Ideja za izradu ormara

Sve o obradi drveta
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Mogao bi ako pero ostavi manje od utora i ne lijepi (kao brodski pod). Mada tako otežava spajanje, morao bi svaku letvicu spojiti samo na sredini kako bi moble disati a to mi i nije neko rješenje.

Definitivno se slažem sa mboletom - ako uspravi daske može ih lijepiti u panele i biti miran. Em će manje disati, em je lakše za napraviti, em će biti manje otpada (valjda, manje rezova bi trebalo značiti manje otpada iako nije uvijek tako)

Od colarice ti može ostati puno više ako se nije baš pokrivila. Možda čak izvučeš dovoljno da možeš napraviti čitav ormar od hrasta.Mada ni dva cm nisu malo za ram - iverica je 18mm pa drži, zašto ne bi hrastovina?

S druge strane, ako bi napravio nešto što ti je BR predložio imao bi se čime pohvaliti. Doduše, ne moraš spajati lastinim repom, to ti je za one sa dosta živaca i dobrim alatom :) Možeš i ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=vCeO4psh_Oc

Spoj je jednostavan za napraviti a dovoljno jak da izdrži sve što treba.
Obavezno tako spoji i policu i ormar će izdrati duže od tebe.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

Zdravo.

HVALA puno svima na komentarima. Sve sam procitao, no na brzinu. Sutra uhvatim vremena i svakome odgovorim kako se prilici :)

Puno kvalitetnih prijedloga ste napisali. Izmijenim sutra nacrt :)
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

mbole wrote:nevalja
pogresan pravac godova kod ispuna
njih uvek pravis tako da sirinom idu po najmanjoj mogucoj dimenziji, a ti si ih nacrtao da su po najvecoj, pa ces imati i najvecu promenu dimenzije usled promene vlage.
Aha. Shvatio. Ispravio.

https://q24i.imgup.net/ormarv1303c.png
Last edited by karatas on 30 Mar 2017 12:46, edited 1 time in total.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

BR wrote:Napisao je da je ceo orman 195, a meni se cini da je ram recimo 10 cm. Dakle imas nekih 82-83 cm u panelu. A luft je sa obe strane, tako da ukupno imas 10-12 za promenu. dodatno, ne pravis ga u periodu godine kada je drvo najsuvlje, kada su sanse da je sada drvo u stanu na nekih 6-7%, nego je verovatnije da je na 9-10, cak i ako je iz susare pa se aklimatizovalo pa ce jos malo da se skupi. Generalno u stanu racunas sa nekih 5-6% oscilacije, a pretpostavka je da ga napravis na nekom srednjaku.

Dakle imas 3mm po procentu, racunas na srednjak (ja uvek proverim) pa ti 12 po strani obezbedjuje neka 4% navise. A teoretski imas i 4% nanize. Ono sto ne znamo je u kakvom je stanju daska, da li je iz susare ili prirodno susena, osusna kako treba ili..


A slazem se sa tobom, ako ga okrene na drugu stranu, ima daleko povoljniji slucaj.

Sad pogledah, gornji jeste duzi, i ima preko metar.. Posledica pisanja sa posla, na osnovu jedne fotografije. Dakle moraju daske u drugu stranu.

Nego, kada smo vec kod toga, kako si se odluzio za takvu podelu po visini? Probaj da ti ona proizadje iz neke normalne proporcije, ili iz zlatnog preseka.
Okrenio sam ispunu. Gornji dio... Paaaa kontao sam koliko ce biti kcerkine majice/haljine, no promijeniti cu to u zlatni presjek. Hvala na prijedlogu.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

daleko wrote:A sto bi neko pravio ceo orman od drveta?
Nema dovoljno nervoze u zivotu?
A kako bi ti napravio ormar?

Imam dasaka, pa ih zelim iskoristiti :)
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

sasasasa wrote:Mbole, idi lezi
:skratta:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
IvanR
Majstor početnik
Posts: 104
Joined: 10 Jan 2014 14:24
Location: Knjazevac

Post by IvanR »

Evo pogledaj ovde, možda dobiješ neku ideju: http://www.indigofurniture.co.uk/wardrobes imaju par modela koji izgledaju odlično.

Image

Image

Image
Nemoj silom,uzmi veci cekic.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

uuu ovi izgledaju bas lijepo.

Hvala puno. Pogledam
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Kako ti mislis spajati daske u panelu? Po ovom crtezu mi izgleda kao da hoćeš sao da ih naslažeš jednu do druge...
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Kako ti mislis spajati daske u panelu? Po ovom crtezu mi izgleda kao da hoćeš sao da ih naslažeš jednu do druge...
kada mi je stolar izradjivao unutarnja vrata od hrastovine, panele je radio od 2 cm debelog hrasta, spajanog dominom i ljepilom. tako sam i ovdje mislio. domino i ljepilo. jel to ok?
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Tvoj stolar baš voli domino. U suštini nije potreban za panele, ali ok. Nekako sam pomislio da ćaš ih samo naslagati jednu do druge jer si stavio dijagonalu na sliku. 2 cm hrasta je dovoljno za ormar i bez rama...
Možda da staviš i nogice od drveta, na ovim slikama baš dobro izgledaju
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

daleko wrote:A sto bi neko pravio ceo orman od drveta?
Nema dovoljno nervoze u zivotu?
Eto ga, jedini pravi komentar. Da je tome tako, možeš prihvatiti odmah ili se sam uvjeriti prekasno.
User avatar
karatas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 05 Apr 2011 20:47
Location: Bilje, okolica Osijeka

Post by karatas »

sasasasa wrote:Tvoj stolar baš voli domino. U suštini nije potreban za panele, ali ok. Nekako sam pomislio da ćaš ih samo naslagati jednu do druge jer si stavio dijagonalu na sliku. 2 cm hrasta je dovoljno za ormar i bez rama...
Možda da staviš i nogice od drveta, na ovim slikama baš dobro izgledaju
hehe da. domino mu je osnovni alat, jako ga voli :) nogice ce ici od drveta sigurno, samo moram vidjeti kakve.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

daleko wrote:A sto bi neko pravio ceo orman od drveta?
Nema dovoljno nervoze u zivotu?
Ja ne znam zasto bi neko pravio orman za sebe koji nije ceo od drveta. ;) :forvonad:
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3819
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Cemu domino na panelima? Umesto cepa i rupe na ramovima OK, ali za same ispunee, ne vidim nikakvu svrhu. Keksic da, ali on nema nikakvu kosntruktivnu ulogu, sluzi samo da se daske lepo poravnjaju kod lepljenja. A sve te zackoljice, tipa zubat veze izmedju dasaka, domina, i svega ostalog, su izmisljene samo za to da smanje vreme u industriji potrebno za pripremu za lepljenje. Kada pravis ploce od nekoliko dasaka, gubitak vremena za pripremu ivice je zanemarljiv, a kvalitet je znatno visi.
Post Reply