Ideja za izradu ormara

Sve o obradi drveta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni je nekako hrast pre asocijacija za Osijek tj Slavoniju od bilo kakve crnogorice.

Prozori se prave od raznih vrsta drveta. Cetinari su jeftiniji, pa se uglavnom na njima bazira neka masovnija proizvodnja. No to ne znaci i da su najbolji za tu namenu.
No, u svakom slucaju moguce je napraviti od toga sto imas, ako je to lepo osuseno i ne pracaka se.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mislio sam na meko drvo, naravno...
Jelovina se baš malo baca, zbog toga se i koristi dosta u stolariji. A ako ne budeš pravio prozore, već samo ramove za staklo, ne bi trebao imati nikakvih problema čak ni da je prosušena. Mada, ja bih ipak išao na suvu.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Mislio sam na meko drvo, naravno...
Jelovina se baš malo baca, zbog toga se i koristi dosta u stolariji. A ako ne budeš pravio prozore, već samo ramove za staklo, ne bi trebao imati nikakvih problema čak ni da je prosušena. Mada, ja bih ipak išao na suvu.
ma , na zalost, tu kod nas nema vise pravih suma :( ima tek oko nasica. i da, hrast je ovdje glavni, ali stalno cujem da se hrast ne koristi za prozore, jer se isusi i onda popuca i eto problema.

e sada, ne kuzim koja ja razlika izmedju pravljenja prozora i rama (okvir?) za prozor. Nije mi toliko vazna izolacija, a kako ima 40tak m2 prostora koje bi se trebalo nekako zatvoriti, zelio bih da bude sto jeftinije :)))) Nekako sam si kontao napraviti drveni okvir i onda staviti obicno staklo 4mm, 2 komada unutra. pokitati i to je to. jel bi to drzalo vodu?
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Ipak znači stolar radi.

Ajde ovako - ako ostaješ kod nacrta:

Domino SAMO u ram!!!!!!!!! Tj samo ram spajaš sa dominom. Ništa neće spriječiti krivljenje panela osim pravilne rotacije daske. Kao što BR reče, svi tipovi spajanja panela služe samo da se uštedi na stegama. Plus domino ti je velik za dasku od dva cm. Čitao sam nešto o manama takvog spajanja panela, zbog različitog omjera vlažnosti, ali da me ubiješ sad se ne sjećam tačno šta i kako...

Panele ne možeš spajati za ram čvrstom vezom, puno ih je bolje ostaviti da dišu. Znači, ne utor sa strane već utor u sredini i sklapaš ram sa panelom (kao vrata)
Ako radim kao s vratima, hoce li biti malo mesa u okviru? Imam 33m okvira i 20 mm hrasta. To znaci da mi ostane 6mm sa svake strane, kada se napravi utor. Recimo ovako:

https://i72i.imgup.net/Untitledd240.png

Da mozda onda stanjim hrast na 15 mm?

I kako montirati policu kada okvir i panel nisu u istoj ravnini? Ovako bi to izgledalo:

https://z22i.imgup.net/Untitlede449.png

Jel se onda polica ucvrsti samo u okvir? Jel se polica napravi da ima lufta izmedju panela i police?



Hvala puno na odgovorima :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

tanjis samo ivicu panela koliko ulazi u ram pa plus jos malo koliko za sirenje/skupljanje. naravno taj prelaz posle lepo svedes pod 45 ili kako ti se vec svidja.

Kacis se samo za ram prisrafis letvicu napred i nazad za ram i na nju spustis policu.
Obicno se panelii prave tako da se iznutra poravnaju sa ramom (daklem upusteni su sa spoljasnje strane), kako ti u te procepe ne bi nista zapadalo. To ce reci zljeb na ramu i otanjeni deo panela pomeras dok se ne uklopi da je unutrasanj povrsina panela ravna sa unutrasnjom povrsinom rama.
za panel se nista ne kaci, posto onda gubis osnovu postavku, a to je da panel "pliva" slobodno u ramu, kako bi mogao da se siri/skuplja.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:tanjis samo ivicu panela koliko ulazi u ram pa plus jos malo koliko za sirenje/skupljanje. naravno taj prelaz posle lepo svedes pod 45 ili kako ti se vec svidja.

