Ideja za izradu ormara

Sve o obradi drveta
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

A daske suve sigurno?
Normalno raditi kombinaciju mekog i tvrdog drveta?
Spajati tablice na domino?
Sigurno zna kako uklopiti lamele da se ne pokrive?
I jos mnogo pitanja.......
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To su pitaja u ovom slucaju, na koje samo postavljac pitanja zna odgovor, kao i na jos nekoliko. Kada je prvi put napisao pitanje, otkucao sam odgovor, sa gomilom potpitanja, a onda shvatio da to nema smisla. Tako da ostaje ucenje plivanja po principu gurnes patku u vodu, pa ako ispliva, naucila je da pliva. Al sto da ne pomognemo ;)

U jednom prethodnom odgovoru sam mu dao resenje koje bi zaobislo mnoge probleme, ali koje i trazi dosta znanja, ali se nije primilo.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Onda lepo proda daske, kupi ikea drveni plakar i ostanu mu pare.... Kad se plakar razvali baci ga i ne bude mu zao jer nije skup i nije se mucio u izradi
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

BR wrote:Cemu domino na panelima? Umesto cepa i rupe na ramovima OK, ali za same ispunee, ne vidim nikakvu svrhu. Keksic da, ali on nema nikakvu kosntruktivnu ulogu, sluzi samo da se daske lepo poravnjaju kod lepljenja. A sve te zackoljice, tipa zubat veze izmedju dasaka, domina, i svega ostalog, su izmisljene samo za to da smanje vreme u industriji potrebno za pripremu za lepljenje. Kada pravis ploce od nekoliko dasaka, gubitak vremena za pripremu ivice je zanemarljiv, a kvalitet je znatno visi.
pitao sam stolara zasto domino na panelima, jer nije dovoljno ljepljenje. rekao je da je ovako siguran da se drvo nece izvijati. mislim da smo 8ice (domino 8mm) na 2 cm panelima. na taj nacin ne mora voditi racuna o smjeru godova. tako mi je to objasnio. a domino radi strasno brzo.

zbog sirenja panela, razmisljao sam da stavim mali utor na okviru tako da panel lagano prelazi unutra. mislim da ce tako biti stabilnije. Ovako sam to zamislio:

Image
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

daleko wrote:A daske suve sigurno?
Normalno raditi kombinaciju mekog i tvrdog drveta?
Spajati tablice na domino?
Sigurno zna kako uklopiti lamele da se ne pokrive?
I jos mnogo pitanja.......
jelove fosne su bile u zatvorenom prostoru jedno 20 godina. sada su vani u natkrivenom prostoru. hrastove daske se suse ispod najlona u vrtu vec jedno 5 godina. polako ih koristim kako je sto po kuci trebalo.

ne znam jel ima problema ako se radi kombinacija mekog i tvrdog drveta. na sto se treba paziti?

vjerujem da ima puno pitanja :)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Pošteno. I ja bih da ga imam :D

Nego karataš - daj malo podataka o tome šta i koliko znaš. Lakše ćemo naći najbolju kombinaciju za ormar. Vjerujem da će ti biti draži ako ga sam napraviš
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

BR wrote:To su pitaja u ovom slucaju, na koje samo postavljac pitanja zna odgovor, kao i na jos nekoliko. Kada je prvi put napisao pitanje, otkucao sam odgovor, sa gomilom potpitanja, a onda shvatio da to nema smisla. Tako da ostaje ucenje plivanja po principu gurnes patku u vodu, pa ako ispliva, naucila je da pliva. Al sto da ne pomognemo ;)

U jednom prethodnom odgovoru sam mu dao resenje koje bi zaobislo mnoge probleme, ali koje i trazi dosta znanja, ali se nije primilo.
Inace bih sam radio na izradi, ali ne stignem, pa ce tako stolar raditi po mom nacrtu, no ne bih zelio zakomplicirati stvari tako da se covjek ubije od posla, jer ce to onda i naplatiti, sto je ok. dakle htio bih da to bude kako treba, ali da ne kompliciram.

prije godinu dana radio sam si ogradu za stepenice. i to sam sve radio sam (hoblao je stolar) i kako sam ja to zamislio (nema niti jednog vijka, osim onoga koji drzi ogradu za stepenice) to je bilo more posla. rucno pravio rupe pod kutem dlijetom i svasta. no to sam radio sam, pa nisam razmisljao o cijeni sata, nego o dozivljaju. sada, kada mi stolar treba odraditi ormar, onda bih da to bude ipak financijski prihvatljivo. iako je stolar mlad i jos uci, nadam se da ce i on znati rijesiti neke od problema koji se javljaju pri izradi ormara, ali mu ne bih zelio odmoci suludom konstrukcijom.

svi ste mi jako puno pomogli shvatiti neke principe i zato Vam svima PUNO hvala. Ako stignem, sutra cu sloziti malo poboljsani nacrt, pa mozete reci dojmove :)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Pošteno. I ja bih da ga imam :D

