Ideja za izradu ormara

Sve o obradi drveta
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Ideja za izradu ormara

Post by karatas »

Zdravo svima.

Imam suhih jelovih fosni od 4 cm debljine (kada se ishobla bude 3.2-3.3 cm). Takodjer imam i hrastovih dasaka 2.5 cm debljine (kada se ishobla bude 2 cm). Zelio bih napraviti ormar od toga, tako da sto manje kupujem druge gradje. E sada, zanima me s kojim nacrtom ici? Razmisljao sam napraviti okvir od jelovih fosni, pa ispunu raditi od 6mm sperploce, no kada zelim staviti ladicu onda moram staviti pjacanje. Takodjer, cini mi se da bi mi okvir od 3.3 cm mozda bio premalen. Nekako bih zelio iskoristiti materijal, ali ne bih zelio komplicirati. Ako ne ide, ne ide. Od materijala cu onda napraviti police za knjige, a za ormar kupiti materijal.

Jel imate neke ideje s kojim nacrtom/modelom ormara ici u ovom slucaju?

Hvala puno svima na idejama :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

fali podatak koliko kojih dasaka imas, i nekakve okvirne dimenzije ormana.
pa onda da se vidi sta i kako moze da se uklopi
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nalijepiš jednu za drugu i imaš štaflu za ram 7x3.5. To je sasvim dovoljno. A za vrata 2 cm hrasta nije loše. Jedino pazi koje ćeš komade stavljati za vrata, da se ne pokrive.

I da, ono što je mbole rekao...

Mbole, idi lezi
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

lez' dole !!! :skratta::skratta::skratta:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:fali podatak koliko kojih dasaka imas, i nekakve okvirne dimenzije ormana.
pa onda da se vidi sta i kako moze da se uklopi
imam jedno 20 fosni dimenzija 4m duzine x 20-tak cm sirine. hrastovih dasaka imam 30tak komada 3m duzine x 12 cm sirine. Ormar bi bio 120 cm sirok (moze 2 x 60 ako je tako bolje), dubine 60 cm (zajedno s frontama), visine 195 cm.

Isprika sto ove podatke nisam odmah stavio u post.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ni u kom slučaju ti 3.3 cm nije malo za okvire. Nisam razumio kako daska izgleda.

Ideja ima dosta, ali one većinom zavise od tvojih mogućnosti. Mozda da staviš neku sliku šta imaš na umu?
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Ni u kom slučaju ti 3.3 cm nije malo za okvire. Nisam razumio kako daska izgleda.

Ideja ima dosta, ali one većinom zavise od tvojih mogućnosti. Mozda da staviš neku sliku šta imaš na umu?
daska je klasicna colerica (2.5 cm) koja se hoblanjem moze lijepo izvuci na 2 cm. Daske su uze, oko 10tak cm, duzine 3m.

sutra cu probati skicirati u sketchupu nesto, pa posaljem.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Da se ja pitam, pravio bi orman samo od hrastovine, samo me da budem iskren mrzi da racnam da li je imas dovoljno. Korpus od ploca od hrastovine, , spojen lastinim repovima. dodatni ram unutra, opet od hrastovine za prihvat polica. Sirina naravno 60. Police na klinasti lastin rep, u taj unutrasnji ram da ga ukrute. Vrata klasican ram i panel. A foisne bi rasekao za ledja, pa na pero i zljeb.

E sad, to je klasicna konstrukcija, nimalo prosta za izvodjenje, i pitanje je koliko se snalazis sa tim. Osim hoblanja daski, sve ostalo rukom, bez lektrike. Jedino bi jos mogla da posluzi glodalica za te klinast lastine repove. Inace bi kostrukcija bila jako cvrsta, posto je sve na spojev, i bez srafova.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

BR wrote:Da se ja pitam, pravio bi orman samo od hrastovine, samo me da budem iskren mrzi da racnam da li je imas dovoljno. Korpus od ploca od hrastovine, , spojen lastinim repovima. dodatni ram unutra, opet od hrastovine za prihvat polica. Sirina naravno 60. Police na klinasti lastin rep, u taj unutrasnji ram da ga ukrute. Vrata klasican ram i panel. A foisne bi rasekao za ledja, pa na pero i zljeb.

