Cijena cena šmirglanja drveta

Sve o obradi drveta
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

Pezzo wrote:
NikadIzvini wrote:Uradio sam taj posao, cetiri stola rucnom tracnom bruslicom. Prvo grublja granulacija 60 pa onda 120. Sve je ispalo fino, povrsina je glatka, cista, spremna za farbanje. Sve je trajalo oko 2-3 sata

Rekao sam covjeku da ga castim smirglanje...
Sada ti je sve jedno posto je
Pa nije bas jer me posle ovog posla cekaju novi drveni stolovi za reparaciju... :D Bogu hvala. Tu recimo nece biti niska cijena jer su noge 8x8cm greda i to komplikuje rad...
Kad se radi na tracnim brusilicama zavrsna smirgla za masiv je obicno 150
Mislis isto tracnom da predjem sa 150 gran.? Ili vibracionom?
Podgorica
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa ako nemas 150 za tracnu, mozes vibracionom ili rucno-tamponom da predjes sa 180 (na platnu) uzduz vene i takodje i ivice i kantove, izduvas prasinu i prelazis na bajcovanje. Na tako pripremljenoj podlozi ce se bajc lepo aplikovati. Ne znam zasto hoces sandolin i vodeni (nesigurno je kako ce se zalepiti lak za takvu podlogu, najverovatnije slabo), uzmi neki bajc tradicionalne boje (to su braon nijanse, ako mozes da biras), oni su postojaniji na bledjenje i zucenje, a najbolje je kupiti u kompletu bajc, podlogu i zavrsni.
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

Pezzo wrote:Ne znam zasto hoces sandolin i vodeni (nesigurno je kako ce se zalepiti lak za takvu podlogu, najverovatnije slabo), uzmi neki bajc tradicionalne boje (to su braon nijanse, ako mozes da biras), oni su postojaniji na bledjenje i zucenje, a najbolje je kupiti u kompletu bajc, podlogu i zavrsni.
Iskren da budem, nisam vješt sa zaštitom i premazima a izabrao sam sandolin i lak na vodenoj bazi jer sam i ranije radio tako i nije bilo problema. Jedino što površina nije sijala (jeste u stvari ali jako slabo) možda baš zbog toga o čemu ti govoriš...Svakako hvala na savjetu pa ću sledeći put sa bajcom da probam...
Podgorica
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

"sadolin" je kod nas uvrezen naziv za sve i svasta.
I njih imas kako na vodenoj, tako i na uljanoj bazi, sa dodatkom laka, sa voskom...
Ali imas i onaj koji je vodeni i nema nikakvih dodataka, i koji bi trebalo da se uklapa sa vodenim lakom preko, to jest da nemas problema sa vezivanjem izmedju njega i laka.

Naravno, bajcu nista ne fali sto se tice promene boje, jedino sto ga nije tako jednostavno pronaci kao lazuru (to jest "sadolin" kako je krstimo), koju imas u svakoj mogucoj farbari.

Sto se tice konacnog sjaja, on zavisi od laka, i najcesce vodeni lakovi nemaju onaj staklasto-plastican "puni" sjaj.
Tako da to nema veze sa nekom greskom, jednostavno je lak takav.
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

Necu otvarati novu temu nego nastavljam na ovu a sve vezano za isto pitanje...

Radicu visece stolove za jedan kafe bar. Stolovi su crne boje (ne znam kako su tretirani, da li je bajc ili nesto drugo ali su bas glatki :D). Sad vlasnik hoce da ih prebaci u boju oraha, onu kojom sam mu bojio vanjske stolove iz ranijih postova sa iste ove teme.

Kako sam ranije radio:
1.smirglanje tracnom slajfaricom 60 gran,
2.sadolin u datoj boji dva puta i na kraju ,
3.lak na vodenoj bazi pa blago smirglanje tracnom sada 120

zelim da uvazim savjete dobrih kolega sa foruma pa da ove stolove uradim malo ozbiljnije. Dakle jel u redu da na osnovu nekoliko savjeta sa vise razlicitih strana radim sad ovako:

1- Tracna slajferica i skidanje starog sloja do drveta gran 60
2- Bajc na vodenoj bazi u boji oraha HVLP kompresorom
3- osnovni lak pa blago presmirglavanje opet tracnom 150 gran
4- finalni lak pa opet smirglanje tracnom ?

Pitanje: ako je tracna u redu, koju granulaciju da koristim?

