Opravka stolica

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Opravka stolica

Post by sasasasa »

Vjerovatno je malo dosadna tema, ali realno to je nešto što svi mi, s vremena na vrijeme radimo pa se nadam da će pasti i koji dobar savjet.

Elem, opravljam komšiji stolicu, spajana rupa-čep spojem i naiđem na nešto čudno. Stolica se rasklimala ali se drvo nije presusilo. Inače kad prepravljam stolice razlika između rupe i čepa je tolika da može mačka proći kroz nju :D , a na ovoj (skoro) ništa. Sad, ove prve je lako prepraviti, potklocam komadom furnira i fino drži, ali na ovoj ne mogu. Spoju nedostaje dio milimetra da legne kako treba, a tu razliku ne mogu postići furnirom (pokušao sam sa baš tankim i ne može leći kako treba). Inače bih spoj ojačao tiplom ali neću farbati stolicu pa...

Tako sam došao na "genijalnu ideju" da uspem više ljepila i nadam se najboljem...

Jesam li pogriješio? Da li neko zna bolji način za rješavanje ovakvih slučajeva?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

bre sasa :)

ako spoju fali 0.3mm, a ti imas furnir od 1mm, oturpijas/osmirglas/oblanjas/sta god... sa cepa 0.7 :)

najverovatniji izvorni problem je upravo i bio u tome sto je i tad bilo labavo pa se pokusalo sa viskom lepka.
stolarski lepak nikako ne drzi u debljem sloju. jednostavno nije za to pravljen.
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ili to drvo nece da prima vodu... probaj da pustis kap vode na celo i vidi dal upija kao i druga daska ili samo sklizne
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Nisam profesionalac, ali sam sebi par puta popravljao svoje stolice, bukovo drvo....Mora da ste masinci kad baratate sa merama manjim od 1mm, mada ruku na srce i stolar kod kog sam nekad radio vecinom je sublerom merio drvo :)
Elem, a da ti sasasasa malo isturpijas cep pa da ubacis to parce furnira koje hoces, da ga zategne?
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

ja po obrazovanju jesam masinac, ali stolari i te kako barataju merama ispod 1mm.
maltene svaki klasican spoj, tipa cep i rupa, da bi bio kako treba, tolerancije su u stotim delovima milimetra.
jedino sto ih retko izrazavaju tako, vec idu "na osecaj", tj "labavo", "tvrdo"...
tako da si i ti baratao merama ispod 1mm kada si popravljao te stolice, samo to nisi tako kazao :)

subler koristis zato sto je "zgodan", ne zbog desetih milimetra. metar, lenjir ... su na malim merama previse neprecizni (najcesce greska od 1mm na 2m duzine, nije nikakav problem, ali na 15mm je poveliki)
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Problem sa onim što spominjete što bih čep morao furnirati sa struškom, a to nikad nisam uspio. Struška se utopi u ljepilo i kada drugi put lijepim (ovaj put čep u rupu) ljepilo se uhvati za ljepilo, napravi se previše krt spoj koji puca pod pritiskom. Par puta sam pokušao da stavim manje ljepila kada (baš tanko) podebljavam čep ali onda se " furnir guli" dok ukucavam spoj.

Nešto kontam da ništa nisam uspio objasniti...
User avatar
Rile75
Precizni šegrt
Posts: 72
Joined: 16 Sep 2012 08:06
Location: Kruševac

Post by Rile75 »

Sta je struška? Ja znam sta je šuška...:)
Ništa na silu, samo veći čekić...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa cekaj, a kako si radio ovo?
"Sad, ove prve je lako prepraviti, potklocam komadom furnira i fino drži"
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

U tome i jeste problem. Lako mi je ubaciti komad drveta (nazovimo ga furnir) debljine cca 1 mm. I ako nemam od milimetra, imam nešto naslaganog furnira po 3mm. Kroz njega ljepilo neće probiti a lako mi ga je stanjiti na mjeru.

U ovom momentu sam se osjetio kao magarac. Upravo sam skontao da nema nikakve veze da li je luft milimetar ili jedan ili dva deseta dijela milimetra. Mogao sam nalijepiti komad furnira i VIÅ E GA STANJITI!!!!!!!!!! Kroz furnir ljepilo neće probiti i dobio bih čvrstu vezu!!!!! Odo skočiti kroz prozor...

Usput, Rile - sviđa mi se kako razmišljaš :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

pa to ti pricam sve vreme :)
imas luft 0.3mm
Imas furnir debeo 1mm.
Otanjis cep za 0.7mm, ili povecas rupu za isto toliko (mada je lakse tanjiti cep), i sad si dobio luft 1mm, taman koliki furnir imas.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Baš glupa greška s mpje strane. Uvijek sam dodavao koliko treba, ne razmišljajući da mogu i kontra početi, pa tako i ovaj put... Sad bar znam za ubuduće.
S druge strane, ljepilo se osusilo danas sam malo skakao po stolici (za svaki slučaj). Sasvim solidno drži.
Ipak je dobro ispalo
Post Reply