi videti.

5 stega je dovoljno na tu duzinu.
Pre nego budes lepio plocu ako nemas iskustva prvo probaj na nekim otpadnim komadima a lepka treba da bude tolko da kad stegnes malo iscuri napolje tek tolko da pokriva spoj i posle nekog vremena (2-3 sata) visak koji je iscurio se ostruga dletom a to se radi zbog toga ako negde ima bilo kakva i najsitnija neravnina da ostane popunjena i posle se i nevidi gde je lepljeni spoj :)
Sve je moguce, za nemoguce treba malo vise vremena !
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

45cm je preveliki razmak. Sa tom debljinom talpi, 30 cm bi bilo na gornjoj granici, ako hoces da dobijes kvalitetan spoj. Generalno, ako se racuna postiraqnje pritiska, optimalo bio bilo i pola od toga.

I da, sto je spoj odradjen bolje, sa manjim tolerancijama, a dodine povrsine finije finisirane, to ce sile kooje spoj moze da podnese da budu vece. Dakle nista od grebanja, i namernog hrapavljenja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Broj stega ti zavisi od kvaliteta spoja, tj od toga koliko dobro su daske obrađene. Doduše, na ploču dubine 5 cm moraš imati stege koje će je pritisnuti čitavom dubinom, pa ako ih nemaš ploču moraš stezati i sa gornje i sa donje strane.
Najbolje ti je redati stege tako da ti sa obe strane iscuri otprilike ista količina ljepila. Budući da to baš i nije precizan odgovor, preporučio bih ti da posudiš još 5-6 stega i sve ih postaviš. Od viška glava ne boli.

Mislim da je Nemanja mislio reći da je bolje otvoriti pore na dasci kako bi se ljepilo bolje uhvatilo. To možeš postići tako da dasku prešmirglaš sa 120-kom.

BR - sad će te Mbole galamiti jer si dodao dvije poruke zaredom :D
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Hvala puno svima!
Izgleda da je najbolje da napravim jopar komada ili da dodam tri dugačke ručne.
Iyvežbaću se na nekim daskama za sečenje :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koje dve poruke? :)

Dodirne povrsine prilikom lepljenja samo nevalja da budu "ulizane", ne znam kako bolje da prevedem englesko "burnished".
Recimo da si uzeo istrosenu finu smirglu i debelo pritiskao njome, ili trljao dve daske jednu o drugu "na suvo".

Sve sto je obradjeno u iole normalnim granicama, tipa onblanjano (bilo rukom bilon aabrihteru), proslo kroz diht, osmirglno do recimo 180 (ali ne sa istrosenom smirglom), su otprilike idealne povrsine.

Sto se tice manjka stega... par letvi i blokova, par debljih srafova i po dva klina...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Slepi to pu lepkom i nemoj da brigas za broj stega 😎
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Postujem vase misljenje mozda se nisam lepo izrazio nisam ni ja mislio da bude preterano izgrbano vec bas to sto ste i vi rekli otvoriti pore ipak bolje hvata. Ja takle spojeve lepim tako sto obradjenu i pripremljenu dasku na stanama koje lepum predjem smirglom granulacije 80 i tako ogrubim povrsinu obavezno pre nanosenja lepka izduvam kompresorom da ne ostane sitne prasine pa lepim. A i dalje sam misljenja da pet stega dobro rasporedjenih tj jednako na tacno obradjene daske je sasvim dovoljno. Kojim ces lepkom lepiti? Preporucujem kleberitov ili momentov d3
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Zasto mu preporucujes bas D3?
User avatar
nemanjas
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 26 Oct 2016 20:22
Location: srbija -sopot

Post by nemanjas »

Vodootporan je ne kazem da ce sto stajati napolju ali bolje zeka bude d3 za svaki slucaj
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Kada se lepi PVA lepkovima, najaqci spoj se ostvaruje kada je zazor izmedju dve povrsine na nivou 2-5 stotih delova milimetara. To zahteva prilicno glatku povrsinu i na jednoj i na drugoj strani. Smirgla P80 ima velicinu zrna od 200 mikrona, i cak i da su tragovi samo pola precnika zrna, umesto optimalnih zazora dobijaju se zazori koji su 2-5 puta veci od optimalnih. Savremeni PVA lepkovi ce to podneti, no to nije optimalna upotreba lepka. O drugim stvarima da ne pricam, spoj dobro pripremljenih povrsina je maltene nevidljiv, a da ne pominjemo sve drugo, tipa abrihter, ili platne za lepljenje na cirkularu, kod kojih se spoj vidi iz aviona.

Sto se pritiska tice, opet kod PVA lepkova, pritisak se siri pod uglom od 45 stepeni levo i desno od tacke u kojoj je nanesen. Za 5 cm talpu, debljine 5 cm, znaci da je optimalno pritisnuta zona 5cm levo, i 5 cm desno od stege. Za uzu lamelu, recimo 2.5 cm, stege treba da budu na 5cm. Idealni uslovi za lepljenje se obezbedjuju kada je pritisak ravnomeran, a ne preterano jak, i to se ne postize sa malo stga koje puno stezu, nego velikim brojem stega koje daju dovoljan, i ne preteran pritisak. P

ritisnuta zona sa jedne strane je jednaka dva puta siini lamele, sto je i optimalno rastojanje za postavljanje stege. Naravno, sto je lamela uza, to broj stega mora da bude veci, ali i sila na njima manja, posto je i povrsina na kojoj deluje pojedinacna stega manja.

E sad, PU lepkovi ne zahtevaju ni taj nivo pripreme, niti broj stega. Pritisak na stegama moze da bude znatno manji. On prilikom lepljenja ekspandira, i popunjava supljine. No, meni se PU lepak, osim za neke specificne namene kada je skoro pa nezaobilazan ne svidja. Takodje, postize i maje cvrstoce spoja, ali je to u ovom slucaju irelevantna kategorija, posto su povrsine ogromne.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

PU sa moje tacke gledista ima dva glavna problema:
1. mnogo je bre musav, i jako tesko se cisti
2. kad ga jednom otvoris, vek mu je jako kratak, tako da uvek bacim bar pola pakovanja, a nije bas ni jeftin.
User avatar
geronimo
Samostalni majstor
Posts: 168
Joined: 03 Jul 2014 22:34
Location: Ivanjica

Post by geronimo »

Imam kleberitov pur 501, titebond III ultimate i onaj klasičan žuti stolarski Titebond 50.
Najradije bih potrošio kleberit pur za stolarsku tezgu jer nemam neku definisanu namenu za njega. Sa druge strane, titebond 50 mi je verovatno sigurnija opcija na koju sam više navikao.

Za stočić koji treba da napravim drugu za dnevnu sobu ću verovatno ići titebond III ultimate. Na njega sam se baš navikao i mislim da super hvata i pri manjim i pri većim pritiscima.
Last edited by geronimo on 21 Apr 2017 15:08, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

mbole wrote:PU sa moje tacke gledista ima dva glavna problema:
1. mnogo je bre musav, i jako tesko se cisti
2. kad ga jednom otvoris, vek mu je jako kratak, tako da uvek bacim bar pola pakovanja, a nije bas ni jeftin.
1. Apsolutno se slazem. A nervira me i ciscenje onoga sto je naknado izaslo iz spoja.
2. Pokvari se on i kada se ne otvori.. Prakticno, kupis kada imas nesto da radis, i tacno u toj kolicini.
Post Reply