Zatvaranje terase - projektiranje

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

IvanR wrote:Jesi razmišljao o tome da napraviš ram od drveta, podeliš na 6 (ili koliko već treba) delova u koje staviš staklo? Od toga jedan deo može da bude pravi prozor, koji može da se otvori.

Imao sam ranije zastakljenu terasu sličnu ovom tvom nacrtu, stakla su bila 2mx2m i niti je bilo praktično, a na kraju su i popucala, pa sam poskidao to i zazidao :D

Jesi li planirao obično staklo ili vakum staklo?
ovaj cetvrtasti dio sam htio staviti fixnu staklenu stijenu, jer je jeftinije, a u trokut iznad (onaj dio koji ide ispod kosine krova), sam htio staviti 1 ili 2 veca prozora (klasicnog oblika, u trokutaste dijelove cu staviti ili staklo ili fixno drvo, sto mi bude bilo isplativije), tako da mogu napraviti ventilaciju koja nece piriti nikome po vratu.

puno vise mi se isplati izo staklo uzeti. obicno 4mm staklo je 1m2 = 115 kn (15 E), a izo staklo 4 + 20 + 4 s low-e premazom je 185 kn/m2 (25 E).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne bih da preterano pametujem, posto ovo nikada nisam radio, al 80X240 je jako velika povrsina.
Imao sam nekada u stanu prozore priblizne velicine, i bili su od nekog bas debelog stakla (tipa 10mm ili vise).

Druga stavka je sto ram na tako velikoj povrsini veoma lako moze da dobije dovoljnu krivinu da staklo pukne.

Znam da estetski verovatno izgleda lepse iz komada (mada i to zavisi od okoline i ukupnog stila zgrade/kuce...), ali izdeljeno na manje je daleko prakticnije. Letve koje dele staklo, tada mogu da budu tanje (tipa 3x5)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:Ne bih da preterano pametujem, posto ovo nikada nisam radio, al 80X240 je jako velika povrsina.
Imao sam nekada u stanu prozore priblizne velicine, i bili su od nekog bas debelog stakla (tipa 10mm ili vise).

Druga stavka je sto ram na tako velikoj povrsini veoma lako moze da dobije dovoljnu krivinu da staklo pukne.

Znam da estetski verovatno izgleda lepse iz komada (mada i to zavisi od okoline i ukupnog stila zgrade/kuce...), ali izdeljeno na manje je daleko prakticnije. Letve koje dele staklo, tada mogu da budu tanje (tipa 3x5)
to sam i ja mislio i onda sam zvao lokalnu staklarsku radnju i pitao ih bas to - recite mi standardne dimenzije koje radite i koje preporucavate. Covjek se zacudio sto ga to uopce pitam i da oni mogu SVE napraviti. I onda sam mu objasnio da to nije problem, da zelim izaci jeftinije i da zelim da povrsina bude stabilna. Odgovorio mi je da rade sve dimenzije koje god ja hocu i da 80 x 240 cm je u redu povrsina i da nece nista pucati. Meni osobno vrlo cudna prepiska, jer staklo nije bas lagano.

OK. necu fantazirati nego cu vjerovati nekom zdravom razumu i napraviti manje podjele :)

hvala
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

80x240?????? Ja kontam da imaš sazidanu terasu bar metar visoku...

Ok, sorry. Prvo, ja bih to podijelio bar na dva dijela (najbolje 4, za svaki slučaj) Nije poenta može li staklo držati, imaš stakala i po 3mx2m koja drže jer sama po sebi ne daju da se ram krivi ali onda ram mora biti drugačiji (ili bar lajsne koje drže samo staklo)a da ne spominjem da stakla moraju biti dupla. Sad, stakla debljine 4mm 40x120 možeš opušteno pričvrstiti lajsnama (idi 2cm visine sa padom na 1cm), a štafle sa kojima dijeliš ram na 4 dijela neće izgledati ružno niti će zaklanjati svijetlost.

