Ljuljaska i kutija za pesak

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Ljuljaska i kutija za pesak

Post by Ben »

Pozdrav drustvo,
imam u planu da ovo prolece napravim kao neku malu igraonicu za decu u dvoristu. Interesuje me da li je ok da vec sada kupim svu gradju koja mi treba, da je obradim i slozim napolju, naravno pod krovom gde ima dosta promaje. Ili da je ostavim onako neobradjenu. Takodje, vas molim da savet cime da tretiram isto drvo s obzirom da ce deca biti u kontaku. Razmisljao sam nekoj farbi na vodenoj bazi. Nije mi vazna cena, koliko god da kosta, pravim za svoju decu.

Hvala i pozdrav.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Od čega ćeš praviti? Čim je obrađuješ?
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

pravicu od camovine, a mislio sam da za pocetak skinem 1-2mm elektricnim rendetom a ono sto je preko 100mm to cu sa abrihterom.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Zasada je ostavi složenu (fino je složi da se ne pokrivi)
Nekih par sedmica prije početka radova skini po 1-2 mm sa sve četiri strane da se otvori, posloži opet kako treba i ostavi do početka radova. Tako ćeš najbolje vidjeti gdje "baca". Nemoj ništa sa rendom, bolje ti je odmah na arbrihter. Tako ćeš uvinklati gredu, pa će ti poslije biti lakše vidjeti gdje se i kako bacila.
Ako imaš vremena možeš i ugrubo izrezati komade prije nego što ih poslažeš, samo ih odsijeci nešto veće nego što ti trebaju.

Ovo i nije neophodno sa čamovinom, ali će ti uveliko olakšati posao poslije.
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

Hvala Sasa,
a sta mi predlazes kao zastitu. Nesto na vodenoj bazi ili nesto drugo. Kao sto rekoh, nije ni problem ako je malo skuplje, vaznije mi je da bude nesto sigurno zbog dece.
Hvala
User avatar
nikola28
Majstor majstora
Posts: 566
Joined: 22 Jun 2010 18:40
Location: Lazarevac

Post by nikola28 »

Nije ni opasno na uljanoj bazi da bude posto je napolju,a daleko je trajnije...ja sam radio neka decija igralista i sve sam isao uljani bojama...najbitnije ti je da deo koji ide u zemlju dobro zastitis,nagorevanjem ili bitulitom ili cime vec...najbrze truli deo drveta tik iznad betona ili zemlje...
User avatar
damir1965
Šegrt
Posts: 36
Joined: 22 Aug 2016 19:52
Location: Križevci-Hrvatska

Post by damir1965 »

Jedna moja kucica za klince drvo lipa i jelovina..nisam je nicim premazo jer to je želio narucitelj da napravi.. nadam se da ju je dobro zaštitio..🙂 Image
User avatar
LepoJeBitiFin
Majstor majstora
Posts: 585
Joined: 06 Feb 2011 17:34
Location: Kraljevo

Post by LepoJeBitiFin »

:hurra:
Last edited by LepoJeBitiFin on 14 Feb 2017 08:01, edited 1 time in total.
ono sto znas da nacrtas znas i da napravis
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

E super je kucica.

Oko zastite i premaza stvarno ne znam mnogo, valjda će naletiti neko upućeniji pa će i tebi i meni objasniti :)
User avatar
Ben
Zarezivač olovaka
Posts: 17
Joined: 26 May 2014 14:10
Location: Pod Avalom - Beograd

Post by Ben »

Damire, extra ti je kucica.

I dalje cu da trazim na forumu pa mozda naletim na nesto, pre nego se neko javi ovde. Mada, imam ja jos vremena do tog farbanja. A slike cu naravno da zakacim kad bude gotovo :-)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koji god i kakav god premaz da stavis preko toga, nakon sto se osusi, mozes i da ga pojedes (mada verovatno nije bas ukusan :))

Maltene ni jedno sredstvo za zastitu, osim onih koja su bas namerno tako pravljena (tipa onih za podvodni deo broda), nema nikakvih toksicnih stvari koje bi mogle smetati nekome u dodiru s njim, kada je jednom osuseno.
Batalite se toga sto novinari trabunjaju, posto kao i obicno novinari su oni koji o svemu znaju gotovo nista.

Premazi koji u sebi sadrze rastvarace se ne ukidaju zato sto nakon nanosenja prave probleme, vec zato sto ti rastvaraci isparavaju u toku nanosenja.

Kad smo vec kod toga ni "zeleni" vodeni premazi nisu preterano fini, samo je u njima rastvarac "prikriven" da tako kazem.
Recimo, akril se ne rastvara u vodi (posto bi ga inace prva kisa oprala), ali se rastvara u glikol-etru, koji isto tako nije ni najmanje zdrav (u sustini antifriz za auto).
E al kad ga jednom rastvoris u glikolu, posle mozes da od tog rastvora dobijes suspenziju u vodi.
Tako da je "vodena" samo delimicno tacno.

Naravno, to ne znaci da vodene boje i lazure nemaju svojih prednosti.
Lako ciscenje alata, visoka elasticnost, boje koje ne blede, brzo susenje...

Sto se tice ukopavanja u zemlju... nisam bas siguran koliko je to pametno.
Po meni je mnogo bolje i sigurnije resenje izbetonirati temeljne blokove i u njih ubaciti nosace za stubove (ili naknadno utiplovati, posto postoji i takva varijanta).
Temeljni betonski blok je daleko stabilniji od drvenog stuba nabijenog u zemlju, nece istruliti, drvo nije u dodiru sa zemljom/vlagom...
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Ako stavi drenazu ispod stuba, vise manje je ok...

Znači, akrilni premaz i nadati se da neće padati kisele kiše :)
Post Reply