E sad, to je klasicna konstrukcija, nimalo prosta za izvodjenje, i pitanje je koliko se snalazis sa tim. Osim hoblanja daski, sve ostalo rukom, bez lektrike. Jedino bi jos mogla da posluzi glodalica za te klinast lastine repove. Inace bi kostrukcija bila jako cvrsta, posto je sve na spojev, i bez srafova.
ovako sam nesto zamislio. zuckasto drvo je jelovina, a smedjkasto je hrastovina. ledja su sperploca od 3-4 mm. ne znam koliko ce to ispasti sareno :)))

Mislio sam sve spajati festool dominom (stolar ima stroj). lastin rep mi je super (iako nisam nikada ni jedan izradio), ali nisam siguran koliko imam vremena za tako sto (sifra: dvoje male djece).

Kod ovoga mi je najveci strah hoce li se hrastovina gibati i onda gurati jelov okvir. ne bi bilo fora da se naprave rupe u ormaru :))) Gore bi bila sipka za vjesalice, u sredini police, dolje ladice. Fronte od hrasta.

https://ibb.co/bvh88v
https://ibb.co/dhxKFa
https://ibb.co/cT4zFa
https://ibb.co/hELvov

Mogu sibnuti i sketchup file.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ne bi se trebala bacati puno u ramu, a i da se baci ne vjerujem da bi iskrivila ram. Domino je super za ram, ali kako mislis spajati hrastove letvice?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

nevalja
pogresan pravac godova kod ispuna
njih uvek pravis tako da sirinom idu po najmanjoj mogucoj dimenziji, a ti si ih nacrtao da su po najvecoj, pa ces imati i najvecu promenu dimenzije usled promene vlage.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Mogu ispune ovako ako ih napravi kao plivajuci panel, a da celu konstrukciju nosi ram od talpi sa nekih 5-6 mm lfta sa svih strana, i zljebom od 15. Domino je dovoljno jak, no bilo bi bolje da imas i kosnike, dal spolja, dal unutra. U stilu koji si nacrtao, uklopilo bi se.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da nije 5-6mm premalo za sirenje panela od oko metar i kusur, koliko mogu da procenim?
Za tangencijalno rezanu hrastovinu koeficijent je negde oko 0.00365
Da kazemo da je panel 1m, to jest oko 40 cola
za 1% promene vlage to mu dodje sirenje skupljanje od oko 4mm

a nesto mi govori da ce biti vise od 1%

Ako ih okrenes obrnuto sirina je reda 50-tak cm, pa je i sirenje/skupljanje dva puta manje.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Napisao je da je ceo orman 195, a meni se cini da je ram recimo 10 cm. Dakle imas nekih 82-83 cm u panelu. A luft je sa obe strane, tako da ukupno imas 10-12 za promenu. dodatno, ne pravis ga u periodu godine kada je drvo najsuvlje, kada su sanse da je sada drvo u stanu na nekih 6-7%, nego je verovatnije da je na 9-10, cak i ako je iz susare pa se aklimatizovalo pa ce jos malo da se skupi. Generalno u stanu racunas sa nekih 5-6% oscilacije, a pretpostavka je da ga napravis na nekom srednjaku.

Dakle imas 3mm po procentu, racunas na srednjak (ja uvek proverim) pa ti 12 po strani obezbedjuje neka 4% navise. A teoretski imas i 4% nanize. Ono sto ne znamo je u kakvom je stanju daska, da li je iz susare ili prirodno susena, osusna kako treba ili..


A slazem se sa tobom, ako ga okrene na drugu stranu, ima daleko povoljniji slucaj.

Sad pogledah, gornji jeste duzi, i ima preko metar.. Posledica pisanja sa posla, na osnovu jedne fotografije. Dakle moraju daske u drugu stranu.

Nego, kada smo vec kod toga, kako si se odluzio za takvu podelu po visini? Probaj da ti ona proizadje iz neke normalne proporcije, ili iz zlatnog preseka.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A sto bi neko pravio ceo orman od drveta?
Nema dovoljno nervoze u zivotu?
Post Reply