Nego karataš - daj malo podataka o tome šta i koliko znaš. Lakše ćemo naći najbolju kombinaciju za ormar. Vjerujem da će ti biti draži ako ga sam napraviš
ma stolar je dosta pragmatican i odusevljen je dominom :)))) probao sam ga zezati i provocirati o rucnim spojevima, no nece ni cuti :) kaze da je ovako stabilno kako i rucni spoj, a brze (jeftinije).

bas sam odgovorio, zivim u nadi vec neko vrijeme da cu ga sam napraviti, ali vrijeme je da se suocim sa stvarnoscu - nemam sada vremena za to. curica od 5 godina i decko od 1.5 godine "popapaju" svo slobodno vrijeme :))))

inace, najslozeniji projekt koji sam radio od punog drveta je postavljanje parketa (70 m2) i izrada ograde na stepenicama. od iverice sam radio kuhinju, ormare, stol. i tako. imam nesto sitno alata, razne kvalitete i volim raditi s drvetom i volim uciti :)))
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

karatas wrote:pitao sam stolara zasto domino na panelima, jer nije dovoljno ljepljenje. rekao je da je ovako siguran da se drvo nece izvijati. mislim da smo 8ice (domino 8mm) na 2 cm panelima. na taj nacin ne mora voditi racuna o smjeru godova. tako mi je to objasnio. a domino radi strasno brzo.

zbog sirenja panela, razmisljao sam da stavim mali utor na okviru tako da panel lagano prelazi unutra. mislim da ce tako biti stabilnije. Ovako sam to zamislio:

[url]https://s23.postimg.org/9shosgbdz/Untitled.png[/url]
Kod domina je tacno da radi strasno brzo, a to je danas glavna stvar. Kada bude pravio za sebe pusti ga da ne vodi racuna o smeru godova, za tebe mora da vodi racuna.

Tako kako si nacrtao spoj, ne moze. Napravi panel onako kako se pravi, ram sa zljebom, ispuna sa perom, da moze da radi i u sirinu, i u duzinu. Ovako kako si nacrtao radilo bi samo u jednom pravcu, a ti imas ram od mekog drveta, a ispunu od tvrdog, koji imaju razlicite koeficiente sirenja. Cak i da su od istog materijala, mnogo je pamtnije dozvoliti im da rade u obe strane.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ipak znači stolar radi.

Ajde ovako - ako ostaješ kod nacrta:

Domino SAMO u ram!!!!!!!!! Tj samo ram spajaš sa dominom. Ništa neće spriječiti krivljenje panela osim pravilne rotacije daske. Kao što BR reče, svi tipovi spajanja panela služe samo da se uštedi na stegama. Plus domino ti je velik za dasku od dva cm. Čitao sam nešto o manama takvog spajanja panela, zbog različitog omjera vlažnosti, ali da me ubiješ sad se ne sjećam tačno šta i kako...

U tvom slučaju ne trebaš paziti mnogo što se tiče kombinacije jer će ti izloženi dijelovi (koliko vidim) biti od tvrdog drveta. Mada bih ja radije pravio ormar od hrasta, a u slučaju da ponestane materijala možeš police i korpuse za ladice praviti od jelovine. Pogotovo ako je stajala toliko dugo-
Evo ti fotografija jelovine stare oko 1 g i komada starog 10ak. Oba obrađena neki dan:

Image

Možda ipak hrast?



Panele ne možeš spajati za ram čvrstom vezom, puno ih je bolje ostaviti da dišu. Znači, ne utor sa strane već utor u sredini i sklapaš ram sa panelom (kao vrata)
Last edited by sasasasa on 30 Mar 2017 22:09, edited 1 time in total.
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Domino jeste brz ako nije potrebno spojiti policu na sredina vertikale.... Tada dolazi do uticaja to sto festool nije smislio nikakav dodatak za taj slucaj, moras da stegnes neki firung na santimetar u stranu od sredine police, a u slucaju tog vaser ormara domino nece spreciti krivljenje sigurno
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zar se domino ne može podešavati "po visini"? Ne znam kako drugačije da kažem...
User avatar
daleko
Vrhunski majstor
Posts: 1394
Joined: 08 Apr 2015 19:41
Location: Rusija svuda negde

Post by daleko »

Moze svako sem ako ne treba na sredini daske spajati. Tada metar olovka i firung.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

Ekipa,

potpuno nevezano pitanje, ali, postalo je aktualno kada je zena rekla da bi htjela da zatvorimo terasu (nagovaram ju vec 5 godina), jel mogu od te jelovine, suhe, raditi okvire za staklene povrsine za terasu?

Koliko sam citao, aris je najbolji za prozore, ali prijatelj je nedavno kupio nove drvene prozore od jele/smreke.


Hvala puno na odgovorima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Za stolariju je najbolje drvo koje raste na istom podneblju na koje će se prozori postavljati (ne sjećam se gdje sam pročitao, ali fino zvuči pa...)
Ariš je malo teži za naći, a i skuplji je. Ja se ne bih bacao u bespotreban trošak. Jelovina je sasvim solidna za ono što imaš na umu.
nešto razmišljam, u okolini Osijeka preovladava borovina, ako ne griješim? Možeš od nje.
Post Reply