Lamperija/ bajcovanje / lakiranje

Sve o obradi drveta
Post Reply
User avatar
vlajkovic
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2010 00:02
Location: Beograd

Lamperija/ bajcovanje / lakiranje

Post by vlajkovic »

Pozdrav svim clanovima!

Moderatoru se izvinjavam ako sam omasio sekciju foruma..

Postavio sam lamperiju u dnevnoj sobi, i necu biti skroman - odlicno je ispalo! Obzirom da nisam nikad radio pre toga jako sam zadovoljan.

Evo malo slika kako to izgleda:

Do zida je stiropor 3cm/17gr
Image
kucano je na letve pomocu zabica ili kako ih vec ko zove.. sjajna stvar!
Image Image
Image
I naravno ko bi drugi prvo zauzeo mesto nego smrda :) Image



E sad, imam nedoumica i pitanja oko finisiranje i zastite.

Hteli bi da dobijemo nesto ovako :
Image

Evo sta je meni palo na pamet do sada:

1. akrilnim slikarskim bojama da dobijem zeljene nijanse. Uz malo vise zezanja naravno.. bela "podloga" pa nijansiranje u zeljenoj boji , pa onda malo smirglanja da se skine "gornja" nijansa da "probije" bela tu i tamo.

2. U farbari mi covek preporucio neke tonere za poludisperziju-ne one jeftine naravno.. ali su mala pakovanja tako da bih mogao da podnesem par nijansi..oko 200 dinara su po komadu..

3. "bajcovanje" prirodnim varijantama- kuvana cvekla..spanac i te fore..
Probao sam varijantu sirce i korodirana zica i neki ekseri pa u teglu pa da odstoji, ali posle evo vec 5 dana nista se ne desava. Jutros sam probao da namackam na parcetu lamperije i nista.. To bi trebalo navodno da da neku sivkastu boju


I glavno pitanje u sustini, cime to lakirati posle?

Da li koknuti firnajz ili firniz? (jasna mi je razlika , da ne ulazimo u raspravu oko lanenog ulja, i kupovnog firnajza na bazi lanenog ulja-dakle kupovni firniz kako ga krste ovi na etiketi...)
Ako stavim njega cime posle da lakiram?
Ne jurim sjaj uopste...

Ili direktno lakirati nekim lakom...? Uljanim ili nitro?

Gledah po Uradi sam, mahom videh lazure.. i kupio sam neku cito probe radi.. premazao sam do sada 3 puta parce lamperije( bez bajca i boje) i nisam nesto primetio da ima neke razlike..sem sto je maaalko kao "masnija" na dodir.. Smirglao sam izmedju lakiranja kao i pre prve ruke.

Svaki savet, kritika i ideja dobrodosla!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sustina lazure i jeste da se skoro ne vidi razlika. Da kazem da drvo izgleda maltene ko da nije premazano nicim. Naravno, to zagteeva perfektno smirglanje.

Stvar je ukusa, neko voli sjaj laka, neko ne. Meni licno ne lezi na ovako velikim povrsinama.

Lazura imas i u "bojama" (zelena, plava...), mozda ti je tako lakse da dobijes ovo sto hoces.

Sto se tice feroacetata (sirce), kupi u woby-ju finu celicnu vunu (neka je smesna cena, reda dva evra). Otkines otprilike 10-tak cm kad razmotas, daklem u jednom sloju. Potpuno se rastvori u oko 300ml alkoholnog sirceta za dan.

Firnajz je stara podloga za uljane boje. Za neke namene je dobar, ali ja bi ga ovde preskocio. Jako dugo se susi, sve to vreme "mirise"...
Za lazure ti i ne treba podloga, a za lak uzmi podlogu prema laku koji koristis.

Mozes da probas i neko od Tikurilinih ulja, imaju prodavnicu kod Zmaja, zgrada na sredini izmedju Rode i ... bio je nekada DIS, dal je jos uvek nemam pojma.
User avatar
vlajkovic
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 21 Jul 2010 00:02
Location: Beograd

Post by vlajkovic »

Hvala na odgovoru!

Ni meni se nesto ne svidja lazura konkretno za ovu namenu...

Celicnu vunu cu uzeti u woby-ju-hvala na tome!

Znaci firnajz ipak ne? U smislu, nije neophodan zbog zastite same laperije pre laka?

Tih lazura u boji nema u nijansama koje smo zamislili...pa sad jedno dodatno pitanje- ako odradim recimo akrilnim bojama nijansiranje, da li mi treba i koja podloga za neki uljani lak? Ili koji bi mi preporucili za tu namenu , iz iskustva..koji vam se pokazao dobro?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

:) Hteo sam da kazem da mi se ne svidja lak na tako velikoj povrsini, dok se meni polumat koji ostavlja lazura svidja (naravno kako izgleda lazura, zavisi od toga kako je prethodno obradjena povrsina na koju se nanosi, ali nikad ne moze da napravi "plasticni" sjaj koji daju lakovi).

Ne vidim potrebu za firnajzom u unutrasnjosti prostorije. A i gde ima smisla da se nanosi, ide samo u kombinaciji sa uljanim bojama/lakom, a i tada ima boljih resenja za impregnaciju.

Iskreno, uljani lak nisam koristio od ne pamtim.
Smrdi, sporo se susi...

Ako vec ides akilnim bojama, mozda najbolje da koristis lak na vodenoj bazi.
Odmah da kazem, nema visoki sjaj kao uljani, PU i slicni.
Post Reply