Zatvaranje terase - projektiranje

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Zatvaranje terase - projektiranje

Post by karatas »

Zdravo svima.

Zena bi htjela zatvoriti natkrivenu terasu, tako da mozemo uzivati po ljeti na njoj (komarci) i po zimi (ladno je). Prvo bih montirao dvije fiksne stijene, pa saljem dijelove projekta za taj dio.

Ovako izgleda terasa. Tamno drvo je ono sto vec postoji, a svijetlo drvo je ono koje bih sada montirao.

https://y67i.imgup.net/terasafe5b.png

Dolje bih stavio ishoblanu jelovu gradjevinsku gredu (znaci mokra je) dimenzija 10 x 10 cm. Stavio bih ju na 2 nosaca (moze i 3 ako je potrebno). Sa strane bih stavio isto ishoblane jelove grede (mokre) 7 x 10 cm koje bi nosile jos jednu 10 x 10 cm gredu. Na taj nacin bih napravio okvir u koji bih umetao okvire za staklene stijene (dvostruko izo staklo low e). Ovako nekako:

https://u18i.imgup.net/terasa13c75.png

Kontao sam napraviti 3 okvira za staklene stijene. Stavio bih dvije 3.3 x 10 cm suhe jelove grede i onda unutar njih bih stavio staklo. E sada, nemam pojma kako napraviti taj okvir :((( Stavio sam 3.5 x 3.5 dascice koje bih pricvrstio uz okvir i onda bih na to s unutarnje strane samo stavio staklo i onda s unutranje strane lajsna. jel bi tako sto drzalo? jel mi trebaju neke gumice na koje izo staklo nalijeze? malo sam se ovdje zakopao i ne znam kako dalje.. pomagajte :)

hvala puno
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

Dali nuzno moras praviti ovaj staklenik :) ja sam svoju zatvorio na nacin da sam zasio 2x1,6m mrezicu za komarce, zasio traku od zutice u vrh i nakon toga busio u njima rupe. tako da ih mogu zakaciti na grede i pricvrstiti maticama da nemoze nista uc...sve me kostalo oko 750kn (100E) za terasu od 15m2. Slike mogu nesto kasnije postaviti.
Last edited by borism25 on 18 Apr 2017 14:36, edited 1 time in total.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

borism25 wrote:Dali nuzno moras praviti ovaj staklenik :) ja sam svoju zatvorio na nacin da sam zasio 2x1,6m mrezicu za komarce, zasio traku od zutice u vrh i nakon toga busio u njima rupe. tako da ih mogu zakaciti na grede i pricvrstiti maticama da nemoze nista uc...sve me kostalo oko 750kn (100E) za terasu od 15m2. Slike mogu nesto kasnije postaviti.
ah da.. razmisljali smo i o tome. fora je sto svi u nasoj maloj obitelji (4 clana) smo rodjeni u zimsko doba, a sira je obitelj je velika pa nam nekada nedostaje malo mjesta. terasa bi bila super dodatni prostor koji bi mogli koristiti. ako ju zatvorimo.

no pitati cu zenu sto misli o velikoj kolicini mrezice za komarce, mozda se slozi :)
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

istu stvar kasnije zamjenis za plastiku/najlon koju svi kafici koriste za grijane terase :) i to ti onda sluzi preko zime.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako ide staklo:

"Mokre grede" fino posloži i daj im malo vremena da se prosuše. Tek onda postavljaj. Okvir praviš kao i bilo koji okvir - vijcima, recimo. Staklo sa obe strane možeš pričvrstiti lajsnama - nemaš potrebe komplikovati. Jedino pazi da je sve u vinklu, inače staklo neće leći kako treba.