Å to se tiče lajsne: Koliko razumijem, ram je debljine 7cm a staklo će biti debelo 4mm. To znači da ti ostaje po 3.3cm sa svake strane stakla. U tom slučaju lajsnu praviš dimenzija 3.3x2cm. Kad je staviš poravnaće se sa ramom prozora. Ne mogu bolje objasniti jbg, valjda razumiješ.
Lajsna dio 2: Zamisli da postaviš lajsnu dimenzija koje sam naveo gore. Å ta će se desiti kada padne kiša? Voda će se sliti niz staklo i ostati na lajsni jer je ona horizontalna, te će lajsna s vremenom istruliti. Da bi to spriječio, praviš pad na gornjoj površini lajsne kako bi se voda slivala niz lajsnu. Pad praviš tako što režeš lajsnu ukoso od ivice prozora do kraja lajsne pod (nekim) uglom. Kad je srežeš ivica lajsne koja ide do prozora će ostati visine 2 cm, a ivica koja se ravna sa ramom će biti samo 1 cm. Na taj način čuvaš i ram, jer će se voda slivati niz njega a neće ostajati po ivicama kao što bi ostala ako bi stavio kraću lajsnu.-

Izvini, nisam našao bolju fotografiju, mada mislim da će ti biti jasnije kad je pogledaš.
Image

Neki majstori vole obećavati svašta...
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:80x240?????? Ja kontam da imaš sazidanu terasu bar metar visoku...

Ok, sorry. Prvo, ja bih to podijelio bar na dva dijela (najbolje 4, za svaki slučaj) Nije poenta može li staklo držati, imaš stakala i po 3mx2m koja drže jer sama po sebi ne daju da se ram krivi ali onda ram mora biti drugačiji (ili bar lajsne koje drže samo staklo)a da ne spominjem da stakla moraju biti dupla. Sad, stakla debljine 4mm 40x120 možeš opušteno pričvrstiti lajsnama (idi 2cm visine sa padom na 1cm), a štafle sa kojima dijeliš ram na 4 dijela neće izgledati ružno niti će zaklanjati svijetlost.

Å to se tiče lajsne: Koliko razumijem, ram je debljine 7cm a staklo će biti debelo 4mm. To znači da ti ostaje po 3.3cm sa svake strane stakla. U tom slučaju lajsnu praviš dimenzija 3.3x2cm. Kad je staviš poravnaće se sa ramom prozora. Ne mogu bolje objasniti jbg, valjda razumiješ.
Lajsna dio 2: Zamisli da postaviš lajsnu dimenzija koje sam naveo gore. Å ta će se desiti kada padne kiša? Voda će se sliti niz staklo i ostati na lajsni jer je ona horizontalna, te će lajsna s vremenom istruliti. Da bi to spriječio, praviš pad na gornjoj površini lajsne kako bi se voda slivala niz lajsnu. Pad praviš tako što režeš lajsnu ukoso od ivice prozora do kraja lajsne pod (nekim) uglom. Kad je srežeš ivica lajsne koja ide do prozora će ostati visine 2 cm, a ivica koja se ravna sa ramom će biti samo 1 cm. Na taj način čuvaš i ram, jer će se voda slivati niz njega a neće ostajati po ivicama kao što bi ostala ako bi stavio kraću lajsnu.-

Izvini, nisam našao bolju fotografiju, mada mislim da će ti biti jasnije kad je pogledaš.
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9083_prozor.jpg[/url]

Neki majstori vole obećavati svašta...
Terasa je uzdignuta jedno 50-tak cm. Stavljao bih izo staklo, tako da racunamo s 24 mm (4 + 16 + 4). No smanjiti cu dimenzije, zdravi razum tako nalaze, sto god staklar pricao :)

lajsnu sam malo popravio:

https://r75i.imgup.net/terasafb23.png


Hvala
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sad bih ja rekao da izo staklo može podnijeti i veće dimenzije, ali bolje je da ćutim. Sigurniji si ovako.

Drago mi je što si shvatio ovo za lajsne, inače teško objašnjavam šta mislim reći porukama.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Sad bih ja rekao da izo staklo može podnijeti i veće dimenzije, ali bolje je da ćutim. Sigurniji si ovako.

Drago mi je što si shvatio ovo za lajsne, inače teško objašnjavam šta mislim reći porukama.
hvala tebi na objasnjenju :)

Kada ne znam kako bih se izrazio, brzo upalim paint i nacrtam, pa makar i rukom :))))

e sada, jel ima potrebe neke gumice stavljati prije izo stakla (bocno sa strane izo stakla, izmedju izo stakla i okvira/rama) ili izmedju stakla i lajsni? kod mene na tvornickim prozorima (a i staklenoj stijeni) ima tih gumica koliko os.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

To ćeš dobiti zajedno sa staklom (bar bi trebao). Služe da popune "luft" između stakla i rama, budući da ćeš staklo spuštati u ram pod uglom pa mora biti manje.


ja kada ne znam kako bih se izrazio pišem dok mi ne dosadi. Ustvari, to radim i kad znam kako bih se izrazio :)
Post Reply