Hvala svima na dosadasnjoj pomoci...
Last edited by NikadIzvini on 01 May 2017 10:21, edited 1 time in total.
Podgorica
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Tračna samo za prvu fazu, pod uvjetom da se traka ne zapunjava previše. Nakon tračne, ekscentar brusilica do 180, bajc, osnovni, jednom ručno 240 do 320, završni. Nakon završnog nema više brušenja. I ne postoji "blago šmirglanje tračnom". To ti samo tako zoveš.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

stavku 3 izbaciti iz zivota ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

jos nisam cuo varijantu da neko zavrsni lak brusi tracnom :groota: pri finalizaciji proizvoda :D

posle granulacije 60 na tracnoj ,moras da se ubijes od smirglanja nekom sto rece Biljeznik slajfericom na excentar ,da izbrises ::navodnici:: risove koje je ona napravila pogotovo ako ces ici bajc na vodenoj bazi

granulacije na slajfericama moraju da se menjaju .....ne mozes samo 60 ona treba da ti sluzi samo da skines staru farbu jedino ako pravis neku rustiku :oskyldig:
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

art of wood wrote:jos nisam cuo varijantu da neko zavrsni lak brusi tracnom :groota: pri finalizaciji proizvoda :D

posle granulacije 60 na tracnoj ,moras da se ubijes od smirglanja nekom sto rece Biljeznik slajfericom na excentar ,da izbrises ::navodnici:: risove koje je ona napravila pogotovo ako ces ici bajc na vodenoj bazi

granulacije na slajfericama moraju da se menjaju .....ne mozes samo 60 ona treba da ti sluzi samo da skines staru farbu jedino ako pravis neku rustiku :oskyldig:
Aj dobro, zajebao sam se sa tim finalnim brusenjem. Evo necu :D

I planirao sam 60 samo za skidanje, da se manje mucim. Ako mislite da treba da idem sa 80 ili 100 eventualno, samo recite. Mislim da bude manje risova. Ili da ne koristim tracnu uopste.

Juce dao bratu da skine staru farbu sa lajsni (200x08) i on odusevljen. Probao je neki dan ekscentrom i skidao farbu vise od pola sata a opet ni pola lajsne nije sredio. Kad mu dadoh tracnu i 60, zvao odmah konobara: daj pice, daj meze :D :buga:

Nisam gore pomenuo, pored bajca na vodenoj bazi, koristicu i lak na vodenoj bazi.


Hvala ljudi.
Podgorica
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Kod trakaste samo vodi racuna da uvek ides duz godova, nikako popreko.
Iskreno receno, ja sa trakastom dobijam sasvim lepu povrsinu i nema riseva (naravno sa finijom granulacijom), a vidim da puno njih ima suprotna iskustva, tako da mi to i nije bas najjasnije.
Jedini problem koji imama sa njom je da nosi ko sasava, pa treba biti pazljiv i imati "laku ruku". Nikako je ne pritiskati, pustiti je da sopstvenom tezinom radi posao. Em ga odradi brze (iako instiktivno izgleda drugacije), em smirgla duze traje, em ne pregrevas masinu.

Naravno nije za smirglanje laka i slicnog, niti za granulacije preko 120 vec za primarno skidanje stare boje i inicijalno ravnanje povrsine.

Druga stvar koju bi mogao da probas pri inicijalnom skidanju starog premaza je cikling. Njime poskidas samo sloj laka ili sta je vec koji je iznad povrsine drveta, kako bi manje punio trakastu na startu.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Nemam ni ja nista protiv trakaste slajferice ali granulacija 60 ostavlja brazde ,posle nje mora da se brusi 100 pa 120 da bi se dobila iole pristojna povrsina za bajcovanje

Svu lepotu dobro NE izbrusene povrsine naj cesce vidis tek posle bajcovanja ili jos vise posle osnovnog laka a onda je vec kasno
Last edited by art of wood on 02 May 2017 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Naravno, 60 ostavlja riseve cime god da radis.
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

BILJEŽNIK wrote:Tračna samo za prvu fazu, pod uvjetom da se traka ne zapunjava previše. Nakon tračne, ekscentar brusilica do 180, bajc, osnovni,jednom ručno 240 do 320, završni. Nakon završnog nema više brušenja. I ne postoji "blago šmirglanje tračnom". To ti samo tako zoveš.
Hvala Biljeznik, uvazicu tvoj predlog s tim sto onda za skidanje stare boje necu 60 nego 100 ili 120. Slikam stolove pa javljam kad sve zavrsim...
Podgorica
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tesko da se 100 nece zapunjavati.
User avatar
NikadIzvini
Precizni šegrt
Posts: 54
Joined: 21 Oct 2016 07:56
Location: Podgorica

Post by NikadIzvini »

EVo me sad:

Naišao sam na problem na samom kraju posla, nanošenje završnog laka. Radio sam nitro bajcem, nitro osnovnim i nitro završni. Lakove razrijedio prema proivođačkoj specifikaciji (15% a kaže da može do 20%).
U čemu je problem: kod završnog laka, HVLP kompresor mi je izbacivao lak kao da je prašina. Ništa nije sijalo. Evo slika.
Image

Image



Ovdje sam prišao kompresorom što bliže i vidi se razlika, lak se bolje prima na površinu ali ni to nije najsjajnije,nekako izgleda šareno.

Image



Moja pretpostavka je da je dizna previše tanka za tako gusti materijal. Ako je tako, imate li ideju neku; smijem li jače razblaziti lak. Ili da radim četkom. Svaki savjet dobrodošao.
Podgorica
Post Reply