Å to se štafli tiče 3.3x10 cm je overkill. "Stolarska štafla" ili 3x4 cm se više nego dovoljna za ram.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

borism25 wrote:istu stvar kasnije zamjenis za plastiku/najlon koju svi kafici koriste za grijane terase :) i to ti onda sluzi preko zime.
uh, nikako ne zelim taj najlon :( imam blagu averziju prema najlonu i plastici, pa to izbjegavam koliko je moguce, a da ne odem u krajnost :))))
User avatar
borism25
Majstor
Posts: 351
Joined: 22 Sep 2015 21:02
Location: Osijek - Hrvatska

Post by borism25 »

karatas wrote:
borism25 wrote:istu stvar kasnije zamjenis za plastiku/najlon koju svi kafici koriste za grijane terase :) i to ti onda sluzi preko zime.
uh, nikako ne zelim taj najlon :( imam blagu averziju prema najlonu i plastici, pa to izbjegavam koliko je moguce, a da ne odem u krajnost :))))
haha ja vise mrzim snijeg pa je lako izabrat izmedu 2 zla :)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

borism25 wrote:
karatas wrote:
borism25 wrote:istu stvar kasnije zamjenis za plastiku/najlon koju svi kafici koriste za grijane terase :) i to ti onda sluzi preko zime.
uh, nikako ne zelim taj najlon :( imam blagu averziju prema najlonu i plastici, pa to izbjegavam koliko je moguce, a da ne odem u krajnost :))))
haha ja vise mrzim snijeg pa je lako izabrat izmedu 2 zla :)
kada su prioriteti jasni, onda nije problem odabrati :)))
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Ako ide staklo:

"Mokre grede" fino posloži i daj im malo vremena da se prosuše. Tek onda postavljaj. Okvir praviš kao i bilo koji okvir - vijcima, recimo. Staklo sa obe strane možeš pričvrstiti lajsnama - nemaš potrebe komplikovati. Jedino pazi da je sve u vinklu, inače staklo neće leći kako treba.

Å to se štafli tiče 3.3x10 cm je overkill. "Stolarska štafla" ili 3x4 cm se više nego dovoljna za ram.
Ovako nesto?

https://l55i.imgup.net/terasae4ce.png

Zeleno je staklo, crveno su lajsne, a zuto je okvir za staklo, s tim da sam ga malo produzio (3 x 5 cm). Kako vanjsku lajsnu pricvrstiti - eksercicima? jel dovoljno 1 x 2 cm da to drzi staklo? kontao sam donju lajsnu zastiti s limom, jel to ok ili je nepotrebno?

Hvala
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Da, otprilike. Donju lajsnu napravi da ide do kraja rama za prozor, i onda ti neće trebati zaštita. Budući da je lajsna odsječena pod uglom kiša se neće zadržavati na njoj već će kliziti dole (zato je i ravnaš sa prozorom, da se voda ne zadržava na ramu).

Lajsnu pričvršćuješ ekserčićima, ako možeš nađi one sa okruglom glavom, ljepše izgleda (skoro se ni ne vide).
Dimenzije lajsne određuje širina rama i debljina stakla. Ravnaj se po ramu i ne bi trebao imati problema. Donedavno(relativan pojam...) se staklo pričvršćivalo kitom i i dalje je stajalo.

Koliko je staklo?
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Meni ta lajsna od 1x2cm zvuci slabasno za tu povrsinu stakla.
Ok, da kucas exere na 15cm mozda i nije ali...
Kakvi vetrovi duvaju na tu terasu?

Edit:
Citam ponovo prvi post i sada tek nisam nacisto sta je covek zamislio...10x10 pa 7x10 pa ponovo 10x10...skice govore drugo...
Mozda moj komentar i nema smisla
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Da, otprilike. Donju lajsnu napravi da ide do kraja rama za prozor, i onda ti neće trebati zaštita. Budući da je lajsna odsječena pod uglom kiša se neće zadržavati na njoj već će kliziti dole (zato je i ravnaš sa prozorom, da se voda ne zadržava na ramu).

Lajsnu pričvršćuješ ekserčićima, ako možeš nađi one sa okruglom glavom, ljepše izgleda (skoro se ni ne vide).
Dimenzije lajsne određuje širina rama i debljina stakla. Ravnaj se po ramu i ne bi trebao imati problema. Donedavno(relativan pojam...) se staklo pričvršćivalo kitom i i dalje je stajalo.