Kacis se samo za ram prisrafis letvicu napred i nazad za ram i na nju spustis policu.
Obicno se panelii prave tako da se iznutra poravnaju sa ramom (daklem upusteni su sa spoljasnje strane), kako ti u te procepe ne bi nista zapadalo. To ce reci zljeb na ramu i otanjeni deo panela pomeras dok se ne uklopi da je unutrasanj povrsina panela ravna sa unutrasnjom povrsinom rama.
za panel se nista ne kaci, posto onda gubis osnovu postavku, a to je da panel "pliva" slobodno u ramu, kako bi mogao da se siri/skuplja.
kuzim. Ondak ovako:

https://b11i.imgup.net/Untitled2f44.png


Hvala puno!
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako sam dobro razumio šta si nacrtao, da. Dok god da panel nije pričvršćen i dok god da ima dovoljno mjesta za disanje ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Razlika između prozora i rama je u tome što se prozor ne fiksira ni za šta (pričvršćuje se na ram sa baglamama)pa se može baciti (uviti, saviti, iskriviti) Ram se, s druge strane pričvršćuje u zid (pod, plafon) te su mu šanse za bacanje skoro nikakve (ako dobro utiplaš, naravno). Jelovina ima tendenciju da se ne krivi jednom kad se pričvrsti, čak i kad nije dovoljno suva.

Zato sam i napisao da se ram može praviti i od prosušene jelovine. Pod tim mislim na dasku (štaflu) koja stoji na vazduhu neko vrijeme, a nije prošla čitav proces sušenja.

Umjesto kitovanja razmisli o tome da staviš lajsne (drvene ili bilo koje druge). Nekako je ljepše, a i lakše i za postaviti i za skidati poslije. U slučaju da se prozor razbije ili nešto slično.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Ako sam dobro razumio šta si nacrtao, da. Dok god da panel nije pričvršćen i dok god da ima dovoljno mjesta za disanje ne bi trebalo biti nikakvih problema.

Razlika između prozora i rama je u tome što se prozor ne fiksira ni za šta (pričvršćuje se na ram sa baglamama)pa se može baciti (uviti, saviti, iskriviti) Ram se, s druge strane pričvršćuje u zid (pod, plafon) te su mu šanse za bacanje skoro nikakve (ako dobro utiplaš, naravno). Jelovina ima tendenciju da se ne krivi jednom kad se pričvrsti, čak i kad nije dovoljno suva.

Zato sam i napisao da se ram može praviti i od prosušene jelovine. Pod tim mislim na dasku (štaflu) koja stoji na vazduhu neko vrijeme, a nije prošla čitav proces sušenja.

Umjesto kitovanja razmisli o tome da staviš lajsne (drvene ili bilo koje druge). Nekako je ljepše, a i lakše i za postaviti i za skidati poslije. U slučaju da se prozor razbije ili nešto slično.
skuzio! hvala puno na savjetima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kako planiraš spajati okvire?
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Kako planiraš spajati okvire?
ah, kako drugacije - domino :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nije valjda da ćeš majstoru dati da ti i to odradi? Pa to možeš i vijcima
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Nije valjda da ćeš majstoru dati da ti i to odradi? Pa to možeš i vijcima
moze vijcima? ondak odlicno :)

imam zilijon pitanja oko cijelog projekta terasa i upravo radim model u sketchupu, pa cu otvoriti posebnu temu i pitati ako budem imao pitanja (prije toga cu prouciti slicne teme na forumu, naravno).

dosta sam ok sa stolarom, pa mi moze i posuditi domina, tako da je i to izvedivo :)
Post Reply