Koliko je staklo?
Ovo "Donju lajsnu napravi da ide do kraja rama za prozor, i onda ti neće trebati zaštita." nisam skuzio sto znaci :( sori.

Staklo bi trebalo biti oko 80 x 240 cm. Vjetrovi su relativno jaki. Najvise piri bas na terasi.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

maricaiivica wrote:Meni ta lajsna od 1x2cm zvuci slabasno za tu povrsinu stakla.
Ok, da kucas exere na 15cm mozda i nije ali...
Kakvi vetrovi duvaju na tu terasu?

Edit:
Citam ponovo prvi post i sada tek nisam nacisto sta je covek zamislio...10x10 pa 7x10 pa ponovo 10x10...skice govore drugo...
Mozda moj komentar i nema smisla
I meni se takva malena lajsna cini preslabo. Staklo bi trebalo biti oko 80 x 240 cm (ne znam tocne dimenzije dok sve ne izmjerim, ali tu negdje). Najvise piri na terasi, e sada koliko tocno, to mi je tesko reci. Kazu da je ovih dana pirilo i 17 m/s.

Sto se tice dodatnog objasnjenja, evo nova slicica :)

https://k80i.imgup.net/terasa7ab1.png

Crvene grede su 10 x 10 cm (ili koliko god bude trebalo), Zelene su malo smanjene pa su 7 x 10 cm. Okvir koji se napravi od crvenih i zelenih gredi bi mi bio okvir u koji bih umetao staklene ramove/okvire.

Jos sam stavio i plavu staflu 3.3 x 10 cm da stoji izmedju svakog staklenog rama. Nekako sam kontao da bi na taj nacin doprinio na stabilnosti staklenih okvira.

Hvala puno na komentaru :)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

maricaiivica wrote:Meni ta lajsna od 1x2cm zvuci slabasno za tu povrsinu stakla.
Ok, da kucas exere na 15cm mozda i nije ali...
Kakvi vetrovi duvaju na tu terasu?

Edit:
Citam ponovo prvi post i sada tek nisam nacisto sta je covek zamislio...10x10 pa 7x10 pa ponovo 10x10...skice govore drugo...
Mozda moj komentar i nema smisla
I meni se takva malena lajsna cini preslabo. Staklo bi trebalo biti oko 80 x 240 cm (ne znam tocne dimenzije dok sve ne izmjerim, ali tu negdje). Najvise piri na terasi, e sada koliko tocno, to mi je tesko reci. Kazu da je ovih dana pirilo i 17 m/s.

Sto se tice dodatnog objasnjenja, evo nova slicica :)

https://y36i.imgup.net/terasaa975.png -> oprostite na duplom postu. mijenjao sam link na sliku, nesto s uploadom nije proslo kako treba.

Crvene grede su 10 x 10 cm (ili koliko god bude trebalo), Zelene su malo smanjene pa su 7 x 10 cm. Okvir koji se napravi od crvenih i zelenih gredi bi mi bio okvir u koji bih umetao staklene ramove/okvire.

Jos sam stavio i plavu staflu 3.3 x 10 cm da stoji izmedju svakog staklenog rama. Nekako sam kontao da bi na taj nacin doprinio na stabilnosti staklenih okvira.

Hvala puno na komentaru :)
Last edited by karatas on 20 Apr 2017 08:11, edited 1 time in total.
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Jesi razmišljao o tome da napraviš ram od drveta, podeliš na 6 (ili koliko već treba) delova u koje staviš staklo? Od toga jedan deo može da bude pravi prozor, koji može da se otvori.

Imao sam ranije zastakljenu terasu sličnu ovom tvom nacrtu, stakla su bila 2mx2m i niti je bilo praktično, a na kraju su i popucala, pa sam poskidao to i zazidao :D

Jesi li planirao obično staklo ili vakum staklo?
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
Post Reply